Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як організувати безперебійний інтернет вдома

Іван Пилипенко
Іван Пилипенко Інженер-фанатик
17 листопада 2022 6 хвилин читання

Як і більшість українців, я регулярно стикаюся з плановими або аварійними відключеннями світла. І якщо для декого це побутова незручність, для тих, хто працює вдома, це реальна проблема. То ж я вирішив її розв'язати.

Підключення до інтернету: у чому власне проблема

Як і у багатьох в країні, успішність моєї роботи залежить від якості та надійності підключення до інтернету. Відключення електроенергії катастрофічно впливає на можливості віддаленої роботи: активне мережеве обладнання будинків перестає працювати, мобільні мережі не можуть задовольнити стрибкоподібний попит одночасно зі значним скороченням живлення мережі. Старше покоління може згадати часи ADSL/VDSL і буде мати рацію, бо «Укртелеком» надає таку послугу. Але в моєму випадку нової «свічки», стаціонарної телефонної мережі просто немає в будинку.

Єдина незалежна від електричної мережі альтернатива — супутник, але спрацює  вона тільки на даху або поза межами щільної міської забудови. Підсумовуючи, може скластись враження, що виходу немає, але не поспішайте з висновками.

Чи відомо вам, що бізнес-підключення до інтернету зазвичай значно відрізняється від домашнього в контексті якості та надійності, а також стійкості до відключення світла? Чи відомо вам, що саме ви, як звичайний ФОП, можете забезпечити собі таку саму якість підключення вдома? 

В цій статті я викладу свій досвід організації саме такого підключення — енергонезалежного, надійного та швидкого. Єдина умова — забезпечення клієнтського обладнання електрикою в межах квартири, що наразі досить легко зробити за допомогою акумуляторних станцій відомих виробників чи інших спеціалізованих рішень.

Ліричний відступ

Але спершу трохи теорії. Кабельна мережа провайдера зазвичай побудована за допомогою оптоволоконних магістралей та мідних кабелів від розподільчого обладнання до кінцевих споживачів — це підключення FTTB (fiber to the building, волокно до будівлі). Задля досягнення більшої надійності, волокно з магістралі може виділятись тільки для окремого споживача. В цьому випадку маємо вже FTTH (fiber to the home, волокно до помешкання) або бізнес-підключення.

Це дає прямий звʼязок з вузлом звʼязку провайдера, де його безперервна робота забезпечена командою інженерів та різними засобами резервування. Саме такий варіант нас задовільнить в умовах нестабільного постачання електроенергії, отже поїхали далі. Зазвичай підключаючи багатоквартирні будинки провайдери залишають деякий запас ємності мережі на розвиток і цей самий запас може стати в нагоді.

FTTH-підключення: реакція провайдерів

Визначившись з варіантом підключення (FTTH aka волокно до помешкання) я контактував майже з усіма провайдерами, доступними в моєму будинку (їх біля шести). Більшість відмовляли на етапі технічного погодження: спеціалісти пропонували акумулятори для активного обладнання будинку, щоб залишитись на «міді», побудова траси від входу волокна в будинок навіть не розглядалась.

Хтось інформував, що немає вільного волокна у підключенні саме мого будинку, тому вимушені відмовити. Хтось просто відмовляв згідно скрипту поведінки оператора. І тільки один провайдер запропонував саме FTTH — виокремити незадіяне волокно з місця входу магістралі в будинок і затягнути його до квартири.

Звісно, це не дешево і ціноутворення значно відрізняється від звичного для домашніх користувачів, бо потрібно зарезервувати вагому частку пропускної здатності магістральної мережі під одного користувача замість великої кількості «звичайних». Тобто там, де сиділи б десятки людей, буду сидіти тільки я.

Ця обставина може пояснити й тарифну логіку. Порівнюючи схожі тарифи для домашніх клієнтів та пропозицію від провайдера, щомісячну вартість можна помножити на десять, а то й на 15. 

Результат підключення до безперебійного інтернету

Отже, принципова домовленість з провайдером досягнута, час робіт з підключення погоджено. В умовно запланований час інженери повідомили про початок робіт в будинку. На жаль, в цей час було відсутнє світло й робота дещо ускладнилася, однак одночасно зʼявилася нагода перевірити стабільність підключення в несприятливих умовах. Протягом трьох годин роботи були завершені з більш ніж задовільню якістю, а результат повністю себе виправдав — все працює як і очікувалось. Звичайно зі свого боку я маю резервне живлення для клієнтського мережевого обладнання.

Треба відмітити, що паперова угода на надання послуг (як і платіжки) були відкладені «на потім» через якісь внутрішньо-організаційні питання. 

І як воно?

Люди з інтернет-залежністю можуть врешті-решт видихнути, хоча й будуть обмежені радіусом Wi-Fi. А якщо серйозно, то я можу рекомендувати FTTH-підключення всім, кому критично важливо залишатись онлайн вдома навіть без електрики. В першу чергу віддаленим працівникам, бо це найбільш виправдано саме економічно, адже вимушений простій в роботі може коштувати більше, ніж плата за такий інтернет. Або плату за інтернет можна відшкодувати в роботодавця.

Всім іншим потрібно для себе вирішити чи варто витрачати час і гроші на FTTH, якщо у вас вже є офіс зі стабільним підключенням та електрикою, а інтернет вдома не є критично необхідним. Можливо, варто спочатку спробувати знайти того, хто надасть резервне живлення для мережевого обладнання в будинку, адже цього має вистачити.

І ще один нюанс. З власного досвіду скажу, що при відключенні світла сильно деградує покриття мобільних мереж, через що сигналізація AJAX регулярно втрачає звʼязок з пультом. Тому надійний інтернет вдома береже не тільки роботу, а й нерви.

На цьому все. Зважуйте, вірішуйте і будьте «на звʼязочку». 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У YASNO пояснили, чому на лівому березі Києва тривалі відключення світла

Катерина Колонович 9 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

Корисні сервіси, які спростять життя українським експортерам

Володимир Жиляєв 1 грудня 2022 16:00