Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сімʼя, робота, мобілізація: як змінилося життя українських ІТ-спеціалістів після 24 лютого

Євген Муджирі
Євген Муджирі Випусковий редактор SPEKA
7 вересня 2022 4 хвилин читання

З початком повномасштабної війни усі сфери життя та бізнесу в Україні зазнали змін. Як працюють ІТ-компанії після 24 лютого та які наміри щодо роботи переважають у спеціалістів – залишитись в Україні чи емігрувати?

Львівський ІТ Кластер проаналізував зміни у житті ІТ-фахівців у дослідженні «IT Research Resilience: Вплив війни на розвиток ІТ-індустрії». Опитування тривало впродовж травня-червня 2022 року.

Зміни в роботі: часткова зайнятість та безробіття

Війна спричинила зміни в роботі – це підтверджують 44% опитаних айтівців. Якщо до 24 лютого найчастіше ІТ-фахівці змінювали місце праці або переходили на інший проєкт, то після початку повномасштабного вторгнення з'явилися нові тенденції. Наприклад, перехід на часткову зайнятість, яку зазначили 11% респондентів, а ще 11% втратили роботу та перебувають в пошуку нової.

Які зміни відбулися у роботі українських айтівців Які зміни відбулися у роботі українських айтівців

Більшість ІТ-спеціалістів (88%) працюють за договором підряду (ФОП), з них 18% планують легалізуватися за кордоном і лише 4% мають намір змінити місце реєстрації ФОП. Після того як держава запропонувала можливість перейти на знижену ставку на сплату єдиного податку до 2%, частина респондентів (12%) перейшла на спрощену систему сплати ЄП. Проте більшість (69%) не переходила або не знала про таку можливість (19%).

Мобілізація IT-спеціалістів: як поводяться компанії

Приблизно 7000 ІТ-спеціалістів мобілізовані до ЗСУ чи ТоО станом на травень-червень 2022 року. У цей же період орієнтовно 63% компаній різного розміру підтверджують наявність мобілізованих працівників, 34% не мають мобілізованих спеціалістів. Схожа ситуація і з отриманням повісток: 58% мають працівників, які найближчим часом можуть тимчасово припинити робочий процес через призов, 32% не мають працівників, які отримали повістки.

Ситуація в IT-компаніях з мобілізацією до ЗСУ та отриманням повісток Ситуація в IT-компаніях з мобілізацією до ЗСУ та отриманням повісток

Компанії фінансово підтримують членів команди, мобілізованих до ЗСУ та ТрО. 64% компаній частково компенсують винагороду працівників, які стали на захист України, 28% виплачують фіксовану суму.

Сім'ї, які розділила війна

Кожен шостий ІТ-спеціаліст має членів сім'ї, які перебувають за кордоном, зокрема  переїхали через війну. Частина опитаних (21%) проживає окремо від інших членів сім'ї у різних містах України.

Одним із чинників, який суттєво впливає на міграційні настрої ІТ-фахівців, є розділення сім'ї: за умови проживання ІТ-спеціалістів окремо від сім'ї у різних містах в Україні чи за кордоном їхні міграційні настрої зростають.

Хто з ІТ-спеціалістів схиляється до виїзду за кордон

За даними IT Research Resilience, іншими чинниками, які спонукають айтівців до виїзду за кордон, є гіпотетична втрата житла чи роботи в Україні, жорстке державне регулювання економіки, зокрема, оподаткування, замороження воєнної ситуації, а також нестача вакансій в Україні. За таких умов від 40% до 49% опитаних готові стати ІТ-емігрантами.

Хто і як з IT-спеціалістів налаштований на виїзд за кордон Хто і як з IT-спеціалістів налаштований на виїзд за кордон

Найбільш імовірно, що намагатимуться виїхати за кордон фахівці, середній вік яких становить 34 роки, які працюють у великих компаніях та мають пару.

Нагадаємо, раніше Lviv IT Cluster оприлюднив результати дослідження IT Research Resilience у якому розповів, як змінилась IT-галузь під час війни.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Щоб не «зірвати оборонзамовлення». На росії співробітники IT-компаній зажадали бронь від призову

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 14:32

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Для музики, медицини та медіа. Як українські IT-фахівці просувають провідні індустрії

GlobalLogic Ukraine 20 вересня 2022 17:59