Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Удесятеро масивніша за Сонце: знайдено найближчу до Землі чорну діру

Вадим Добровольський
Вадим Добровольський Редактор стрічки новин
6 листопада 2022 4 хвилин читання

Нововідкрита чорна діра Gaia BH1 знаходиться на відстані лише 1560 світлових років від Землі. Це удвічі ближче за чорну діру, яка раніше вважалася найближчою до Землі.

Маса чорної діри Gaia BH1 становить близько 10 мас Сонця, вона належить до класу чорних дір  зоряної маси та знаходиться в подвійній системі, іншим членом якої є сонцеподібна зірка. Ця зірка знаходиться приблизно так само далеко від своєї чорної діри-супутниці, як Земля від Сонця.

Це робить Gaia BH1 справді особливою, адже вчені вперше отримали однозначне виявлення сонцеподібної зірки на широкій орбіті навколо чорної діри зіркової маси в нашій галактиці.

Астрономи вважають, що в нашій галактиці Чумацький Шлях міститься близько 100 мільйонів чорних дір із зірковою масою, світлопоглинаючих об'єктів, які в 5-100 разів масивніші за Сонце.

Однак через невеликий розмір їх відносно важко виявити, особливо за допомогою телескопа. А ті, які бачать вчені, як правило, є «рентгенівськими подвійними системами» — чорними дірами, які тягнуть матеріал із зірки-компаньйона в акреційний диск навколо себе. Цей пил і газ, що швидко обертаються, випромінюють рентгенівське випромінювання, високоенергетичне світло, яке можуть спостерігати деякі потужні телескопи.

Однак не всі чорні діри зоряної маси, які населяють подвійні системи, активно живляться. Знайти ці сплячі об'єкти ще складніше і вимагає інших стратегій.

Як знайшли найближчу до Землі чорну діру Gaia BH1

У новому дослідженні, завдяки якому була відкрита Gaia BH1, вчені застосували одну з таких альтернативних методик. Вони вивчили дані, зібрані космічним кораблем Європейського космічного агентства (ESA) Gaia  який точно відображає положення, швидкості та траєкторії приблизно 2 мільярдів зірок Чумацького Шляху.

Одна з цих зірок є супутником Gaia BH1. Її рух демонструє крихітні нерівності — ознака того, що щось масивне та невидиме впливає на неї гравітаційно.  Вчені досліджували зірку за допомогою низки наземних інструментів, зокрема телескопів Gemini North і Keck 1 на Гаваях, а також телескопів Magellan Clay і MPG/ESO у Чилі.

Ці спостереження в поєднанні з даними Gaia дозволили детально виміряти систему. Вони визначили, що невидимий об'єкт має масу близько 10 Сонць і обертається навколо центру маси приблизно раз на 186 земних днів.

І це має бути чорна діра. Якби невидимий об'єкт у Gaia BH1 був, наприклад, зіркою, при такій масі він був би набагато яскравішим за свого супутника, і тому його було б легше побачити. Але жодне зі спостережень команди не виявило натяку на другу зірку в системі.

Як виникла чорна діра Gaia BH1

Система Gaia BH1 інтригує, і не лише тому, що вона відносно близько до нас. Дослідники група не впевнені, як зірка та чорна діра опинилися на своїх нинішніх позиціях.

Маса Gaia BH1 вказує на те, що зірка, яка загинула і породила її, мала бути величезною — щонайменше 20 сонячних мас або близько того. Такі гіганти живуть лише кілька мільйонів років, і вони надзвичайно збільшуються у розмірах. перш ніж перетворитися на чорну діру.

Робота з моделювання показує, що таке розширення, ймовірно, знищило б компаньйона до того, як він мав шанс еволюціонувати в схожу на Сонце зірку, якби вони народилися одночасно. Або, якби зірка вижила, вона мала б опинитися на набагато тіснішій орбіті, ніж та, яку він зараз займає, вважають дослідники.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Сотні американців спостерігали падіння яскравого метеору

Катерина Колонович 6 годин тому

Китай звинуватив Starlink у порушенні правил космічного руху

Катерина Колонович 1 грудня 2022 15:01

NASA опублікувало короткометражку про місію Artemis I

Катерина Колонович 1 грудня 2022 09:47

SpaceX запустила 11 двигунів ракети Starship Super Heavy перед тестовим польотом

Катерина Колонович 30 листопада 2022 11:23

Китай відправив трьох астронавтів до своєї космічної станції

Катерина Колонович 30 листопада 2022 08:37