Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

З якими країнами Україна будувала робочі зв'язки за роки незалежності та як змінювалися ділові відносини з росією

Вокс Україна
Вокс Україна Аналітичний центр
25 серпня 2022 9 хвилин читання

«Вокс Україна» та Єлизавета Доронцева розповіли про те, з якими країнами Україна будувала робочі зв'язки за роки незалежності. SPEKA занотувала найголовніше.

З якими державами співпрацює Україна: огляд

Ми нарахували 3337 міжнародних документів, які Україна уклала зі 137 країнами від часу проголошення незалежності і які передбачають співробітництво у різних сферах. Найбільше договорів про співпрацю від 1991 року Україна уклала з країнами-сусідами та з країнами-колишніми членами Співдружності незалежних держав (СНД): рф, Білоруссю, Молдовою, Грузією та іншими. Довгий час ці країни об'єднувала територіальна близькість, схожість культур та спільне минуле, а співпраця розвивалася переважно у сфері економіки, торгівлі, у питаннях безпеки та розбудови спільної інфраструктури. Договорів про співпрацю з країнами Західної Європи та Європейського Союзу ми маємо значно менше. Однак галузі співпраці з ними майже такі самі, що й з країнами СНД. 

На інших континентах важливим партнером України є США. З ними ми розбудовуємо співпрацю передусім у військовій і безпековій сферах, науці, економічних питаннях. 

Найменше договорів про співробітництво Україна має з країнами Африки, Азії та Австралією. Найбільші партнери України на африканському континенті — це Єгипет, Лівія, Туніс та Марокко, а сфери співробітництва — торгівля та правоохоронна система. 

Якщо співпраця з країнами Африки Україні цікава насамперед щодо розширення експорту в ці країни, то перспективними напрямами співробітництва з країнами Азії можуть бути як розширення торговельних зв'язків, так і спільні наукові розробки, співпраця у соціальній сфері (освіта, охорона здоров'я тощо). Передусім це стосується таких країн, як Ізраїль, Японія, Південна Корея та ОАЕ. 

Країни СНД: спільне минуле й тісна співпраця

Країни, що входили до складу Радянського Союзу, мали тісні торговельні та промислові зв'язки. Крім того, росія намагалася нав'язати цим країнам свій культурний простір і одну мову для спілкування — російську. І якщо країни Балтії (Естонія, Латвія і Литва) після розпаду СРСР досить швидко залишили в минулому його спадок і приєдналися до Європейського Союзу, то решта — Росія, Білорусь, Молдова, Україна, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Азербайджан, Казахстан та Грузія не поспішали відмовитися від спільного минулого і вибудуваних роками зв'язків — вони утворили СНД.

У 2014 році Україна почала процес виходу з СНД, а 2018-го остаточно припинила участь у її статутних органах. Однак країни з групи СНД досі становлять найбільшу частку наших міжнародних партнерів: від 1991 року Україна підписала з ними 2189 договорів про співпрацю, або у середньому 117 документів на одну країну. 

Розподіл держав-учасниць СНД за кількістю договорів про співробітництво з Україною Розподіл держав-учасниць СНД за кількістю договорів про співробітництво з Україною

До незаконної анексії Криму та вторгнення на Донбас у 2014 році росія була найбільшим міжнародним партнером України, і цьому є об'єктивні причини. Це і безпекові питання, які постали після розпаду СРСР, щодо базування Чорноморського флоту, демаркації кордонів, і тісні промислові зв'язки, про що свідчать показники торгівлі між країнами: у 2013 році рф входила до трійки головних торговельних партнерів України з товарообігом понад $38 млрд.

Договори України з росією: деталі

З рф Україна має 363 договори про співробітництво. Найбільше таких документів уклали у сферах безпекового і військового співробітництва, економіки й торгівлі та енергетики.

Найбільше чинних договорів у сфері безпекового та військового співробітництва стосуються питань поділу та функціонування Чорноморського флоту. Є й договори на чутливу нині тему — спільної організації протиракетної оборони. А у галузі торгівлі донині чинна угода про вільну торгівлю від 2001 року.

Білорусь, хоча й не засудила вторгнення рф в Україну, залишається одним із наших найбільших міжнародних партнерів: Україна має 190 документів про співробітництво з цією країною. Найбільшими сферами співпраці є торгівля та економіка, безпекове та військове та прикордонне співробітництво.

Від 2014 року Україна почала поступово денонсувати договори про співробітництво з рф, а ось розірвання угод з Білоруссю почалося лише після 24 лютого 2022-го, коли Білорусь стала майданчиком для вторгнення російських військ в Україну.

  Скасовані та чинні угоди з рф та Білоруссю   Скасовані та чинні угоди з рф та Білоруссю

Найбільше скасованих договорів про співробітництво у галузі безпекового та військового співробітництва; правоохоронній сфері та судочинстві; сфері інформаційної політики, культури і спорту.  Договори, що лишилися, потребують пильного перегляду. Наприклад, у сфері культури досі діє угода між українським інформаційним агентством «Укрінформ» та російським ІТАР-ТАСС, угода від 2003 року між Національною радіокомпанією України (якої, утім, не існує від 2016 року) та російською державною радіокомпанією «‎Голос росії», яка була ліквідована у 2014 році, а також угода про культурне співробітництво між профільними відомствами України та рф.

Україна розірвала всі міжнародні договори про співпрацю з рф у галузі освіти, а такожі єдиний договір у сфері туризму. Проте жодного договору не розірвала у галузі екології, агропромислового комплексу, геодезії, картографії й кадастру, а також будівництва та архітектури.

Хоча 22 лютого Україна розірвала дипломатичні зв'язки з рф, більшість договорів про співробітництво з країною-агресором досі чинні.

Нові антагоністи

Нещодавно Україна розірвала дипломатичні відносини ще з двома кранами через їхню відкриту підтримку рф та визнання «незалежності» так званих «Л/ДНР» — Сирією і Північною Кореєю. При цьому договори про співпрацю з цими країнами продовжують діяти: сім — з Північною Кореєю та 21 — із Сирією. 

З Північною Кореєю Україна уклала два договори про співробітництво у сфері економіки і торгівлі та два про співробітництво правоохоронних органів (ці документи стосуються передання країнами правопорушників і злочинців, а також правової допомоги у цивільних і кримінальних справах), ще один договір стосується науково-технічного співробітництва. Із Сирією найбільше договорів про співпрацю укладено у сферах економіки і торгівлі, податковій і митній галузях, а також в інформаційній та культурній сферах. 

Однак ці дві країни не єдині, хто підтримав повномасштабний напад росії. Наприклад, заборонене у багатьох країнах екстремістське угруповання «Талібан», яке захопило владу в Афганістані, будує "партнерські" відносини з рф, а керівники руху — бажані гості на міжнародних заходах країни-агресора. Україна має з Афганістаном шість чинних договорів про співробітництво, які стосуються економіки, безпеки та освіти. Ці документи уклали між 1995 та 2018 роками. Хоча "Талібан" прямо не заборонений в Україні, подальша користь від співпраці з ним сумнівна з огляду на віддаленість представників руху від демократичних цінностей і систематичні порушення прав людини, зокрема дискримінаційного ставлення до жінок.

Інші дві країни-опортуністи рф — це Китай та Індія. Хоча вони намагаються робити вигляд, що зберігають нейтралітет, проте продовжують називати росію партнером, торгувати з нею та ігнорувати впроваджені санкції. З Китаєм Україна має 62 чинні договори про співробітництво, а з Індією — 22. Найбільші сфери співробітництва з Китаєм — економіка і торгівля, правоохоронна система та культура. З Індією більшість договорів стосуються підтримки дипломатичних відносин, економічної та безпекової співпраці.

Дружніми державами росія вважає низку африканських країн — Еритрею, Південно-Африканську Республіку, Бурунді, Гвінейську Республіку, Камерун, Малі, Судан, Уганду, Чад та Ефіопію. Із цими країнами Україна має досить мало договорів про співробітництво, а з деякими не має взагалі (Чад, Судан, Уганда). У групі цих країн Україна має найбільше договорів про співробітництво з Гвінеєю (13 документів) та ПАР (п'ять документів). Сфери співпраці — переважно безпека, економіка і торгівля. З іншими країнами Україна має по одному договору про співпрацю дипломатичних відомств.

Ключові висновки

  • Найбільшу кількість договорів про співпрацю Україна має з країнами-сусідами: рф, Білоруссю, Молдовою та Польщею. 
  • Від 1991 року Україна співпрацювала з країнами СНД значно більше, ніж з країнами Західної Європи. У середньому на одну країну з групи СНД припадає 117 договорів про співпрацю з Україною, а на одну країну Західної Європи — 34 таких документи.
  • Сфери найбільш інтенсивної співпраці однакові як для країн колишнього СНД, так і для країн Західної Європи. Найбільше Україна співпрацює з цими країнами у сфері економіки, безпеки та інфраструктури.
  • Україна має 96 договорів про співробітництво зі США у таких сферах: безпека, державне управління, науково-технічне співробітництво, економіка і торгівля.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Тестування закінчилося, а меми — ні. Українці почали сумувати за сповіщеннями ДСНС

Ольга Валькевич 24 вересня 2022 13:03

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Пів року війни: в якому стані економіка? Головне з дискусії «CASE Україна»

Олександр Тартачний 23 вересня 2022 10:00

В Україні розробили універсальний станок під великокаліберні кулемети для колісної техніки

Вадим Добровольський 22 вересня 2022 19:52