Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

З Парижу з любов'ю (та прицілами). Як українська модель повернулася з Франції, аби допомагати військовим

Катерина Венжик
Катерина Венжик СЕО Speka.Media, редакторка
2 жовтня 2022 7 хвилин читання

До 2014 року Ореста Бріт була набагато відомішою у модельних та фешн, ніж у волонтерських колах: перспективна модель навчалася у Парижі і планувала пов'язати своє життя з великим подіумом. Ці плани довелося відтермінувати з початком Майдану і повністю скасувати з війною на сході — Ореста стала  волонтеркою.

Тепер, через вісім років від початку своєї волонтерської діяльності, вона очолює фонд БОН, що забезпечує військових автомобілями та амуніцією, а також закриває гуманітарні потреби цивільних, що потерпають від війни, та опікується постраждалими тваринами. У межах проєкту «Ми з України» Ореста розповідає про свій шлях волонтера, підходи щодо збирання коштів та визначення пріоритетів у допомозі, а також про те, чи кожному варто бути волонтером.   

Про початок

На початку Революції Гідності я була у Києві — саме приїхала на канікули додому. Тоді я вийшла на Майдан. Для мене це була історія не про вступ до ЄС, а про порушення прав та свобод людини, про європейські цінності. Як тоді, так і зараз, я вважаю Україну самостійною і перспективною країною, яка може бути у топі економічно успішних держав світу. Моя Революція почалася після побиття студентів, коли сотні тисяч вийшли на марш за права людей в Україні. У ті страшні дні наприкінці лютого допомагала з фізичним захистом, а після Майдану ми з друзіми почали збирати допомогу для партизанських загонів «Айдар» та «ПС», що рушили на схід. Тоді я вперше змушена була супроводжувати одну з гуманітарних колон особисто, бо раніше відправлена допомога чомусь не дійшла до хлопців. Фактично це був початок моєї волонтерської діяльність на передовій саме у форматі військового волонтерства. Згодом гострота запиту від наших захисників зменшилася, і ми переключилися на постраждалих цивільних, насамперед літніх людей і дітей з регіонів, де тривали бойові дії, а також на допомогу родинам атовців. 

Ореста Бріт, Фонд «БОН» Ореста Бріт, Фонд «БОН»

Про 24 лютого

Повномасштабна війна була для мене очікуваною. Я чекала чогось подібного ще від 2014 року. Волонтерство допомогло мені бути до цього максимально готовою, передусім морально. Але я не могла й уявити усієї трагічності подій, які сталися після вторгнення, а саме рівня такої жорстокості російських військових. Однак мені вдалося зібратися і, зважаючи на восьмирічний досвід волонтерства, дуже оперативно скоординувати усіх охочих  долучитися до волонтерства і бути корисними у найважчі для нас усіх перші місяці війни. Варто наголосити, що волонтерство дуже добре виводить із стану шоку та переляку. 

Про залучення грошей

Ми фокусуємо наші сили на залученні міжнародної допомоги, намагаючись не використовувати внутрішній ресурс. Гроші у людей вичерпуються, а потреби фронту і постраждалих цивільних — ні. До України зараз прикута увага всього світу, тому цілком виходить працювати на глобальному рівні.

Вісім років роботи фонду його стабільно підтримували дружні компанії, зокрема через збирання донатів на своїх платформах. Наприклад, Glovo розмістила у своєму застосунку кнопки для донатів за трьома напрямами. Це максимально спрощує людині спосіб надсилання коштів, дає право обрати проєкт для надання допомоги. Зараз ми також намагаємося залучати гранти, бо потреби набагато більші, ніж у попередні роки. Залучати суттєві гранти допомагає навичка якісної звітності, яку ми здобули у попередні роки, бо для більшості волонтерів звітність — це одна з найбільших проблем. 

Про волонтерську відповідальність 

Волонтери мають бути надзвичайно відповідальними, бо у них є конфіденційна інформація про дислокацію військових.  Одна з основних волонтерських місій — це непоширення конфіденційної інформації серед охочих допомогти або задонатити.

Взагалі у благодійній діяльності дуже важливо вчасно і тільки за запитом надавати адекватну підтримку. Просять — допомагаємо, жодного насильства турботою. Війна навчила нас діяти миттєво, але бути мудрими.

Саме тому вважаю, що у волонтерстві все має бути відповідно до закону та підзвітне. Я за те, щоб волонтери працювали лише у межах благодійних або громадських організацій, таким чином потреби та їх закриття легше відстежити. Це спеціальний механізм, який має бути автоматизований для надання благодійної допомоги та збирання підтримки. Щодо волонтерів-фрилансерів, які збирають гроші, є спеціально створені державні реєстри, куди їх теж потрібно внести. Бо інакше ми ризикуємо через шахрайство окремих людей втратити довіру до всього волонтерського руху. 

Ореста Бріт, Фонд «БОН» Ореста Бріт, Фонд «БОН»

Чи потрібно всім бути волонтерами? 

Можу сказати на приладі нашого фонду. Якою б продуктивною і корисною людина не була, якщо у неї на меті обов'язок бути волонтером, а не принципи чи ідеологія, то нам такі волонтери не потрібні. Дуже важливо залучати до нашої діяльності тих, у кого спільна з нами мета. Бути волонтером «для галочки» точно не треба. 

Дійсно, у США волонтерська практика — це must-программа для молоді. Її має пройти кожен. Таким чином вони виховують почуття емпатії серед молоді, це правильно. Але у США тепличні умови, тому людям доводиться штучно створювати екстремальні ситуації. Для виплеску агресії вони займаються спортом, а для виховання людяності створюють такі умови, коли студенти зобов'язані проходити волонтерську практику. Дуже хочу, щоб у нас згодом теж були такі тепличні умови, але поки що…

Окрім того, я не прихильниця жертовності у волонтерській сфері, ефективною може бути лише та людина, яка має ресурс і може ним ділитися. Особисто у мене його вистачає, аби шерити з нашими співробітниками і волонтерами. Допоки це працює, я буду продовжувати. Хоча вотонтерство 24/7 виснажує, ти втрачаєш ефективність. Але зараз форс-мажор, тому й  працюємо на максимумі. Наша команда дуже ідейна і дружня, і це надихає. Та для того, щоб бути корисними, ми самі маємо бути сильними.

Ореста Бріт, Фонд «БОН» Ореста Бріт, Фонд «БОН»

Про БФ БОН

Благодійний фонд БОН заснувала у 2015 році Ореста Брід, яка розпочала волонтерську діяльність у 2014-му. 

Місія фонду — пришвидшити перемогу України та розпочати культурну й просвітницьку діяльність по всьому світу, поширюючи українську культуру. 

Зараз волонтери БОН працюють за такими напрямами: 

- запустили проєкт BON BOX, завдяки якому сім'ї, що постраждали від російської агресії, отримують необхідну гуманітарну допомогу;

- забезпечують амуніцією наших захисників та захисниць на передовій та закривають їхні нагальні потреби;  

- започаткували проєкт «Бойові автомобілі», що передбачає адаптацію автівок під бойові умови; 

- створили проєкт «На захисті прав», що передбачає надання кваліфікованої допомоги від провідних юристів та адвокатів України військовослужбовцям, їхнім сім'ям та усім, хто постраждав від російської агресії;   

- забезпечують заклади охорони здоров'я та передову медичними засобами; 

- допомагають безпритульним/домашнім/диким тваринам у складних умовах;

- співпрацюють із Glovo, Armour Kuznya, Ukrainian American Coordinating Council, Maisha Marefu Onlus, Coffeе Group, Nova Ukraine та Instytut współpracy międzynarodowej bezpieczny wschód.

Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Ми з України!», ініційованого Національною спілкою журналістів України

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Армія США вперше тестує електричний пікап

Катерина Колонович 5 грудня 2022 17:15

В Україні створили платформу з історіями вбитих росією волонтерів

Руслан Сорока 5 грудня 2022 16:42

«Мешканці Ірпеня захистили свою багатоповерхівку від демонтажу та відремонтували коштом бюджету». Журналістка та волонтерка Ірина Ковальчук про допомогу киянам

Христина Коновалова 29 листопада 2022 18:50

Литовці зібрали $750 тис. на третій морський дрон для України «PEACE Дюк» — Андрюс Тапінас

Юлія Даниленко 24 листопада 2022 10:57

Невидимий у тепловізор: волонтери переробили для військових радянський позашляховик на електрокар

Катерина Колонович 22 листопада 2022 10:08