Закінчення ери російського софту: які ризики його використання і як спланувати перехід на вітчизняні альтернативи
Ми в UGLA ERP вважаємо, що головна мета програмного забезпечення — не просто заміняти співробітника у виконанні певної роботи, а оптимізувати процеси та забезпечувати оперативну інформацію для управлінських рішень. Це дозволяє звільнити час для стратегічних завдань та особистого розвитку співробітників.
Привіт! Я Віра Бондаренко, маркетологиня в UGLA ERP. У цій статті я розповім про ризики використання російських програм для українського бізнесу та поділюся інсайтами швидкого та безболісного переходу на українське програмне забезпечення.
У чому важливість CRM та ERP і які ризики використання російських продуктів
Кожен бізнес прагне оптимізувати свої рутинні бізнес-процеси: підвищити ефективність управління людськими ресурсами, отримувати швидко всю бізнес-аналітику, мати доступ до фінансової звітності, об'єднати всі ланцюжки роботи різних підрозділів і т.д. Головне, щоб це було в одному програмному рішенні, а не в багатьох окремих. Тому CRM та ERP-рішення стали невід'ємною частиною бізнесу. На жаль, протягом багатьох років українські компанії використовували російське програмне забезпечення, таке як Bitrix24, 1C, iiko та інші, і ці програми набирали популярність.
Ризики, пов'язані з використанням російських програм, можна поділити на три групи: безпекові, оперативні та репутаційні.
Безпекові ризики
Підписуйтеся на наші соцмережі
Багато компаній недооцінюють можливі наслідки витоку даних зі своїх систем, особливо відсутність регулярних оновлень та чітке розуміння того, де зберігаються ваші дані та хто має до них доступ. Зловмисники можуть легко отримати доступ до вашої інформації та використовувати її для своїх цілей.
Наприклад, розробники 1С відкрито визнають, що їхнє рішення вразливе до атак типу DDoS. І якщо сьогодні це грає на користь українським та західним хакерам, немає гарантії, що завтра ця вразливість не почне діяти проти українських користувачів.
Якщо ваша компанія використовує коробкову версію програмного забезпечення, ви залишаєтеся без оновлень продукту. А хмарна версія ще небезпечніша, оскільки зазвичай дані російських програм зберігаються на серверах ворожої країни – фактично, в руках окупанта.
Операційні ризики
Зміни в законодавстві. Україна поступово інтегрується в європейський фінансовий простір, який має відмінні вимоги до звітності, контролю виробництва та захисту даних споживачів. Піратські версії систем, які не обслуговуються та не оновлюються, не зможуть гарантувати дотримання бізнесом цих стандартів. Наслідки для бізнесу можуть бути критичними.
Якщо компанія планує зростати та виходити на нові ринки, їй потрібні системи, які відповідатимуть зростаючим потребам у функціональності, гнучкі, але потужні. Від простої підтримки функцій маркетингу в реальному часі до налаштування з онлайн-мережами, такими як Hotline, Prom ua та навіть Amazon.
Репутаційні ризики
Якщо ваші клієнти та партнери дізнаються, що ви обробляєте їхні дані в незахищеному просторі заборонених систем або їхніх прихованих клонів, вони можуть відмовитися співпрацювати з вами. Ще більше спеціалістів будуть вважати використання та роботу з російським програмним забезпеченням неприпустимими, що означатиме втрату працівників для бізнесу.
Використання забороненого програмного забезпечення в Україні створить ще більше проблем, які можуть призвести до термінової заміни рішення, без належної підготовки й можливої втрати всіх даних.
Як підготуватися до міграції
Якщо ви досі використовуєте у своєму бізнесі російський софт, щоб уникнути ризиків, важливо почати підготовку до переходу на нове програмне забезпечення вже зараз.
Зважаючи на співпрацю з нашими партнерами, можу сказати, що планування процесу переходу містить декілька етапів:
- оцінювання потреб компанії;
-
вибір відповідного програмного забезпечення;
-
перенесення даних та навчання персоналу.
Ці кроки допоможуть зробити процес переходу ефективним та мінімізувати можливі ризики. Зміна програмного забезпечення підприємства — значний крок, і команда має бути готова. Тому головне правило — це підготовка до переходу. Плануйте процес переходу, зокрема всі етапи, і лише після цього розпочинайте безпосередньо міграцію.