Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
10 жовтня 2024 23 хвилин читання

10 жовтня відзначають Всесвітній день ментального здоров’я. Напередодні, 9 жовтня, у Києві відбувся форум до другої річниці роботи Лінії психологічної підтримки для чоловіків 2345. Представники уряду, громадських організацій, лідери думок та зірки українського спорту обговорювали питання захисту ментального здоров’я чоловіків після початку повномасштабної війни.

Мета заходу — обговорення важливості взаємодії громадськості, міжнародних організацій та уряду для підтримання ментального здоров’я чоловіків в Україні. Окрім цього, розглянули питання психологічної допомоги як способу запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству. Також обговорили можливості співпраці Міністерства соціальної політики з Лінією. SPEKA побувала на форумі та ділиться важливими висновками.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 1

Які найпоширеніші запити від українських чоловіків?

Одним із дієвих інструментів для стабілізації емоційного стану українських чоловіків є Лінія психологічної допомоги 2345, яка розпочала свою роботу 13 жовтня 2022 року. Через рік, у листопаді 2023-го, запрацював ще й онлайн-чат психологічної підтримки. За майже два роки роботи фахівці лінії опрацювали понад 21 тис. звернень, провели більш ніж 16 400 консультацій, змінивши життя 9345 чоловіків та їхніх близьких.

За словами психологів та психологинь Лінії, почастішали звернення від військових та ветеранів війни, які страждають через почуття провини, надмірну емоційність, втрату самоконтролю та проблеми у спілкуванні з близькими. 

Проблеми психоемоційного характеру

Згідно із статистикою проєкту, серед найпоширеніших запитів (53,15%) — психоемоційні проблеми, зокрема:

  • 22,31% — тривожні розлади: страх, нав’язливі думки, панічні атаки;
  • 10, 28% — депресивні стани: низька самооцінка, почуття провини, порушення сну;
  • 5,71% — неможливість контролювати свій гнів;
  • 5,5% — розлади настрою;
  • 4,21% — невротичні розлади, пов’язані зі стресом;
  • 2,58% — астенічний синдром: надмірна втомлюваність, слабкість, перепади настрою, переважно негативний настрій.
Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 2 Проблеми психоемоційного характеру. Знімок екрана презентації

Психологиня онлайн-чату Лінії психологічної підтримки для чоловіків Світлана Желєзняк поділилася випадком одного чоловіка віком приблизно 32-35 років. Він постійно звинувачував себе у тому, що його переслідувала прояви неконтрольованої агресії та тривожного розладу.

Особливо його злякав інцидент під час сімейної сварки, коли він розбив склянку. Чоловік звернувся до нас через онлайн-чат із запитанням: «Що мені робити? Я відчуваю неконтрольовану агресію і дуже через це тривожуся».
Світлана Желєзняк

Як пізніше вдалося з’ясувати, одним із чинників, який провокував конфлікти вдома, було запитання дружини «Як справи на роботі?». Воно спричиняло спалахи гніву у чоловіка, через те що він мав багато проблем на роботі, про які не розповідав дружині. І це значно погіршувало ситуацію. 

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 3 Психологиня онлайн-чату Лінії Світлана Желєзняк розповіла історію чоловіка, який звинувачував себе за прояви неконтрольованої агресії та тривожного розладу

Завдання Лінії полягало в тому, щоб стабілізувати стан клієнта. Застосували глибоке дихання та техніки усвідомлення. Коли розумієш, як впоратися із гнівом, то це можна контролювати, підкреслила Світлана Желєзняк.  

Сесія тривала 90 хвилин, після її завершення чоловік зрозумів, що зможе працювати над своєю проблемою. Але, як зазначила психологиня, мета Лінії у таких випадках — зміцнення сім’ї та запобігання домашньому насильству. Тому чоловіка спрямували до психотерапевта для систематичної роботи.

У чоловіка був страх, що якщо сьогодні він розбив склянку, то завтра це може перерости у щось гірше. І 90 хвилин замало, щоб розібратися з таким запитом.
Світлана Желєзняк

Проблеми у романтичних стосунках

Другим за поширеністю запитом, з якими звертаються чоловіки на Лінію підтримки 2345 (26,21%), — проблеми у романтичних стосунках. Щодо цього запиту психолог Лінії психологічної підтримки для чоловіків Дмитро Бардок наголосив на проблемі стосунків чоловіків та дружин, які через повномасштабне вторгнення перебувають за кордоном. 

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 4 Проблеми у романтичних стосунках. Знімок екрана презентації
Зателефонував чоловік 49 років і розповів історію, що на початку повномасштабної війни його дружина з дитиною виїхала за кордон. Через місяць вона написала йому, що подає на розлучення. Подала документи дистанційно і пізніше, після завершення розлучення, повідомила, що не бажає, аби він спілкувався з дитиною.
Дмитро Бардок 

Це викликало у чоловіка сильний розпач і агресію, оскільки він не розумів, чому все сталося саме так. Як він сказав психологу, у них із дружиною все було добре, вони жили у розумінні. 

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 5 Психолог Лінії Дмитро Бардок наголосив на питанні стосунків чоловіків та дружин, які перебувають за кордоном
Ми розпочали зі стабілізації його емоційного стану. Обговорювали питання агресії, її походження та способи зниження. Зокрема, торкнулися теми запобігання домашньому насильству, а також технік для зняття агресії та варіантів розвантаження.
Дмитро Бардок 

Далі чоловіка спрямували на лінію безплатної юридичної підтримки, щоб він міг отримати інформацію про свої права як батька, зокрема щодо того, як забезпечити право бачити свою дитину, навіть якщо вона перебуває в іншій країні. 

Також із чоловіком обговорили моменти подальшої психологічної підтримки і консультацій. Його скерували до відповідної організації, яка надає безплатну медичну допомогу.

Цікавий момент стався наприкінці нашої розмови, коли я пригадав схожий випадок. Тоді чоловік повідомив мені, що він знав адресу дружини, яка перебувала в іншій країні. Він звернувся до місцевої поліції, пояснивши, що його батьківські права порушуються. Поліція вжила заходів, і дитині дозволили спілкуватися з батьком по відеозв’язку. Я розповів йому цю історію, а згодом він знову телефонував на Лінію і подякував мені, що зміг вирішити своє питання у такий спосіб.
Дмитро Бардок 

Проблеми зайнятості

17,35% запитів від чоловіків стосуються проблем зайнятості. Серед них проблеми самореалізації, працевлаштування, втрати роботи. Психолог онлайн-чату Лінії психологічної підтримки для чоловіків Ярослав Рябчич порушив питання соціальних змін, їхньої динаміки і того, як вони впливають на нас. 

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 6 Проблеми зайнятості. Знімок екрана презентації

Він розповів про показовий запит, коли чоловік середнього віку втратив роботу через скорочення. Це могло здатися запитом суто соціального спрямування, але чоловік зателефонував у стані розпачу, тривоги та емоційного виснаження.

Під час нашої роботи з’ясувалося, що за втратою посади стоїть руйнування особистого життя. Змінилися сімейні взаємини — раніше чоловік виконував функцію «годувальника», а тепер у нього не було такої можливості.
Ярослав Рябчич
Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 7 Психолог онлайн-чату Лінії Ярослав Рябчич про проблеми зайнятості у чоловіків

Це призвело до втрати ним орієнтирів на майбутнє, життєвих цілей, які він досягав завдяки своїй професійній діяльності. Також була втрата самоідентичності, адже він професіонал у своїй сфері і реалізовувався саме через роботу. Втрачалася можливість демонструвати свої професійні навички.

Як ви розумієте, за таким, на перший погляд, типовим запитом приховується ціле життя. Протягом нашої роботи ми почали формувати нові цілі для нього. Ми обговорили різні техніки та поради, які можуть допомогти налагодити взаємини в родині. Також поговорили про зміну життєвих орієнтирів та про те, як він може відновити свою самоідентичність у нових соціальних умовах. 
Ярослав Рябчич

Під час консультації психолог із чоловіком обговорив також питання насильства, домашнього насилля.  

Проблеми залежностей

Проблеми залежностей — це 11,85% усіх звернень. Хоча Дмитро Храмов, психолог Лінії психологічної підтримки для чоловіків, вважає, що цей відсоток більший, оскільки не всі чоловіки відразу говорять про проблеми із залежністю.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 8 Проблеми залежностей. Знімок екрана презентації
Пригадую один кейс — це був чоловік 42 років. Стандартна ситуація для воєнного часу: дружина виїхала. Він відчував гнів, образу на дружину за те, що вона його «кинула». Під час розмови я почув, що є емоційне перебільшення, і запитав, чи він вживав алкоголь. Він відповів, що так. Моє завдання було домовитися з ним, щоб він передзвонив наступного разу тверезим, так він і зробив.
Дмитро Храмов

Підписуйтеся на наші соцмережі

Уже під час другої консультації психолог почав обговорювати з чоловіком проблему його залежності

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 9 Психолог Лінії Дмитро Храмов наголосив на проблемі залежностей у чоловіків

Дмитро Храмов зазначив, що багато років працює з проблемами залежностей. І в телефонній лінії підтримки побачив значні переваги: вона є анонімною та має низький поріг для звернення — людина легко може зателефонувати та отримати підтримку. А врешті і мотивацію змінити своє життя.

Проблеми, пов’язані з військовими діями

Ще одним поширеним запитом від чоловіків є проблеми, пов’язані з військовими діями (11,84%). Серед них — втрата життєвих орієнтирів, розставання з коханою людиною,  страх мобілізації. Іноді втрата матеріальних цінностей та місця проживання. 

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 10 Проблеми, пов’язані з військовими діями. Знімок екрана презентації

Оксана Руденко, психологиня Лінії, поділилася однією з найскладніших та найболючіших історій, які були на її змінах. Зателефонував чоловік середнього віку з одного з великого прифронтового міста. Він звернувся демонстративно, ніби зверхньо: «Ви лінія психологічної підтримки. Підтримайте мене психологічно». Це один із найскладніших запитів, які можуть бути, підкреслила Оксана Руденко.

На всі спроби дізнатися більше, він виставляв захисні бар’єри, знову і знову повторюючи: «Підтримайте мене психологічно». У розмові він згадав, що у нього є граната і що він не збирається жити далі. Він сказав, що не піде сам, а забере з собою ще кількох друзів. Потім додав: «Ну що, викликайте швидку, поліцію, кого там ще. Але як тільки хтось підійде до дверей, я підриваю все».

Це було вкрай важко. Я точно знаю, що у нас є чудові спеціалізовані лінії для роботи з суїцидальною поведінкою. Але я також розуміла, що, якщо запропоную йому звернутися туди, він цього не зробить. Можливо, це був шантаж, можливо, маніпуляція, але, може, це була реальна загроза. Я не бачила його, тому для мене було надважливо заспокоїти його і повернути «у бік життя».
Оксана Руденко

Під час розмови він озвучив одну зачіпку за життя — його дружина, яку він любить, з якою вони в шлюбі 17 років, хоча вони не мають дітей. Дружина зараз за кордоном, але у них у  стосунках все добре.

Я намагалася зрозуміти, що саме він цінує в ній. Чи це якась спільна історія, якийсь емоційний зв’язок. Однак він почав говорити про неї лише як про сексуальний об’єкт.
Оксана Руденко
Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 11 Психологиня Лінії Оксана Руденко розповіла історію чоловіка, якій під час консультіції погрожував самогубством

Звичайні методи стабілізації не працювали. Він був демонстративно спокійний, контролював усе. Але ж невідомо, що відбувалося у нього на душі. 

Я трохи підвищила градус розмови, вступила у легку конфронтацію з ним. І коли він втретє повторив свою історію про гранату та швидку, я зрозуміла, що він виснажився. Його фрази почали повторюватися, він уже втомився виставляти бар'єри. І тоді я запитала: «Ви ж сюди зателефонували не просто так? Мабуть, ви все-таки хочете жити?». Він визнав, що це так. 
Оксана Руденко

Чоловік втомився виставляти бар'єри, і після цього розмова стала більш відкритою. Він погодився на подальшу роботу.

Я не знаю, що було далі, оскільки це свіжий випадок. Але точно знаю, що того дня із ним було все гаразд. І я сподіваюся, він надалі працює над цим.
Оксана Руденко

Крім названих вище запитів, 9,58% — це проблеми домашнього насильства, де більшість звернень стосуються саме психологічного насильства. І ще 8% — суїцид та гоміцид.

Як переживають психоемоційні виклики лідери думок та зірки українського спорту?

На панельній дискусії лідери думок та зірки українського спорту поділилися своїми особистими історіями про те, як долають психоемоційні виклики,і розповіли, як їхній психологічний стан впливає на різні аспекти життя.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 12 Лідери думок та зірки українського спорту поділилися психоемоційними викликами, з якими стикаються

Олександр Педан, український телеведучий та громадський активіст

Головне для всіх зараз — не зупинятись у своїх діях. Скажу так: щоб вигрібати, треба активно гребти!
Олександр Педан

Потрібно продовжувати працювати, здобувати нові знання, займатися хобі та допомагати тим, хто цього потребує, зазначив Олександр Педан. Це допоможе відчути свою значущість, що додасть сил для подальшого руху вперед.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 13 Олександр Педан розповів, що допомагає йому підтримувати свій психологічний стан
Особисто я займаюсь спортом, принаймні намагаюся. Я лікуюся в сім’ї — шукаю можливості більше часу провести з родиною, з дитиною, навіть просто прогулятися в парку, приділити одне одному увагу.
Олександр Педан

Ще одна велика проблема — це відчуття провини у тих, хто не воює, підкреслив Олександр Педан. Навіть якщо людина розуміє, що робить якусь важливу справу зараз, травма є, що ти там не є або не був. І тут телеведучому допомагають поїздки на передову до військових.

Кожному важливо знайти свій спосіб підтримувати військових — словом, ділом, донатом. Це допомагає відчути, що ми всі робимо щось важливе для перемоги.
Олександр Педан

Олександр Терен, ветеран, письменник, ведучий YouТube-шоу «Відвал ніг»

Олександр Терен поділився, що має різні емоційні стани, буває пригніченим або, навпаки, піднесеним. Але кожному з них дає місце бути, приймає їх та дає собі прожити кожну емоцію. Каже, що йому важливо не заморожуватись внутрішньо. 

Книги й спорт — це ті речі, які мене тримають. Ще навіть у госпіталі перше, що я почав робити, — це читати, щоб відволікатися від своїх фантомних та фізичних болей. І, по-друге, як тільки я зрозумів, що в моїх руках є якась сила, щоб взяти гантельки по 1 кг, які мені приносили фізичні терапевти, я їх узяв.
Олександр Терен 

Це тримало ветерана у гарному гуморі та давало розуміння, що все вдасться, що він може робити все, що хоче, що хотів, коли був без протезів.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 14 Олександр Терен розповів про відновлення після поранення та проєктування бажань
Усе, що я планував та проєктував на майбутнє тоді, ще у госпіталі, зараз реалізовується. Тепер я планую ще більше. Для цього потрібно десь брати ресурси. Ці ресурси я черпаю у спорті та книгах.
Олександр Терен 

Олександр Терен поділився, що йому також допомагають мультики. Чоловік каже, що став дуже сентиментальним і якщо накопичились емоції, то вмикає «Панду кунгфу 3» і на певних моментах пускає сльозу.

Що читає Олександр Терен? 

Олександр Терен читає переважно українську класичну літературу 1920-х років. Підкреслив, що там неймовірна мова, яку сьогодні мало де можна зустріти. Крім цього, різну військову літературу, наприклад, біографії військових.

Жан Беленюк, олімпійський чемпіон з греко-римської боротьби й політик

«Без золота не повертайся», — це чують всі спортсмени, які готуються до змагань, зазначив Жан Беленюк. Тому етап емоційного вигорання починається ще до змагань, адже від спортсменів очікують гідних результатів, і це велика відповідальність, особливо коли ти готуєшся до Олімпіади

Спортсмени, які вперше їдуть на Олімпіаду чи інші великі турніри, часто не розуміють, що це таке і що на них чекає. І через це не витримують психологічного навантаження.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 15 Жан Беленюк розповів, яким є психоемоційний стан спортсменів
Дуже важливо, щоб поруч був психолог або близька людина, яка знає, як заспокоїти атлета, відволікти його. Спортсмен не повинен думати, що він комусь щось винний або що невдача — це кінець кар’єри. На щастя, у нас починають розуміти, що спілкування зі спеціалістом може допомогти.
 Жан Беленюк

Жан Беленюк зазначив, що тренер мотивує спортсменів ходити до психолога, але поки що не у всіх є чітке розуміння, навіщо це потрібно. Адже спортсмени звикли орієнтуватися на своє фізичне здоров’я. Через це відвідування психолога не дуже активні, проте є тенденція на покращення, спортсмени починають більше звертати увагу на своє ментальне здоров’я.

Богдан Ядов, український спортсмен, чемпіон Європи з дзюдо

Я профукав половину карʼєри, через те що не міг впоратись із хвилюванням перед змаганнями, а потім відійти від поразки.
Богдан Ядов

Богдан Ядов наголосив, що спочатку не сприймав серйозно поради тренерів та колег звернутися до психолога, оскільки соромився і побоювався, що інші будуть жартувати над ним. Однак він все-таки наважився, і це стало переломним моментом як у житті, так і спортивній кар'єрі.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 16 Дзюдоїст Богдан Ядов розповів, що відсутність достатньої кількості роботи із психологом завадила йому перемогти на Олімпіаді-2024
Головне — займатись собою постійно. Наприклад, я перестав відвідувати психолога перед Олімпійськими іграми, подумав, що я в нормі, а потім не побачив себе серед переможців і зробив висновки. 
Богдан Ядов

Якою має бути психологічна допомога для чоловіків в Україні?

Скеровування людей після лінії підтримки

Віцепрезидентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій вважає, що ліній психологічної підтримки достатньо. Потрібно думати над тим, куди скеровувати людей далі.

Ліній вистачає, але кваліфікованої допомоги бракує. Через це може виникати ситуація пінг-понгу, коли одні лінії скоровують до інших, а ті — далі по колу.
Валерія Палій
Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 17 Валерія Палій — віцепрезидентка Національної психологічної асоціації

Це стає великою проблемою, оскільки після кількох таких перекидань людина розчаровується. Таким чином можна втратити того, хто потребує допомоги. 

Доктор медичних наук, завідувачка кафедри медичної психології, лікар-психіатр вищої категорії Олена Хустова підкреслила, що проблема полягає в тому, що ми ще не навчилися повністю формувати маршрут клієнта від психолога або пацієнта від лікаря. 

Основне завдання — це передати людину «з теплих рук у теплі руки».
Олена Хустова

Якщо людина потребує тільки психологічної допомоги, її слід спрямувати до відповідного фахівця, який зможе надати необхідну підтримку. Коли потрібна медична допомога, психолог має розуміти, коли і до кого спрямувати пацієнта. На рівні амбулаторної чи стаціонарної медицини забезпечується лікування, після чого медичні працівники також мають знати, кому передати пацієнта для подальшого супроводу після виписки, наголосила Олена Хустова.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 18 Олена Хустова — доктор медичних наук, завідувачка кафедри медичної психології, лікар-психіатр вищої категорії 

Валерія Палій наголосила, що на надання безоплатної медичної допомоги скерувати легко, але проблема в тому, як передати пацієнта «в теплі руки» психолога. Якщо людина звертається на кризову лінію і потребує більш тривалої допомоги, тут виникає питання: або приватна практика, де потрібно платити гроші, і це часто висока сума, або ж ініціативи, які пропонують 5-10 безкоштовних сесій із психологом.

Тут є великі прогалини. Таких сервісів недостатньо, вони часто отримують короткотривале фінансування, вони завжди перевантажені, бо мають великий попит. Тому з цими «теплими руками психологів», куди фахівці з лінії підтримки можуть перенаправити людину, є проблеми.
Валерія Палій

Доступність

Доступність послуг залежить не тільки від фінансової складової, а й від того, наскільки легко людині отримати цю допомогу. Особливо важко звернутися по допомогу людям із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), оскільки вони постійно відчувають небезпеку і сприймають навколишній світ як загрозливий. Тому важливо, щоб фахівці, заклади та спільноти створювали умови, де допомога доступна, і не ставили додаткових перешкод для тих, хто її потребує, наголосила заступниця директора з психологічного напрямку ДЗ Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України Тетяна Сіренко.

Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 19 Тетяна Сіренко — заступниця директора з психологічного напрямку ДЗ Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України 

Фаховість психологів

Лінії є, але постає питання фаховості та кваліфікації спеціалістів, які на них працюють, підкреслила Валерія Палій. На кожній ланці психологічної допомоги мають бути чіткі критерії відбору та контролю якості надання послуг.

Потрібно стежити за базовою психологічною освітою фахівців. А також обов'язково має бути додаткове навчання з кризових інтервенцій.

Наш стандарт (лінії психологічної допомоги від Національної психологічної асоціації. — Ред.) передбачає, що наші психологи мають закінчену освіту в доказовому методі психотерапії. Ми також стежимо за тим, щоб вони належали до професійних спільнот і дотримувалися етичного кодексу. Це своєрідний запобіжник, який допомагає контролювати якість допомоги.
Валерія Палій

Олена Хустова підкреслила важливість питання акредитації та ліцензування психологів. Це ще не повністю регулюється законодавством у нашій країні.

Для самих фахівців важливо забезпечити гідну оплату праці, підтримувати баланс між навантаженням і відновленням, а також надавати додаткову фахову допомогу, коли це необхідно, наголосила Валерія Палій.

Анонімність та конфіденційність

Принципи анонімності та конфіденційності важливі, вважає психологиня ГО «Ла Страда Україна» Олена Файдюк. Добре, якщо людина може вибрати для себе той канал комунікації, який для неї більш зручний і ефективний — телефонний дзвінок або онлайн-консультування.

Понад вісім років я працюю у «Ла Страді» і консультую на гарячій лінії. Дуже часто чую відгуки від абонентів, які звертаються, і вони підкреслюють важливість того, що можуть звернутися анонімно, без потреби розкривати свої дані. Це також є безкоштовною послугою для них, що надзвичайно важливо.
Олена Файдюк
Які ментальні проблеми мають українські чоловіки? У Києві відбувся Форум Лінії психологічної підтримки зображення 20 Олена Файдюк — психологиня ГО «Ла Страда Україна» 

Інтеграція, а не ізоляція

Олена Хустова підкреслила важливість того, щоб звертати увагу на родину загалом, а також говорити про жінок і дітей у контексті здоров'я чоловіків.

У 2014 році розпочалася війна, і тоді ми вперше почали задумуватися, що взагалі відбувається. І побачили цікаві цифри. У США, наприклад, рівень посттравматичного стресового розладу (ПТСР) серед ветеранів становив 12%, а у Великій Британії — 5%.
Олена Хустова

Почали розбиратися, чому так, і виявили, що у США існує розвинена система надання допомоги ветеранам, але відділена. А у Великій Ббританії допомога інтегрована у цивільну медицину. Це і стало важливим чинником. 

Для України важливо вчасно підхопити людину, але потім не ізолювати її, наголосила Олена Хустова. Потрібно, щоб допомога — як психологічна, так і медична — була доступна у цивільних закладах, а не лише у спеціалізованих шпиталях.

ПТСР не зникне після війни, ці проблеми будуть супроводжувати нас ще десятки років. Тому важливо інтегрувати людей у суспільство, наголосила Олена Хустова. Допомога медикаментозна чи психологічна — це тимчасовий засіб. Лише інтеграція у суспільство через навчання, роботу, соціальні зв'язки може допомогти людині подолати ПТСР і відновитися після війни.

Психічне здоров'я є ключовим елементом загального благополуччя людини. Однак через гендерні стереотипи та інші упередження чоловіки часто уникають звернення по психологічну допомогу. В умовах війни в Україні кількість стресових ситуацій суттєво зростає, тому своєчасне вирішення проблем та зниження психологічного напруження стає надзвичайно важливим для життя.

Якщо ви або ваші близькі відчуваєте тривогу, розпач чи не можете впоратися з негативними емоціями, звертайтеся на: 

  • Лінію психологічної допомоги для чоловіків. Ви можете безплатно зателефонувати за номером 2345, скористатися анонімним онлайн-чатом у Telegram, Facebook або Viber або залишити звернення на сайті проєкту. Оператори Лінії працюють щодня з 8:00 до опівночі, надаючи анонімну, безкоштовну та професійну підтримку кожному, хто цього потребує.
  • Лінію психологічної  допомоги від Національної психологічної асоціації за єдиним номером в Україні 0-800-100-102. Лінія працює з 10:00 до 20:00 години без вихідних, всі дзвінки безплатні.
  • Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0-800-500-335 (з мобільного або стаціонарного) або 116-123 (з мобільного). Також можете звернутися в Telegram, Instagram або Facebook.

Фото надані UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як розставляти пріоритети: матриця Ейзенхауера

Сніжана Лепко 17 березня 2025 08:36

Зірки не брешуть, але іноді підморгують: астрономія vs астрологія

Олеся Руденко 12 годин тому

Як автоматизований онбординг підвищує продуктивність новачків: кейс IdeaSoft

Юлія Коваленко 17 березня 2025 14:28

Мікроінфлюенсери: як співпраця з невеликими блогерами підвищує довіру до бренду

Олександр Христич 17 березня 2025 17:34

Стартувала перша всеукраїнська щомісячна премія для вчителів — як взяти участь?

Goncharenko Centre 4 години тому