Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Закінчення ери російського софту: які ризики його використання і як спланувати перехід на вітчизняні альтернативи

Vira Bondarenko
Vira Bondarenko Marketer UGLA ERP
28 лютого 2024 5 хвилин читання

Ми в UGLA ERP вважаємо, що головна мета програмного забезпечення — не просто заміняти співробітника у виконанні певної роботи, а оптимізувати процеси та забезпечувати оперативну інформацію для управлінських рішень. Це дозволяє звільнити час для стратегічних завдань та особистого розвитку співробітників.

Привіт! Я Віра Бондаренко, маркетологиня в UGLA ERP. У цій статті я розповім про ризики використання російських програм для українського бізнесу та поділюся інсайтами швидкого та безболісного переходу на українське програмне забезпечення.

У чому важливість CRM та ERP і які ризики використання російських продуктів

Кожен бізнес прагне оптимізувати свої рутинні бізнес-процеси: підвищити ефективність управління людськими ресурсами, отримувати швидко всю бізнес-аналітику, мати доступ до фінансової звітності, об'єднати всі ланцюжки роботи різних підрозділів і т.д. Головне, щоб це було в одному програмному рішенні, а не в багатьох окремих. Тому CRM та ERP-рішення стали невід'ємною частиною бізнесу. На жаль, протягом багатьох років українські компанії використовували російське програмне забезпечення, таке як Bitrix24, 1C, iiko та інші, і ці програми набирали популярність.

Протягом останніх двох років українські підприємці стали більш свідомими і шукають альтернативи російським програмам. Проте, деякі компанії все ще використовують ці рішення, шукаючи обхідні шляхи, такі як піратське програмне забезпечення або його клоновані версії. Не дивлячись на заборону, деякі українські компанії намагаються триматися за ці рішення. Однак будь-яка перспектива подальшої роботи з російськими продуктами є під загрозою і закінчиться без підготовки чи попередження.

Ризики, пов'язані з використанням російських програм, можна поділити на три групи: безпекові, оперативні та репутаційні.

Безпекові ризики

Багато компаній недооцінюють можливі наслідки витоку даних зі своїх систем, особливо відсутність регулярних оновлень та чітке розуміння того, де зберігаються ваші дані та хто має до них доступ. Зловмисники можуть легко отримати доступ до вашої інформації та використовувати її для своїх цілей.

Наприклад, розробники 1С відкрито визнають, що їхнє рішення вразливе до атак типу DDoS. І якщо сьогодні це грає на користь українським та західним хакерам, немає гарантії, що завтра ця вразливість не почне діяти проти українських користувачів.

Якщо ваша компанія використовує коробкову версію програмного забезпечення, ви залишаєтеся без оновлень продукту. А хмарна версія ще небезпечніша, оскільки зазвичай дані російських програм зберігаються на серверах ворожої країни – фактично, в руках окупанта.

Операційні ризики 

Зміни в законодавстві. Україна поступово інтегрується в європейський фінансовий простір, який має відмінні вимоги до звітності, контролю виробництва та захисту даних споживачів. Піратські версії систем, які не обслуговуються та не оновлюються, не зможуть гарантувати дотримання бізнесом цих стандартів. Наслідки для бізнесу можуть бути критичними. 

Якщо компанія планує зростати та виходити на нові ринки, їй потрібні системи, які відповідатимуть зростаючим потребам у функціональності, гнучкі, але потужні. Від простої підтримки функцій маркетингу в реальному часі до налаштування з онлайн-мережами, такими як Hotline, Prom ua та навіть Amazon.

Репутаційні ризики 

Якщо ваші клієнти та партнери дізнаються, що ви обробляєте їхні дані в незахищеному просторі заборонених систем або їхніх прихованих клонів, вони можуть відмовитися співпрацювати з вами. Ще більше спеціалістів будуть вважати використання та роботу з російським програмним забезпеченням неприпустимими, що означатиме втрату працівників для бізнесу.

Використання забороненого програмного забезпечення в Україні створить ще більше проблем, які можуть призвести до термінової заміни рішення, без належної підготовки й можливої втрати всіх даних.

Як підготуватися до міграції

Якщо ви досі використовуєте у своєму бізнесі російський софт, щоб уникнути ризиків, важливо почати підготовку до переходу на нове програмне забезпечення вже зараз. 

Зважаючи на співпрацю з нашими партнерами, можу сказати, що планування процесу переходу містить декілька етапів:

  • оцінювання потреб компанії;
  • вибір відповідного програмного забезпечення;
  • перенесення даних та навчання персоналу.

Ці кроки допоможуть зробити процес переходу ефективним та мінімізувати можливі ризики. Зміна програмного забезпечення підприємства — значний крок, і команда має бути готова. Тому головне правило — це підготовка до переходу. Плануйте процес переходу, зокрема всі етапи, і лише після цього розпочинайте безпосередньо міграцію.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як блокчейн змінює майбутнє ШІ: огляд від Coinbase

Владислав Гринів 6 годин тому

Як запобігти вигоранню на роботі: поради для підтримки внутрішнього балансу та ментального здоров’я

Віталій Курдюмов 9 годин тому

Офіційний іспит Meta Blueprint: що це таке, навіщо і як скласти

Maksym Senchenko 16 квітня 2024 17:00

Львівський IT Кластер запрошує на профорієнтаційну конференцію IT Future Conf 2024

Ольга Топольська 16 квітня 2024 15:50

Найважливіші криптоподії місяця: на що варто звернути увагу в квітні

Павло Осадчук 16 квітня 2024 15:45