Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

За лаштунками криптобірж: чому network — новий мастхев для блокчейн-індустрії

Павло Осадчук
Павло Осадчук Копірайтер із досвідом роботи у Web3 та криптокомпаніях
7 вересня 2023 7 хвилин читання

Останнім часом у криптовалютній сфері превалює тренд запуску network (мереж). Термін настільки загальновживаний, що вводить в оману своєю ілюзією зрозумілості. Та насправді, лише невелика частка людей усвідомлюють його реально дефініцію саме в рамках індустрії блокчейн. Що ж таке нетворк, та чи має він щось спільне зі звичним розумінням цього терміну – розповім вам у цій статті.

Network – це дійсно мережа. Та є нюанс 

Загалом, визначення терміну “мережа” (“network”) є константою в усіх галузях компʼютерної науки та IT.

У будь-якій його інтерпретації, він буде позначати систему звʼязку між компʼютерними пристроями та мережевим обладнанням для (скажемо, загально) обміну інформацією.

Мережі наразі характеризуються різною структурою, ступенем централізації й іншими критеріями. Тим не менш, в останні роки розвиток бігтеху більше схиляється до впровадження децентралізації (тобто рівне розподілення повноважень вузлів мережі) та використання більш передових конструкцій баз даних. 

Зрештою, для левової частки індустрій, зокрема фінансової, досить популярним рішенням стало імплементування технології блокчейн – розподіленої бази даних, що представляє собою послідовний ланцюжок записів інформації, реалізованих у блоках. Звідси й назва технології blockchain – з англійської, block – блок, chain – ланцюг, тобто “ланцюжок блоків”.

Технологія блокчейн стала фактичним фундаментом для створення криптовалют, реалізації фінансових рішень, що з набуттям масовості характеризується як фінтех, а також основою для створення великої кількості різноманітних сервісів для зберігання даних, девелопменту, проведення транзакцій та формування робочих процесів. 

Фактично, у криптовалютному світі network (мережу) характеризують як окремий блокчейн. Ethereum, TRON, WB Network а також інші альтернативні мережі характеризуються саме використанням блокчейн-технологій. 

Отже, network у криптосфері асоціюється саме з окремою блокчейн-мережею, яка у свою чергу є не тільки базою даних, але й фундаментом для створення децентралізованих рішень. 

Тим не менш, довгий час блокчейн-індустрію можна було назвати своєрідною монополією, адже левова частка криптовалют, токенів і проєктів  Web3 у цілому базувалася на мережі Ethereum. Згодом, стан речей дещо еволюціонував у олігополією, адже на ринок увійшли Polygon, Solana і TRON. Та останнім часом блокчейнів стає все більше й більше, які, що важливо, виходять за рамки технологічного базису для розробки криптопродуктів, та натомість стають криптопродуктами самі. Серед головних героїв такої тенденції – Binance Smart Chain, Base від Coinbase та WB Network. Усі вони створені досить популярними криптовалютними біржами. Та навіщо таким сервісам мати власні мережі?

Переваги створення network

Насправді, створення власної мережі криптокомпаніями – це золотий квиток. Network є всеосяжним джерелом переваг не тільки з технічної точки зору, а й з перспективи маркетингу та business development.

Зокрема, власний блокчейн дозволяє автоматизувати й оптимізувати велику частину бізнес-процесів, знижуючи при цьому витрати на адміністративні й інші види діяльності. Варто також зазначити, що при впровадженні нативної мережі усі внутрішні транзакції компанії не вимагатимуть використання сторонніх сервісів, що знижує вартість і посилює внутрішньокорпоративну приватність і захищеність за рахунок відсутності участі третіх осіб.

Ба більше, не варто ігнорувати й такий критерій, як прозорість данних, яка може покращитися за рахунок інтеграції блокчейну у робочий процес. Та не варто ототожнювати прозорість із загальною доступністю інформації, що, безумовно, не є безпечним. Мова йдеться саме про посилення транспарентності усередині корпоративного середовища, що у свою чергу є ще одним критерієм оптимізації бізнес-процесів. 

Тим не менш, основна тенденція, якій передує впровадження блокчейнів, є створення всеосяжних продуктових екосистем, що обʼєднують і оптимізують не тільки абсолютно різні інструменти, а й полегшують користувацький досвід і створює конкурентну перевагу з точки зору маркетингу. 

Наприклад, таку стратегію розвиває одна з найбільших європейських криптобірж з українським корінням WhiteBIT. При наявності системи доволі різнопрофільних опцій, таких як Whiteswap, WhiteBIT Coin ($WBT) та криптодепозиту, нативний блокчейн WB Network дає можливість технічно обʼєднати усі елементи в загальну систему за рахунок використання єдиної мережі.

Більш того, такі комплексні системи не тільки консолідують розгалуженість послуг на ланцюгу, а ще й створюють унікальний кейс користувацького досвіду з перевагами, які якраз і випливають з обʼєктивних можливостей мережі. Зокрема, той же WB Network за інтеграції технології Soulbound (незмінні записи на смарт-контракті) дає бонуси за зберігання $WBT у депозиті у вигляді Soulbound Tokens (SBT). Така ініціатива отримала назву “Souldrop”, який продовжуватиметься з 4 до 15 вересня.

Та створення мереж – це не лише про якість користувацького доступу та бізнес-процесів, але й про їх безпечність і транспарентність. Прозорий моніторинг транзакцій на блокчейні, що, зазвичай, є доступними завдяки спеціальним “дослідникам” – інструментам explorer, потенційно знижує ризики махінацій на теренах мережі та забезпечує власне процес трасування цифрових активів.

Так чому ж нетворки такі популярні в криптоіндустрії?

Network є вінцем тенденції до такого званого “плюралізму” в індустрії, що полягає у розвитку більшої кількості ланцюгів задля більшої розгалуженості продуктів. Іншими словами, поточний стан речей прийшов на зміну більш уніфікованому тренду, про який ми згадували раніше, а саме – невелика кількість лідуючих мереж на ринку, таких як Bitcoin Network і Ethereum. Останній, до речі, і створив інструментарій для полегшеної реалізації криптопродуктів різних типів, зокрема й блокчейнів. Та найбільша революція сталася, коли на таких мережах почали розроблювати бази для розробки криптопродуктів і тих же самих мереж.

Чи позитивно такий тренд впливає на криптоіндустрію? Безумовно, так, адже крім обʼєктивних переваг, велика кількість нетворків створює головний рушій сфери та її більш гнучкий розвиток. 

Тому створення нетворків – це не тільки мастхев для оптимізації криптопроєкту, а й результат настроїв діячів криптоіндустрії та ринку.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Медіапланування в маркетингу: що треба для ефективної рекламної кампанії

Максим Купченко 22 вересня 2023 17:20

Як за місяць впровадити ПРРО та зекономити півмільйона: кейс мережі «Наш край»

Владислав Миронович 22 вересня 2023 15:18

Мікроменеджмент — тихий убивця компаній. Як з ним боротися?

Inna Kozak 21 вересня 2023 14:35

Створення квізу: як розважити відвідувачів сайту й отримати до 25% лідів з трафіку

В'ячеслав Юренко 21 вересня 2023 10:30

«Сексизм і гендерна нерівність — це хайп»: Саша Гарсія Гаврилюк, авторка навчальної програми для керівників IT-компаній

Єлизавета Гогілашвілі 21 вересня 2023 09:30