Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Збереження висококваліфікованих кадрів має стати державною стратегією України і пріоритетом для бізнесу

Олег Щербатенко
Олег Щербатенко IT-Enterprise, CEO
9 жовтня 2022 6 хвилин читання

Збереження висококваліфікованих фахівців в Україні та за кордоном має стати частиною української кадрової державної стратегії. Наразі відбувається стрімке знекровлення цілих галузей і це гостро ставить питання про те, хто вже завтра підтримуватиме і розвиватиме реальний сектор економіки. Адже є цілі фахові шари, в яких компетенція, досвід, освіта набуваються по 10-15 років і втрату таких кадрів неможливо відновити за короткий час.

Кадрові втрати

За різним оцінками, через повномасштабне вторгнення за межі України виїхали від 6 до 8 млн людей, переважно жінки і діти. Також відбувся значний перерозподіл кадрових ресурсів. Багато фахівців, зокрема з нашої компанії, зараз перебувають у лавах ЗСУ. Частина, переважно жінки, виїхала за кордон і підпадає під вимоги працевлаштування інших країн, тобто змушена припинити роботу в українській компанії. Хтось шукає прихистку в інших областях країни, де не завжди є можливість продовжити роботу за фахом.

Ці та інші чинники призводять до того, що в українського бізнесу стає дедалі менше кадрів, які потрібні для збереження і розвитку, та, відповідно, стабілізації економіки. Безумовно, безпека людини та захист України є завданням №1, та якщо ми говоримо про наступні кроки, про те, що є важливим для дня завтрашнього, то збереження талантів і висококваліфікованих кадрів — загальнонаціональне завдання.

За останніми даними ООН від 3 жовтня 2022 року, натепер 4,2 млн громадян України отримали статус біженців у Європі. Більшість із них, згідно з вимогами кожної країни, має знайти роботу у місці перебування, утримувати себе і сплачувати податки. Водночас серед тих, хто виїхав через війну, є фахівці, замінити яких українським компаніям буде вкрай складно, а років на навчання немає — щоб вижити, українським компаніям потрібні максимально ефективні кадри. Потрібен міждержавний діалог про те, якими можуть бути умови роботи на Україну за межами України, бо економіка має працювати.

Ми бачимо, що органи влади шукають шляхи подолання безробіття, яке досягло в Україні надзвичайних масштабів через війну (35% лише за офіційними даними Державної служби зайнятості). Зокрема, Верховна Рада ухвалила закон №6067, який передбачає залучення кадрів під час війни.

Як зберегти робочу силу

Утримувати найкращі кадри незалежно від того, де вони перебувають (в іншому регіоні України чи в іншій країні), — завдання державного рівня і запорука розвитку українського підприємництва. Але й сам бізнес має докладати до цього зусиль. Цифрові інструменти для віддаленої роботи в українських команд є, і цей технічний аспект зараз активно розвивають всі, хто намагається розвивати бізнес.

Повномасштабна війна спонукала український бізнес до максимальних темпів диджиталізації та цифрування бізнес-процесів. Значна частина клієнтів IT-Enterprise втратила свої підприємства внаслідок окупації та військової агресії. Та, на щастя, там, де це можливо, бізнес намагається зберегти свої активи.

Наприклад, науково-виробниче об'єднання «Імпульс» з міста Сєверодонецьк впровадило вже низку цифрових рішень: з керування даними про продукт (Product Data Management, PDM) та управління майстер-даними (Master Data Management, MDM). Після релокації, яку спричинила війна, навесні 2022 року компанія змогла відновити роботу у терміни від одного дня, що є реаліями сучасних підприємств, які мають оцифровані бізнес-процеси.

Переваги цифрових рішень охоплюють і збереження нормативно-технічної документації, колективних напрацювань, історії змін, індивідуальні проєкти щодо продукції в онлайн-форматі тощо. Збереження документації в електронному форматі забезпечує швидке відновлення роботи виробничих підприємств у критичних умовах. Та найголовніше: були впроваджені інструменти, які сьогодні дозволяють працювати колективу над спільним проєктом з різних куточків світу. Важливим є те, що висококваліфіковані кадри мають можливість продовжити працювати в українській компанії. Є проєкти та кадрові позиції, фахівці для яких роками готують і замінити людину є проблемою.

Від початку повномасштабного вторгнення українська продуктова компанія IT-Enterprise активно проводить цифрування бізнес-процесів вітчизняних компаній, спільно з АТ «Укрзалізниця» й органами влади впровадила автоматизовану систему закупівель, розробила програму обліку гуманітарної допомоги та перейшла до другого етапу впровадження ERP-системи в АТ «Укрпошта». Команда компанії постійно підтримує ЗСУ.

Ще один приклад того, як бізнес в Україні зараз активно впроваджує цифрові рішення, це ПрАТ «Лантманнен Акса». Компанія є найбільшим в Україні виробником швидких сніданків на основі зернових під брендами START!, АХА та Finn Crisp, експортує свою продукцію до багатьох країн. Цього літа компанія впровадила систему ефективного керування основними фондами, які дають змогу через мобільний застосунок SmartEAM відстежувати завантаження і стан обладнання, мати прогноз щодо ремонтних робіт, системно планувати огляди та контроль обладнання, доступ до інформації про обладнання здійснювати через QR-коди тощо. Тож відповідальні особи можуть оперативно отримувати інформацію про всі процеси у компанії, планувати наступні кроки.

Зацифровані процеси дозволяють українським компаніям, які зараз перебувають у надскладній ситуації, не втрачати темпів, не витрачати роки на навчання нового персоналу, а, відкривши доступ, наприклад, для своєї колеги бухгалтера або маркетолога, яка перебуває з дитиною у вимушеній еміграції в Європі, продовжувати працювати. Це важливий крок до збереження кадрів та післявоєнної відбудови країни.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Маск оприлюднив документи, що стосуються скандалу у Twitter із Хантером Байденом

Катерина Колонович 11 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

У Херсоні вже запрацювали 32 зі 150 станцій мобільного зв'язку «Київстар»

Руслан Сорока 2 грудня 2022 15:56

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30