Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Залетіти чи пролетіти у 2023: чому цифрова довіра позитивно вплине на ІТ-індустрію

Євгенія Клепа
Євгенія Клепа Executive Director, 1991 Accelerator | Director of Partnerships and Innovation, SET University
13 січня 2023 4 хвилин читання

Натхнені та настратеговані повертаються. Компанії з новими планами, держава з новими ачівками та стратегічними партнерами, а стартапи з новими деками та фандрейзинговими стратегіями.

Чи відрізняються системи планування та фокус порівняно з 2022-м? Чи зміниться пріоритет всередині організацій та підходи до стратегій? Уявімо себе технологічними Нострадамусами — запакуємо свою предикативну капсулу. 

Яким був 2022 рік для ІТ

Щороку підбиваються підсумки ІТ-індустрії (окреслю краще — диджитал-сектор загалом). Одне з найґрунтовніших досліджень проводила ІТ Ukraine Association. За результатами минулого року маємо понад 2000 активно діючих компаній, які збільшили експортну спроможність на 10%. І це єдина галузь бізнесу, що зросла у 2022 році. Загальна сума експорту комп'ютерних послуг за 10 місяців війни становить $6 млрд.

Потрібно розуміти, що 70,8% компаній частково релокувались, а чверть з них повністю виїхала з України. Заборона виїзду фахівців лишається найбільшим викликом індустрії. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

У дослідженні зазначається, що на початку 2022 року прогнозували падіння економіки на рівні 32-33%, однак надалі економіка показала дуже високу адаптивну здатність, завдяки чому прогноз був покращений. Проте через потужні атаки рф на енергетичну систему в жовтні-листопаді частина підприємств призупинила діяльність, тому довелося повернутися до попереднього прогнозу. Цей прогноз свідчить про зниження ВВП на більш ніж 30%, однак частка експорту ІТ-послуг у ВВП збільшиться на 51% (частка ІТ в експорті послуг зросте на 24,3%).

Підрахунки та цифри — це добре. Це факти, на які можна спиратись та посилатись. Та що ж каже нам сенсовна частина?

Digital trust як глобальний тренд

Пропоную дискутувати на тему digital trust. Адже з перебігом подій в Україні інші сектори почали з більшою довірою дивитись у бік технологічних сервісів і продуктів. Аграрний та фінансовий сектори давно зростають у тому числі завдяки інтеграції ІТ-рішень. Оборонний і промисловий сектори нарешті теж змушені дивитись у цей бік. 

І тепер питання щодо впровадження технологій набирає іншого контексту — чи організації та люди, що їх продукують та використовують, захистять всі інтереси зацікавлених сторін і підтримають суспільні очікування та цінності? Тобто, говорячи про цифрову довіру, йдеться про відповідальність не лише компаній, а й уряду, громадянського суспільства та кожного з нас. Відповідальність, що починається з нас як особистостей і розділена між всіма.

Довіра полягає не у конкретних розроблених технологіях. Йдеться про рішення, які лідери мають ухвалювати. Ця мірка дуже влучно трактується через призму обговорень World Economic Forum (WEF), де сам аспект цифрової довіри, який контролюють технологічні лідери (СЕО чи генеральні директори), стосуватиметься технологій з людиноцентричним підходом, сприятиме цифровій надійності. WEF виділяє основні параметри, які містить цей аспект: 

Чому цифрова довіра позитивно вплине на ІТ-індустрію у 2023 році Чому цифрова довіра позитивно вплине на ІТ-індустрію у 2023 році

Культивуючи цифрову довіру, лідери гарантуватимуть, що переваги цифрових технологій є масштабованішими і доступнішими для широкого загалу земної кулі, ніж будь-коли раніше. Водночас ухвалення рішень, що фокусується на надійності цих технологій, допоможе запобігти будь-якій шкоді, спричиненій новими технологіями. І такі рішення більше не розглядаються як зовнішні ефекти, спричинені непов'язаними з ІТ-індустрією особами.

Отже питання цифрового суверенітету між державою і приватними підприємствами, а також торгівлі даними та низка інших питань суттєво вплинуть на цифрову довіру цього року і найближчими роками. 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

IdeaSoft запустила внутрішній R&D-юніт для тестування гіпотез

Вікторія Рудзінська 4 жовтня 2024 20:45

Керівник Ajax Systems виступив проти підвищення податків

Вікторія Рудзінська 4 жовтня 2024 18:09

IT-сектор України втратив $19,3 млрд через російську агресію

Вікторія Рудзінська 3 жовтня 2024 17:36

Кіберполіція і Binance проведуть студентський конкурс Cyber Security Camp — як взяти участь

Павло Бартос 2 жовтня 2024 17:01

Як ШІ допомагає кенійським фермерам покращити врожай

Ангеліна Мусієнко 1 жовтня 2024 19:21