Із поверненням Дональда Трампа у Білий дім і контролем республіканців у Сенаті питання цензури книг у США набуває нового масштабу. Контроль над літературою стає потужним політичним інструментом, що впливає на культуру, освіту й вибори.
Рух за вилучення «небажаних» книг набув рекордних масштабів
Флорида та Айова — консервативні штати, де виборці традиційно підтримують республіканців. На президентських виборах у листопаді ці штати обрали Дональда Трампа
Найчастіше під заборону потрапляють книги:
написані «кольоровими» авторами;
стосуються ЛГБТК+ тематики;
порушують питання расової нерівності;
розкривають тему гендерної ідентичності;
описують насильство або сексуальність.
Подібні книги можуть бути вилучені з навчальних програм, бібліотек або зазнавати критики з боку громадських організацій. Такі обмеження зазвичай мають локальний характер і стосуються окремих штатів, шкіл чи бібліотек. На федеральному ж рівні тотальна заборона книг є неможливою через гарантії свободи слова.
Нещодавно Дональд Трамп підписав укази про скасування програм різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI) в урядових установах, включно з Міністерством освіти, назвавши їх «незаконними та аморальними програмами дискримінації». Таке рішення посилює тенденцію обмежувати доступ до книг, які висвітлюють питання рівноправності.
Про це говорила Норін Фарелл, виконавча директорка юридичної організації з гендерної справедливості та прав жінок Equal Rights Advocates (ERA), у своїй заяві для Reuters.
Ця адміністрація готова пожертвувати як громадянськими правами, так і економічним зростанням заради просування екстремістської програми.
Норін Фаррелл
Реакція американців набирає протестного характеру
Люди організовують читання заборонених книг, створюють ініціативи для підтримки бібліотек і авторів. У багатьох книгарнях з'являються тематичні полиці з книгами, які стали об'єктами цензури.
Ще один цікавий тренд: після переобрання Трампа продаж антиутопій зріс у кілька разів. Наприклад, роман «Оповідь служниці» Маргарет Етвуд піднявся на 400 позицій у рейтингу Amazon і став третьою за популярністю книгою.
Роман Етвуд мав таку ж популярність під час першого президентського терміну Трампа.
Кадр із серіалу «Оповідь служниці», де героїня Серена Джой у виконанні Івонн Страховскі одягнена у зелений костюм, часто порівнюють із образом Іванки Трамп у зеленому вбранні під час інавгурації її батька
Зростання цензури та політична напруга в США впливають не лише на заборону книг, а й на їхню популярність. Читачі активно звертаються до літератури, яка відображає сучасні тривоги та ідеологічні розбіжності.
Ця криза є трагічною для молодих людей, які прагнуть зрозуміти світ, у якому вони живуть, і побачити свою ідентичність та досвід, відображений у книжках. Те, що учні читають у школах, закладає фундамент для їхнього життя.
Кейсі Міен, директорка Програми ПЕН Америки "Свобода читання"
Водночас зростає попит на «протрампівські» книги
Мемуари Меланії Трамп «Меланія» очолили рейтинг Amazon, а «Гілбільська елегія» віцепрезидента Джей Ді Венсаувійшла до топ-10. Фотокнига Дональда Трампа «Врятувати Америку» також потрапила до списку найпопулярніших видань.
Шеннон ДеВіто, директорка книжкового відділу Barnes & Noble, найбільшої у США компанії з продажу книжок, зазначає:
«Інтерес до книг про фашизм, фемінізм, антиутопії та політичні ідеології правих і лівих суттєво зріс після виборів».