Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
23 лютого 2023 7 хвилин читання

Життя і загадкова смерть Рудольфа Дизеля, винахідника двигуна, який змінив світ

23 лютого 1893 німецький інженер Рудольф Дізель отримав патент на створений ним двигун внутрішнього згоряння. До речі, це був вже другий патент за два роки – але відносно першого, Дизель занотував в щоденнику, що припущення, на яких будувалася попередня заявка, були хибними. У межах проєкту #SPEKотна дата розповідаємо, як це було і що змінило для світу.

Життя і загадкова смерть Рудольфа Дизеля, винахідника двигуна, який змінив світ зображення 1 Принцип роботи чотиритактного двигуна Дизеля. Лівий клапан – подача повітря, правий – пального

Тут слід пояснити, у чому саме полягав принцип дизельного двигуна Дизеля зразка 1893-го, а також головну відмінність цього патенту від інших – і різницю між самим Дизелем та його конкурентами. 

На відміну від більшості винахідників того часу (які частіше за все робили й вдосконалювали свої винаходи емпірично), випускник Королівської баварської політехніки Рудольф Дізель відштовхувався від теорії. І проєктував двигун (за циклом Карно), що мав перетворювати на роботу максимальну кількість теплової енергії двигуна внутрішнього згоряння.  

Винахід Дізеля: що сталося

Завдяки Рудольфу Дизелю з'явився двигун, в якому запалювання пального відбувалось за рахунок підвищеної температури повітря в циліндрі – внаслідок механічного стиснення. Він не потребував громіздкої й ненадійної (на той час) системи електричного запалювання. 

Чому двигун Дізеля – це важливо 

Новий двигун був більш надійним, простішим в експлуатації, мультипаливним – а головне, більш економічним. Не варто забувати – це були часи, коли тільки почали з'являтися бензинові двигуни, а в промисловості ще домінувала ера пари. І саме тут двигун Дизеля був найбільш жаданий.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Щоправда, переможна хода винаходу Рудольфа Дизеля не була ані швидкою, ані безхмарною.

Річ у тому, що аналогічні конструкції розробляли безліч винахідників. І якщо сьогодні можна впевнено говорити що саме двигун Дизеля був найкращим з усіх – в ті часи йому прийшлося відстоювати своє дітище у безчисленних судових справах з приводу патентної першості. 

Не менші проблеми в Рудольфа Дизеля були й з побудовою прототипа. 

Рудольф Дизель, 1901 рік

Дизель співпрацює з концерном Krupp і з Maschinenfabrik Augsburg (MAN), патентує свій двигун в США і паралельно вдосконалює його, патентуючи численні покращення. Але внаслідок патентних (і не тільки) скандалів контракти зривалися, фінансування виявлялося недостатнім і перший комерційний дизельний двигун вдається збудувати тільки у 1898-му.

Тим часом численні конкуренти патентують – і виробляють – безліч модифікацій двигунів із запаленням від стиснення. Дизель відкриває власну Diesel Motoren-Fabrik Actien-Gesellschaft і продає перший двигун потужністю 2×30 к.с. (2×22 кВт) заводу в Кемптені. Роком пізніше з'являється перший двотактний дизельний двигун, винайдений Гуго Гюльднером – це відкриває для дизельних двигунів нішу застосування на кораблях.

В 1901 MAN виготовляє вже понад 70 комерційних двигунів – але Рудольф Дізель отримує лише невеликі відрахування і намагається розвивати виробництво самостійно. В 1903 спущено на воду два перших дизельних кораблі, в 1904 – перший підводний човен, але все це роблять конкуренти Рудольфа Дизеля.

В 1906 Diesel Motoren-Fabrik банкрутує, а 1905 спливає термін основного патенту Дизеля. На той час він має багато допоміжних патентів, які дозволяють побудувати двигун кращий, ніж у конкурентів – але пошуки інвестора тривають ще довгі вісім років.

Життя і загадкова смерть Рудольфа Дизеля, винахідника двигуна, який змінив світ зображення 2 Перше дизельне авто – Mercedes-Benz 260D зразка 1936 року 

Увечері 29 вересня 1913 року Рудольф Дізель піднявся на борт пароплава Dresden в Антверпені, прямуючи на засідання Consolidated Diesel Manufacturing company. Він пообідав на борту корабля, а потім пішов у свою каюту приблизно о 22:00, залишивши повідомлення стюарду, щоб його розбудили о 6:15 наступного ранку. Більше його ніхто не бачив живим. Вранці каюта була порожня, в ліжку не спали, хоча Дизель явно готувався до сну: нічна сорочка була акуратно розкладена, а годинник винахідник поклав так, щоб його можна було подивитися не встаючи з ліжка. 

Через десять днів екіпаж голландського катера Coertsen натрапив на труп чоловіка. Через негоду його не підняли на борт, але особисті речі загиблого (футляр від пігулок, гаманець, посвідчення особи, кишеньковий ніж, футляр для окулярів) були вилучені. 13 жовтня син Рудольфа, Ойген Дізель, ідентифікував ці предмети як ті, що належали його батькові.

Біографи досі сперечаються, чи міг Рудольф Дизель звести рахунки із життям напередодні підписання великої угоди. Є й конспірологічна версія, згідно з якою винахідника могли вбити. Світ стояв на порозі Великої війни й виробництво двигунів Дизеля у Великобританії не могло не непокоїти військових Німеччини. Так чи інакше, винаходи Рудольфа Дизеля значно змінили світ. Можливо, він змінився б і більше, якби 55-річний Дизель не відправився у вересні 1913 року у свою останню подорож з Антверпену. 

Цікаві факти про двигуни Дизеля

  • Перший робочий двигун Дизеля працював на арахісовій олії;
  • Автомобіль із дизельним двигуном першою побудувала компанія Mercedes-Benz – це була модель 1936 року з 4-циліндровим двигуном 260D;
  • Найбільший і найпотужніший дизельний двигун – це фінський 14-циліндровий Wärtsilä-Sulzer RTA96-C – судовий дизель робочим об'єм 25 480 літрів і потужністю 108 920 к. с.
Життя і загадкова смерть Рудольфа Дизеля, винахідника двигуна, який змінив світ зображення 3 Транспортування найбільшого дизельного двигуна – Wärtsilä-Sulzer RTA96-C
  • Машина для забиття паль – це теж двигун Дизеля, в якому поршень суміщено з ударною «бабкою»;
  • Дизельний двигун вважається надто важким для авіації, але за часів Другої світової такі двигуни ставили на німецькі бомбардувальники Junkers та радянські Пе-8;
Життя і загадкова смерть Рудольфа Дизеля, винахідника двигуна, який змінив світ зображення 4 JCB Dieselmax

Найшвидший автомобіль на дизельному пальному – це JCB Dieselmax, який 23 серпня 2006 року розігнався під керуванням Енді Гріна на висохлому озері Бонневіль (США) до  563,418 км/год. 

Раніше у #спекотна дата:

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 9 годин тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 10 годин тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 10 годин тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30