Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Заборона книг у США: що змінилося після перемоги Трампа

6 лютого 2025 5 хвилин читання

Із поверненням Дональда Трампа у Білий дім і контролем республіканців у Сенаті питання цензури книг у США набуває нового масштабу. Контроль над літературою стає потужним політичним інструментом, що впливає на культуру, освіту й вибори.

Рух за вилучення «небажаних» книг набув рекордних масштабів

Згідно з даними PEN America, у 2023-2024 навчальному році у державних школах США  було заборонено 10 тис. книжок — це на 30% більше, ніж у попередньому році. Приблизно 45% всіх заборон припадає на Флориду, а 36% — на Айову.

Заборона книг у США: що змінилося після перемоги Трампа зображення 1 Флорида та Айова — консервативні штати, де виборці традиційно підтримують республіканців. На президентських виборах у листопаді ці штати обрали Дональда Трампа

Найчастіше під заборону потрапляють книги:

  • написані «кольоровими» авторами;
  • стосуються ЛГБТК+ тематики;
  • порушують питання расової нерівності;
  • розкривають тему гендерної ідентичності;
  • описують насильство або сексуальність.

Подібні книги можуть бути вилучені з навчальних програм, бібліотек або зазнавати критики з боку громадських організацій. Такі обмеження зазвичай мають локальний характер і стосуються окремих штатів, шкіл чи бібліотек. На федеральному ж рівні тотальна заборона книг є неможливою через гарантії свободи слова.

Яскравий приклад — автобіографічний графічний роман «Маус. Сповідь уцілілого» Арта Шпіґельмана, який оповідає про Голокост. Його вилучили із шкільних бібліотек у штаті Теннессі через «жорстокі та некомфортні для читання сцени». 

Книги, які найчастіше забороняють у США

  • "Дев'ятнадцять хвилин" (Nineteen Minutes) Джоді Піколт;
  • "В пошуках Аляски" (Looking For Alaska) Джона Гріна;
  • "Привіт, це Чарлі! або Переваги сором’язливих" (The Perks of Being a Wallflower) Стівена Чбоскі;
  • "Продано" (Sold) Патриції МакКормік;
  • "Тринадцять причин чому" (Thirteen Reasons Why) Джея Ашера;
  • "Барва пурпурова" (The Color Purple) Еліс Вокер;
  • "Оповідь служниці" (The Handmaid's Tale) Маргарет Етвуд;
  • "Найблакитніше око" (The Bluest Eye) Тоні Моррісон;
  • "Ловець повітряних зміїв" (The Kite Runner) Халеда Госсейні;
  • "Води слонам" (Water For Elephants) Сари Груен;

Підписуйтеся на наші соцмережі

Звідки у США виникла хвиля цензури книг

Обмеження літератури не є винятково рішеннями окремих шкільних рад. Вони часто ухвалюються під тиском консервативних політичних груп, які прагнуть «захистити дітей від неприйнятного контенту».

Нещодавно Дональд Трамп підписав укази про скасування програм різноманіття, рівності та інклюзивності (DEI) в урядових установах, включно з Міністерством освіти, назвавши їх «незаконними та аморальними програмами дискримінації». Таке рішення посилює тенденцію обмежувати доступ до книг, які висвітлюють питання рівноправності. 

Про це говорила Норін Фарелл, виконавча директорка юридичної організації з гендерної справедливості та прав жінок Equal Rights Advocates (ERA), у своїй заяві для Reuters.

Ця адміністрація готова пожертвувати як громадянськими правами, так і економічним зростанням заради просування екстремістської програми.
Норін Фаррелл

Реакція американців набирає протестного характеру

Люди організовують читання заборонених книг, створюють ініціативи для підтримки бібліотек і авторів. У багатьох книгарнях з'являються тематичні полиці з книгами, які стали об'єктами цензури.

@monica.alifantis BOOKS PROJECT 2025 IS BANNING. So many of these books were required in my Lit classes im genuinely shocked #fyp #trump2024🇺🇸 #kamala ♬ original sound - monica 🖤

Ще один цікавий тренд: після переобрання Трампа продаж антиутопій зріс у кілька разів. Наприклад, роман «Оповідь служниці» Маргарет Етвуд піднявся на 400 позицій у рейтингу Amazon і став третьою за популярністю книгою.

Роман Етвуд мав таку ж популярність під час першого президентського терміну Трампа.

Заборона книг у США: що змінилося після перемоги Трампа зображення 2 Кадр із серіалу «Оповідь служниці», де героїня Серена Джой у виконанні Івонн Страховскі одягнена у зелений костюм, часто порівнюють із образом Іванки Трамп у зеленому вбранні під час інавгурації її батька

Класика антиутопій «1984» Джорджа Орвелла та «451° за Фаренгейтом» Рея Бредбері також стали бестселерами. 

Не лише художня література піднімається у топ продажів

Книга історика Тімоті Снайдера «Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття» увійшла до списку найбільш проданих книг. Книга побачила світ у 2017 році та швидко стала бестселером, перекладалася багатьма мовами. У ній викладено занепокоєння автора щодо повороту Америки до авторитаризму.

Зростання цензури та політична напруга в США впливають не лише на заборону книг, а й на їхню популярність. Читачі активно звертаються до літератури, яка відображає сучасні тривоги та ідеологічні розбіжності.

Ця криза є трагічною для молодих людей, які прагнуть зрозуміти світ, у якому вони живуть, і побачити свою ідентичність та досвід, відображений у книжках. Те, що учні читають у школах, закладає фундамент для їхнього життя.
Кейсі Міен, директорка Програми ПЕН Америки "Свобода читання"

Водночас зростає попит на «протрампівські» книги

Мемуари Меланії Трамп «Меланія» очолили рейтинг Amazon, а «Гілбільська елегія» віцепрезидента Джей Ді Венса увійшла до топ-10. Фотокнига Дональда Трампа «Врятувати Америку» також потрапила до списку найпопулярніших видань.

Шеннон ДеВіто, директорка книжкового відділу Barnes & Noble, найбільшої у США компанії з продажу книжок, зазначає:

«Інтерес до книг про фашизм, фемінізм, антиутопії та політичні ідеології правих і лівих суттєво зріс після виборів».

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як музика змінює наші спогади?

Сніжана Лепко 14 березня 2025 09:19

Юридичний комплаєнс при релізі MVP: ключові ризики та рішення

Оксана Петрусь 13 березня 2025 18:54

Місячне затемнення 2025

Alfa Omega 14 березня 2025 19:58

Мапа тривог: сучасний інструмент безпеки

Alfa Omega 14 березня 2025 22:47

У москві завершилися переговори між спецпредставником США Віткоффом та путіним: що відомо

Владислав Паливода 14 березня 2025 08:54