Українські митці Василь Грубляк та Олексій Золотар працюють у художній групі GAZ з 2013 року. Художники кажуть, що робота в дуеті — це експериментальний майданчик, де вони можуть робити різні речі, які не реалізовували у своїх особистих творчих практиках.
Одним із напрямків, над яким митці працюють ще з 2016 року, є серія скульптур «Культурні зерна». Усі роботи — в приватних колекціях у різних куточках світу, але одну може побачити кожен охочий.
Скульптура, яка збирає донати через QR-код
«Зерно» групи GAZ з’явилося у центрі Луцька у 2023 році. Скульптура, яка першочергово несла у собі архетипний символ зародження та початку, під час великої війни набула нових сенсів та значень — спонукала задуматися про циклічність життя, відродження та відновлення.
Скульптура «збирає» донати на розмінування української землі, які підуть у фонд «Повернись живим», а саме на придбання металошукачів та іншого необхідного обладнання. Наразі вдалося зібрати понад 200 тисяч гривень, збір триває.
Щоб задонатити, потрібно прийти до скульптури і зісканувати QR-код на інформаційній табличці. Але долучитися до благодійного збору можна й дистанційно, перейшовши на сайт «Зерна».
«Зерно набуло особливого значення, коли розпочалась війна в Україні. І коли воно починає збирати на корисні речі гроші і це працює — це взагалі фантастика! Це дуже класно, коли публічне мистецтво може не просто прикрашати площу, а ще й працювати на серйозну справу», —
кажуть митці.
Луцька скульптура — це зерно пшениці. Автори кажуть: це дуже логічна історія, що воно опинилося саме на Волині.
«Україна — годувальниця, вона дає світові забезпечення достатку і можливості існувати. Мені здається, що Зерно зараз набуло абсолютно іншого значення, ніж коли ми над ним колись працювали і його розробляли. Особливо це актуалізувалося, коли почалась проблема з постачанням зерна. А Волинь — досить потужна агропромислова область, тому це взагалі досить логічна історія, що скульптура опинилася саме там», —
зауважує Олексій.
Віддзеркалення буденності
Підписуйтеся на наші соцмережі
Олексій та Василь кажуть, що форма луцького «Зерна» — майже «один в один до справжнього».
«Ми його стилізували і вийшло так, трішки еротично. Об’єкт — достатньо жіночний. Вийшла така собі гра із формою, наповненням сенсу — всі ми звідкись походимо, від чогось і для чогось».
Свій творчий задум митці втілили у полірованій нержавійці, яку називають космічним матеріалом.
«Ми так роздумували, що це як космічний корабель, який спустився на Землю. Зерно, як початок чогось, що може бути зароджене взагалі не на Землі. Або ж це потрапляння чогось на Землю внаслідок всіх змін і мутацій. І воно створило все, що ми маємо сьогодні: і нас, і природу. Власне це ще й роздуми над природою. І далі вони вже дали такий візуальний ряд».
Завдяки матеріалу скульптура віддзеркалює буденність: усе, що відбувається навкруги.
«Виходить, що в цьому зародженні віддзеркалюються всі, хто його бачать і все, що навколо нього. Це надає Зерну зовсім іншого фльору. Якби воно було зроблене з ржавого металу, то це була б зовсім інша історія, абсолютно інші сенси», —
пояснює Олексій Золотар.
Ключовими темами у творчості групи GAZ є соціально-політичні проблеми, пережитки пострадянських стереотипів, переоцінка цінностей сучасного суспільства.
Тож митці кажуть, що «Зерно» у Луцьку ще більше наповнює соціальний контекст їхньої роботи.
«По суті, те, що робить зараз Зерно — це соціальний процес, і мені це дуже подобається. Це і є одна зі складових, над якою ми працювали. Це ті речі, які були не до кінця проговорені нами, але ми хотіли їх включити. Вже постфактум воно проявилось таким чином», —
ділиться Олексій Золотар.
Група GAZ
Олексій Золотар і Василь Грубляк об’єдналися в артгрупу GAZ на Міжнародному симпозіумі сучасного мистецтва на острові Бирючий у 2013 році.
«Група давала завжди нам можливість робити вилазки в різні медіа: в перформанс, інсталяцію і скульптуру, і в паблік мистецтво. Це цілий набір медіа, якими ми користуємось, і завдяки яким ми висловлюємось», —
каже Олексій Золотар.
До 2020 року художники багато працювали, потім була невелика пауза. Зараз знову повертаються до активної творчості.
«GAZ дає можливість не зациклюватися на якомусь одному певному напрямку, робота в групі дає можливість швидкого реагування на ту чи іншу історію. В цілому група – це така соціально-критична активність у нас. Тобто у нас було багато проєктів із цим нахилом. Але в той же момент ми робимо багато інших об’єктів — в публічний простір і приватно, по різному», —
пояснює Василь Грубляк.
Більшу частину часу художники працюють у Німеччині.
«Я з 2013 року багато працюю у Берліні, дуже багато пов’язано із цим містом. Тут моя мама і сестра. Для мене — це другий дім. Зараз я ще виїхав сюди на лікування і процес затягнувся. Тож усі процеси тут і ми працюємо тут», —
розповідає Золотар.
Нещодавно в межах групи GAZ та у колаборації з Віталієм Шупляком у берлінській галереї Heit митці представили проєкт Wasserwaage.
У стадії розробки й нова скульптура для серії «Культурні зерна».
«Ми розробляли гречане зерно, його візуальний ряд майже завершений. Але воно ще не реалізоване в матеріалі. Хотілося б зробити його і реалізувати. Може буде можливість. Це живий процес, які будуть можливості — від того й будемо відштовхуватись».
За межами артгрупи Золотар та Грубляк працюють як незалежні митці. Олексій займається в основному скульптурою, інсталяціями, живописом, використовує фотографію. Василь експериментує зі світловими інсталяціями.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Будь в курсі зі SPEKA
Дякуємо, що підписалися на SPEKA. Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.