Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Застосунок для військовозобов’язаних «Резерв +»: як працює та кому варто оновити дані

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
18 травня 2024 8 хвилин читання

З 18 травня запрацює електронний кабінет військовозобов’язаного, коли новий закон про мобілізацію набуде чинності. Програма отримала назву «Резерв +». Вона дасть змогу оперативно оновлювати інформацію військовозобов’язаним, призовникам та резервістам. Розповідаємо, що відомо про застосунок та кому необхідно внести дані до нього. 

Що таке електронний кабінет військовозобов’язаного

Застосунок «Резерв+» електронного кабінету запрацює, як mvp-версія, повний функціонал можна буде спробувати з червня 2024 року. Електронний кабінет створять на кожного військовозобов’язаного, незалежно від того, чи буде він або вона ним користуватися. Водночас реєструватись у ньому буде правом, а не обов’язком. 

Водночас кабінет стане одним зі способів оновлення персональних даних як альтернатива фізичному візиту чи подання даних через ЦНАП. Нагадаємо, що згідно з новим законом впродовж 60 днів усі військовозобов’язані мають оновити дані. Зокрема уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

Інтерфейс застосунку Резерв+ Інтерфейс застосунку Резерв+

Член комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський також додав, що кожен зможе дистанційно оновити свої персональні військово-облікові дані, за винятком проходження військово-лікарської комісії, яку необхідно буде пройти, якщо людина її тривалий час не проходила або якщо вона була визнана обмежено придатною. Наразі цей статус скасовано, і зараз є або придатні, або непридатні. Таким громадянам необхідно буде з’явитися фізично до ТЦК.

Під час оновлення даних направлення на ВЛК видаватися не буде. Таке направлення може бути виписане у разі потреби згодом.

Як реєструватися в е-кабінеті?

Для того, щоб оновити дані в електронному кабінеті необхідно буде завантажити мобільний додаток з App Store або Google Play, пройти авторизацію в застосунку, заповнити всі необхідні дані.

Планується забезпечення доступу до інформації з бази «Оберіг» безпосередньо після авторизації та заповнення всіх необхідних пунктів, щоб користувачі могли швидко та зручно переглянути дані, які про них містяться в реєстрі.

Як оновити дані у застосунку Резерв+ для військовозобов'язаних, призовників та резервістів

Чи працює застосунок Резерв+ станом на 18 травня

Користувачі повідомляють про протилежні результати. Зокрема перші юзери вже відзначили, що оновили свої дані без особливих проблем. Водночас доволі поширеною проблемою є неможливість пройти наступний етап після обрання авторизації за допомогою BankID, а також, що наразі застосунок не працює за кордоном. 

Скриншот помилки на етапі авторизації Скриншот помилки на етапі авторизації

Як працюватиме електронне оновлення даних 

Оновлені дані через електронний кабінет потрапляють у єдиний державний реєстр «Оберіг». У застосунку Резерв+ також з’явиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про ваш статус як військовозобовʼязаного, призовника або резервіста.

У базі даних реєстру містяться персональні дані про всіх військовозобов’язаних українців віком від 17 до 60 років. «Оберіг» наповнюється даними з різних державних реєстрів, а також інформацією, зібраною працівниками ТЦК та СП. З інших реєстрів в «Оберіг» підтягуватиме таку інформацію: ПІБ, місце проживання (реєстрації), дата народження, сімейний стан, відомості про членів сім’ї, відомості про освіту, картка обліку податків, судимості. А також службові дані, зокрема про проходження служби, участь в бойових діях, військове звання та спеціальність. Окрім цього електронні адреси, відомості про водійські права, дозвільні документи на зброю. тощо.

Відповідно до закону, згода призовників, військовозобов’язаних і резервістів на обробку їхніх персональних даних для наповнення та актуалізації реєстру не потрібна. Інформація підтягуватиметься з РАЦСу, Міграційної служби, ДПС, МВС, Мінветеранів прикордонної служби, міністерства охорони здоров’я тощо. 

На сьогодні за законом доступ до реєстру мають Міноборони, Генштаб ЗСУ, Служба безпеки України та Служба зовнішньої розвідки та ТЦК та СП як органи ведення реєстру.

Які основні зміни передбачає законопроєкт про мобілізацію

Нагадаємо, що згідно із законопроєктом до мобілізаційної політики вносять наступні зміни: 

  • запровадження базової військової служби замість строкової (п’ять місяців у мирний час, три – у воєнний час). Усі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років);
  • запровадження з 2025 року базової загальновійськової підготовки у вищих навчальних закладах усіх форм власності;
  • оновлення даних військовозобов’язаними протягом 60 днів у ЦНАПах, в електронному кабінеті чи безпосередньо у військкоматі (ті, хто перебувають за кордоном можуть надіслати оновлені дані на електронну адресу, повідомити їх телефоном чи внести зміни в електронному кабінеті);
  • звільнення з військової служби для людей з інвалідністю та осіб, звільнених із полону;
  • повторне проходження військово-лікарської комісії для тих, кого визнаний обмежено придатним чи отримав II – III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року;
  • обов’язок на час дії воєнного стану постійно мати при собі військово-обліковий документ (ВОД);
  • обмеження права керування авто для ухилянтів за рішенням суду.

Як можуть вручити повістку з 18 травня 2024 року

В інтерв'ю The Page, адвокатка юридичної компанії «Ріяко і партнери», заступниця голови військового комітету Асоціації правників України Катерина Аніщенко наголошує, що з 18 травня 2024 року військовозобов'язаний чоловік повинен мати при собі два документи — паспорт громадянина України і військовий квиток. Тим, у кого наразі немає військового квитка, слід стати на облік до Територіального центру комплектації (ТЦК).

Підкреслимо, з 18 травня перевіряти документи громадян працівники ТЦК можуть без супроводу поліції. Раніше військовозобов'язані мали право показувати свій паспорт лише на запит поліцейського, а носити при собі військово-обліковий документ було не обов’язково. При цьому перевірка документів на блокпостах, у супермаркетах і будь-яких інших громадських місцях залишається законною.

Повістки з 18 травня, як і раніше, також надсилатимуться на адресу місця проживання. Повістка вважається отриманою з моменту її передачі до пошти або надсилання на електронну пошту. Тобто де б не був військовозобов’язаний, повістка, що відправлена за його адресою, з 18 травня вважатиметься одержаною. Громадянин, який свідомо вирішив не реагувати на повістку, або дійсно не знає, що йому за місцем реєстрації, де він не проживає, прийшла повістка, відповідатиме за законом за порушення правил військового обліку.

Також варто зазначити, що Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю, 17 травня, підписав законопроєкт, що збільшує штрафи за ухиляння від мобілізації. Тепер для громадян, які ухиляються від мобілізації за порушення правил військового обліку, штраф становитиме від 3 400 до 5 100 гривень. За повторне порушення або в особливий період – від 17 000 до 25 500 гривень.

Також були збільшені штрафи за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний та воєнний час. Тепер у воєнний час розмір штрафів буде збільшений з 17 000 до 25 500 гривень – для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень – для посадових та юридичних осіб.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Які інструменти для мобілізації матиме Резерв+ до кінця року

Олеся Дерзська 5 годин тому

«Армія+»: Міноборони запускає новий чатбот у Telegram

Владислав Паливода 20 червня 2024 11:26

У «Резерв+» оновлення: відтепер документи матимуть юридичну силу

Владислав Паливода 18 червня 2024 09:06

Чи має ФОП вести військовий облік та подавати списки працівників до ТЦК?

Inna Sharova 11 червня 2024 15:45

У «Резерв+» оновили свої дані 1,37 млн українців

Владислав Паливода 4 червня 2024 09:49