Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Запастися пальним: лайфхаки для домашнього зберігання бензину та дизпального

Володимир Хомяков
Володимир Хомяков Редактор SPEKA
10 листопада 2022 5 хвилин читання

Атаки росіян на нафтобази та НПЗ призвели до зростання цін на пальне і появи нового тренду — зберігання пального у домашніх умовах. 

Невідомо, скільки саме пального зараз зберігають українці, але це вірогідно десятки тисяч тонн (для порівняння, в Україні споживають 150-160 тис. т бензину на місяць). Якщо припустити, що йдеться про триденний запас, то це 10-15 тис. т (вартістю 500-750 млн грн) — і все це може зіпсуватися вже у найближчі тижні, адже каністри не розраховані на довготривале зберігання. 

Крім того, скільки може зберігатися пальне, залежить також від вмісту спирту, температури зберігання тощо. 

Видання the Page за підтримки «Консалтингової групи А-95» та експерта паливного ринку Артема Куюна проаналізувало, як довго можна зберігати бензин та дизпальне вдома і як правильно це робити, щоб пальне не зіпсувалося. 

Лайфхаки та поширені помилки для зберігання бензину і дизпального Лайфхаки та поширені помилки для зберігання бензину і дизпального

Як зберігати пальне у каністрах 

Насамперед варто звернути увагу на тару для зберігання пального. Найбільш поширені металеві та пластикові каністри. Як не дивно, металева каністра для тривалих запасів бензину малопридатна. Особливо в умовах коливання температури: через різницю тиску у ємності і зовні каністра рано чи пізно почне підсмоктувати повітря, бо ущільнювач на кришці поступово руйнується активною речовиною. У бензині з'явиться прошарок води, видалити який кустарними методами неможливо.

Спеціальна пластикова ємність для пального тримається краще: вона здатна трохи роздуватися або, навпаки, стягуватися на морозі, компенсуючи різницю тиску.

Але є позиція для особливої уваги: під виглядом паливних зараз масово продають каністри зі звичайного харчового пластику. Під дією пального (особливо етанольних бензинів) вони з часом можуть розкладатися. Потрібно уважно вивчати маркування: в ідеалі це має бути абревіатура HDPE — поліетилен високої щільності, що не накопичує статичний заряд.

 Як зберігати бензин

Найбільше проблем може завдати зберігання бензинів з великим вмістом етанолу (безводного спирту). Великим вважається вміст понад 30%. Термін зберігання такого бензину приблизно 1 місяць. Опісля він розшарується на етанол, низькооктановий бензин та воду, двигун може відмовитися працювати на цій суміші і пальне доведеться зливати.

Втім, розшарування речовини і поява так званої підтоварної води (води на дні резервуара) можливі навіть у заводських бензинів (вміст етанолу до 5%) за перевищення терміну зберігання. Але використання великого об'єму спиртів для підвищення октанового числа веде до зменшення терміну придатності і збільшення кількості води.

Проблемою є те, що зараз в Україні ніхто не може сказати, скільки спирту додали до тієї чи іншої партії бензину.

Особливо це стосується продукції міні-НПЗ, де інколи трапляється продукція непоганої якості. Тому ми умовно поставили термін зберігання такого бензину до шести місяців, хоча краще його скоротити і не наражатися на експерименти. У заводських бензинів із домішками оксигенатів на основі нафтопродуктів такого не буде ніколи і термін зберігання тут рівно один рік. Навіть прострочений бензин такої якості втрачає октанове число дуже повільно і головною проблемою буде лише підвищене споживання під час руху.

Чим загрожує домашнє зберігання бензину Чим загрожує домашнє зберігання бензину

Як довго можна зберігати дизель

Зберігати дизель значно легше (термін — 1 рік) через те, що у цієї середньої фракції набагато менше летючих речовин, а спирт до такого пального взагалі ніколи не додають (немає сенсу).

Немає великого значення і тара для зберігання: ті самі каністри з харчового пластику контакт із дизпальним переносять досить легко і не призводять до падіння якості пального. 

Основна проблема тут — парафіни. Оскільки залежно від пори роки продають літній чи морозостійкий (або навіть арктичний) дизель, то проблема зрозуміла. Літнє дизпальне не містить спеціальних присадок, що не дають парафінам перейти у тверду форму і забити паливну систему. За невеликого морозу воно може стати як желе або з'явиться осад. Найвірогідніше таке пальне доведеться викинути, бо затверділи парафіни перевести у рідку форму неможливо.

Це стає великою проблемою, адже більшість дизелю українці скуповували наприкінці весни та влітку, коли продавали саме літні форми пального.

Які проблеми можуть виникнути зі зберіганням дизпального Які проблеми можуть виникнути зі зберіганням дизпального

Як правильно зберігати дизпальне вдома  

Загалом поради для домашнього зберігання пального досить прості. У випадку з бензином частіше проводити ротації особистих резервів пального. Найкраще робити це раз на місяць, адже це убезпечить автовласника від ризиків з тим самим етанольним бензином. Якщо це гарантовано високоякісний бензин, термін можна збільшити до пів року. 

У випадку дизеля стежити, щоб на холодну пору року запас формувався із зимових сортів. Численні присадки протидії згущення дизеля не панацея. Найкраще їх додавати за наявності спеціального обладнання і за відповідною процедурою. Невдале додавання може спричинити появу осаду і розшарування пального, тому краще не ризикувати паливною системою.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ракетні обстріли 5 грудня, українській дрон та електричний пікап для армії США. Ранкова SPEKA

Руслан Сорока 1 годину тому

Європейський телеком закликає не допустити відключень мобільного зв'язку

Руслан Сорока 13 годин тому

В Україні створили платформу з історіями вбитих росією волонтерів

Руслан Сорока 16 годин тому

Ракетні обстріли 5 грудня: ситуація у Києві та регіонах. Оновлюється

Катерина Колонович 19 годин тому

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 22 години тому