Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Здобути професію не в університеті: як зараз змінилася освіта?

Олександра Стеценко
Олександра Стеценко Операційний директор в компанії Wezom Academy
26 жовтня 2022 8 хвилин читання

Ви помітили, що сучасний світ з кожним роком стає дедалі більш технологічним і стрімким? Це спостерігається майже в усіх сферах нашого з вами життя. І освіта не стала винятком.

Погляньте самі. Раніше було цілком прийнятним пʼять і більше років навчатися в університеті, щоб опанувати нову професію та в майбутньому влаштуватися на роботу за фахом. Але будемо чесними: університетські програми часто дають багато відверто зайвої інформації. Ба більше! За ті ж пʼять років навчання знання та навички з перших курсів можуть виявитися абсолютно застарілими. 

І це ще не все. Сучасному українцю, котрий хоче опанувати IT-професію, університети банально не пропонують актуальних програм. Спробуйте знайти спеціальність frontend-розробника, веб-дизайнера чи навіть копірайтера в університетах свого міста. Немає варіантів, правда?

Тобто найбільш раціональне рішення — пройти IT-курси. І саме про них ми хочемо поговорити сьогодні, адже наша Wezom Академія вже понад 10 років допомагає українцям опановувати діджитал-професії та розпочинати карʼєру в IT. І ми маємо великий практичний досвід у цьому питанні. Тому давайте розбиратися, що зараз актуально в IT-секторі, який формат навчання обрати та як максимально швидко свічнутись в IT.

Які навички будуть у ціні?

Нещодавно швейцарська організація World Economic Forum опублікувала звіт «The Future of Jobs 2022», в якому спеціалісти зазначили, що вже до кінця року завдяки автоматизації робочих процесів зникнуть близько 75 мільйонів робочих місць і багато «застарілих» професій. Але й нові теж зʼявляться! Проте ці нові професію будуть потребувати від спеціалістів особливих навичок, серед яких:

 • аналітичне мислення;
 • здатність до навчання;
 • креативність та ініціативність;
 • схильність до програмування і роботи з дизайном;
 • критичне мислення та аналіз.

Буде ще більш активний попит на аналітиків обʼємних баз даний, фахівців зі штучного інтелекту та машинного навчання, маркетологів, програмістів та представників інших діджитал-професій. Тому зараз дійсно вдалий час, щоб розпочати навчання в цьому напрямку. 

Як обрати курси

Маємо кілька порад щодо вибору IT-курсів:

 • 1
  Обирайте курси тривалістю не менше 2-3 місяців з заняттями 2-3 рази на тиждень. 
 • 2
  Якщо взагалі не маєте знань та навичок в обраному напрямку, не варто обирати курси для більш досвідчених спеціалістів в надії «наздогнати» інших студентів.
 • 3
  Звертайте увагу на курси, де є 1-2 заняття зі вступною теоретичною інформацією по професії. Це важливо, щоб краще зануритися в обрану сферу та зрозуміти її особливості.
 • 4
  Перевіряйте викладачів. Спробуйте знайти в інтернеті їх виступи, вебінари, лекції тощо.
 • 5
  Обовʼязково читайте відгуки про курси, за можливості ознайомтеся з практичним досвідом колишніх випускників.

Дуже добре, якщо вам дають змогу пройти безкоштовний пробний урок. Скористайтеся цією можливістю, щоб краще орієнтуватися в майбутній професії та форматом навчання. Переконайтеся, що він вам підходить.

Який формат вибрати

Майбутньому айтівцю доступно декілька форматів навчання, і це насправді дуже добре. Проте перед тим, як обирати між форматами, варто зрозуміти, які інструменти навчання будуть найбільш ефективними саме для вас — класичні чи більш нові та технологічні. Давайте розглянемо їх детальніше!

Класичні інструменти навчання

Серед таких інструментів відзначимо наступні:

 • очне навчання з ментором;
 • традиційне онлайн-навчання;
 • змішане навчання.

Вони можуть бути дійсно ефективними, проте потребують від учня/студента більше часу, чіткої мотивації та усвідомленого підходу до навчального процесу. Зникне щось одне — ефективність навчання різко знизиться. Тому зараз в IT-секторі все частіше переходять до більш сучасних навчальних інструментів. 

Нові інструменти навчання

Повністю відсіювати класичні інструменти не варто. А от доповнювати їх новими — дуже корисно. Серед таких нових інструментів назвемо наступні:

 • Відеоуроки — навчальний аудіовізуальний контент, що полегшує сприйняття нової інформації та зменшує втомлюваність мозку.
 • Додатки, чат-боти та voice-боти для смартфонів — зручні «кишенькові» інструменти, котрі забезпечують доступ до нових знань де завгодно та коли завгодно.  
 • Ігри та гейміфіковане навчання — підхід, що збільшує зацікавленість аудиторії та мотивує її досягати нових успіхів у навчальному процесі.
 • Мікронавчання — принцип розподілу складної теми на декілька простіших. Особливо активно застосовується в IT-навчанні.
 • Адаптивне навчання — модель «підлаштування» навчального процесу під знання та здібності того, хто навчається. Не працює в великих групах.
 • VR/AR-формати — відносно новий інструмент з використанням технології віртуальної та доповненої реальності. Поки що не надто поширений.

Нові навчальні інструменти допомагають утримувати увагу, активніше залучати молоду аудиторію, заохочувати до отримання нових знань та навичок. Але найголовніше — вони не викликають швидкої втомлюваності, як це роблять класичні інструменти. Тому їх використання в сучасному навчальному процесі вкрай актуальне.

Що користується попитом?

Майбутнім айтівцям доступно декілька форматів навчання, кожен з яких має свої переваги та недоліки. Тому ми радимо підійти до вибору відповідально і не приймати поспішних рішень. 

Що ж це за формати та в чому їх особливості?

Онлайн-курси

Це найбільш поширений формат. І в багатьох сенсах — найзручніший. Навчатися можна буквально де завгодно та в зручний для вас час. Не обовʼязково підлаштовуватися під групу чи графік викладача, адже переглянути урок та виконати практичне завдання можна тоді, коли зручно саме вам. 

Зараз формат онлайн-курсів особливо актуальний, адже багато українців змушені були залишити свої домівки, переїхати всередині країни чи навіть виїхати за кордон. Для багатьох саме онлайн-навчання — єдина можливість опанувати нову IT-професію та розпочати карʼєру в новому для себе напрямку.

З іншого боку, навчання онлайн потребує від вас постійної мотивації. Такий формат не так добре мотивує, як навчання офлайн в групі однодумців та робота безпосередньо з викладачем. Тому доведеться постійно собі нагадувати, для чого ви розпочали опановувати нову професію.

Офлайн-курси

Головна перевага офлайн-курсів — можливість працювати з викладачем та бути в колективі однодумців — таких самих студентів, як і ви. В такому форматі ви не просто вивчаєте щось нове, а й вчитеся працювати в команді, разом вирішувати складні питання та йти до спільної мети. Це дуже корисно для майбутньої роботи.

На жаль, зараз в Україні через війну офлайн-курси — велика рідкість. Більшість IT-академій та шкіл повністю перейшли в онлайн задля безпеки викладачів та студентів. Звісно, після перемоги офлайн-навчання відновиться, але поки що з цим складно.

Курси компаній

Деякі IT-компанії періодично організовують курси з подальшим працевлаштуванням. Це чудова можливість не просто опанувати IT-професію, але й поглянути на «внутрішню кухню» сучасної діджитал-компанії, її робочі процеси та стиль ведення бізнесу. А найголовніше — отримати роботу одразу після завершення навчання.

З іншого боку, такі компанії готують скоріше спеціалістів під власні потреби, а не універсальних айтівців. Як наслідок — знайти в майбутньому роботу за межами такої компанії виявляється вкрай складно через занадто вузьку спеціалізацію. Тому обирати курси компаній виключно через можливість одразу працевлаштуватися — не завжди гарна ідея.

 

 

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Microsoft і LinkedIn запустили навчальну програму для українців

Руслан Сорока 43 хвилини тому

Сенситивність у мережі: як та чому Meta банить публікації про війну

Богдан Сухомлин 6 грудня 2022 17:15

«Схоже на автопілот на Tesla»: як розробляють, навчають і тестують чатботів

Олександр Тартачний 6 грудня 2022 16:45

Що робить і скільки платять: головні питання про роботу Project Manager в ІТ-компанії

Олександра Стеценко 6 грудня 2022 15:45

Кого найчастіше наймають в IT без досвіду: QA та Javascript

Катерина Колонович 6 грудня 2022 14:50