Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як живе український e-learning фармацевтичних компаній під час війни? Досвід ACINO, мереж аптек D.S. та АНЦ

Катерина Атаманенко
Катерина Атаманенко Content Manager LMS Collaborator
7 жовтня 2022 14 хвилин читання

Одна зі сфер, яка впливає на роботу будь-якого бізнесу, — це навчання співробітників. За нашими особистим аналізом (ред. LMS Collaborator) український ринок e-learning досить прогресивний серед європейських країн. З кожним роком дедалі більше українських компаній обирають електронне навчання на противагу очному. Особливо стрімкого попиту воно набуло під час карантину, коли частина бізнесу перейшла на дистанційку.

Компанії зрозуміли, які переваги дає наявність LMS, та змогли вирішити питання якісної підготовки персоналу за межами офісу, організувати дистанційний онбординг та вивести комунікації на вищий рівень.

Під час війни корпоративний e-learning не тільки вижив, а й почав набирати обертів. Корпоративне навчання розвивається ще прогресивніше, впроваджує нові інсайти та адаптується під нові реалії на шаленій швидкості. Навчальний портал став незамінним інструментом, який допомагає компаніям навчати співробітників, забезпечувати психологічну підтримку та адаптувати команду до складних умов.

Понад вісім років наша команда поширює корпоративний e-learning в Україні та допомагає компаніям впроваджувати електронне навчання на базі LMS Collaborator. Разом з нашими клієнтами ми пройшли складний період двох локдаунів та вже сьомий місяць повномасштабної війни. За цей час український e-learning зазнав величезних змін, але, попри всі труднощі, він досі продовжує жити.

Фармацевтика — один із напрямів бізнесу, для якого важливо забезпечувати якісну підготовку персоналу. Ми вирішили поділитися досвідом наших клієнтів — провідних фармацевтичних компаній України, які адаптувалися до критичних умов, підтримують своїх співробітників, розвивають персонал і бізнес: ACINO, мережа аптек D.S. та АНЦ.

Чому бізнес не забув про корпоративний e-learning та яких змін він зазнав, як навчання допомогло підтримати співробітників і що очікувати далі, розповідаємо в інтерв'ю.

Мережа аптек D.S.

Мережа сучасних аптек із професійним підходом, доступними цінами, гарантією якості, широким асортиментом ліків, косметики, медичних товарів і новітніми онлайн-послугами для клієнтів.

Дистанційне навчання на базі LMS Collaborator впровадили у серпні 2018 року. Цільова аудиторія порталу електронного навчання — понад 1600 співробітників компанії.

Оксана Городецька
Оксана Городецька
керівник підрозділу навчання і розвитку персоналу

– Як з березня змінювався ваш корпоративний e-learning? Чи відновили ви довоєнний режим навчання?

Від початку російського вторгнення тематика курсів нашого корпоративного навчального порталу зазнала змін. Наші партнери-виробники перестали замовляти навчання з продуктових лінійок своїх препаратів, натомість ми зосередилися на внутрішніх потребах, стали джерелом інформації та психологічної підтримки для наших працівників. На зміну ґрунтовним курсам та методикам ми почали створювати практичні експрес-курси, короткі інформування та інструкції, а інколи для подання інформації використовували лаконічний формат «Поради тижня». Також ми готували курси, які допомагають зрозуміти, як поводитися під час бойових дій, хімічної чи ядерної небезпеки, пояснювали, що необхідно покласти у тривожну валізу. 

Навчальний курс для співробітників D.S. на навчальному порталі LMS Collaborator  Навчальний курс для співробітників D.S. на навчальному порталі LMS Collaborator 

Оскільки люди перебували у постійній ментальній напрузі та стресі, ми підготували добірку курсів з психологічної підтримки дітей та дорослих. Створювали навчання з надання першої домедичної допомоги (вчили, як зупиняти кровотечі, накладати джгути та турнікети, обробляти опіки тощо), поширювали важливі знання, які рятують життя.

Також зауважу, що довоєнний графік навчань з вивчення аптечного асортименту товарів відновити повністю нам наразі, на жаль, не вдалося.

– Чим відрізняються сучасні потреби, запити на навчання?

З'явилися нові запити операційної діяльності, які пов'язані зі змінами у процесах: це і перехід на нову програму для здійснення комп'ютерно-касових операцій, і регуляторні нововведення уряду про зміни у відпуску антибіотиків та інших груп препаратів за електронними рецептами.

Ми перші знайомимося зі змінами, створюємо доступні інструкції для полегшення сприйняття цих змін у роботі фармацевта. До того ж продовжуємо розробляти факультативні курси з вивчення та удосконалення української мови «Українська — сучасно і своєчасно!». Заохочуємо працівників до читання: готуємо пропозиції добірок книг та фільмів для перегляду у випусках курсів „Читай з D.S.».

На певному етапі ми  відчули втому персоналу від спеціалізованої інформації, тому вирішили створити цикл курсів з віртуальних мандрівок Україною «Мандруй з D.S.».

Навчальний курс з циклу «Мандруй з D.S.» на порталі LMS Collaborator Навчальний курс з циклу «Мандруй з D.S.» на порталі LMS Collaborator

– Як змінився процес навчання співробітників? Від чого вирішили відмовитись, а що додали?

На початку року ми активно почали створювати відеоролики про те, як правильно рекомендувати нові СКЮ з нашого асортиментного ряду.

Згодом зауважили, що інформація, подана у формі діалогу, доступніша, краще запам'ятовується, можна кількома кліками повернутися назад і швидко повторити матеріал. Активно використовуємо діалоговий тренажер під час формування курсів вивчення алгоритмів надання фармопіки. Також опанували нові інструменти для оформлення зображень, оброблення відео, завдяки яким наш портал став більш привабливим візуально.

– Чому бізнес не забув про корпоративний e-learning під час війни?

На сьогодні це дуже важливий і доступний інструмент для швидкого поширення інформації, що дає можливість охопити всіх працівників компанії, незважаючи на серйозні обмеження. Пам'ятаємо, що проблеми з прямими комунікаціями виникли через бойові дії, ковідні обмеження, а також ресурсні обмеження (подорожчання ПММ, обмеження у часі, відсутність транспорту тощо). Усе постійно змінюється. Мусимо пристосовуватися до зовнішніх викликів. Тепер рішення потрібно ухвалювати максимально швидко, старі стратегії з розвитку персоналу залишилися у минулому.

– Чого навчився корпоративний e-learning за 200 днів війни та що буде з ним далі?

Ми вчимося далі. Без досвіду карантинного життя, який ми всі напрацювали під час COVID-19, налагодити робочі процеси в умовах воєнного стану компанії було б значно важче. Спостерігаємо активну залученість все більшої кількості працівників, які самостійно регулярно шукають на порталі необхідну інформацію, що нас дуже тішить і мотивує до подальшого удосконалення.

Намагаємося зацікавити працівників матеріалами, які пропонуємо для перегляду та ознайомлення. Подаємо тільки актуальну інформацію, повідомляємо про зміни та оновлення. Розуміємо, що навчання в онлайн-форматі зберігає ресурси компанії, адже ми можемо вчасно й оперативно донести інформацію в будь-який наш підрозділ. Тому дистанційне навчання буде розвиватися й надалі. Переконані, що навчати персонал однозначно варто, усі розуміють, що саме люди є найважливішим ресурсом компанії.

ACINO

Міжнародна фармацевтична компанія, що спеціалізується на розробленні та виробництві модифікованих генериків, використовуючи сучасні досягнення та передові технології. Компанія має своє виробництво в Україні — завод «Фарма Старт», що розташований у Києві, сертифікований відповідно до стандартів належної виробничої практики GMP та оснащений науково-дослідною лабораторією з розроблення генеричних препаратів.

Дистанційне навчання на базі LMS Collaborator впровадили у липні 2017 року. Цільова аудиторія порталу електронного навчання — понад 1100 співробітників компанії.

Марія Дружук
Марія Дружук
провідний адміністратор системи дистанційного навчання, відділ навчання та розвитку персоналу в Україні та країнах СНД

– У який період корпоративне навчання було не на часі?

У перші два місяці війни онлайн-навчання було не на часі для співробітників з України. Навчання співробітників з країн СНД відбувалося за планом, але кількість запитів про завантаження матеріалів і призначення завдань помітно знизилася.

У цей час наш відділ тренінгу виконував функцію підтримки персоналу. Ми проводили онлайн-зустрічі у Teams із працівниками на психологічні теми, де учасники могли поділитися проблемами та отримати поради про те, як справлятися з панічними атаками, як адаптуватися до змін, як побороти стрес та іншими.

– Яку роль відігравав корпоративний портал у перші місяці війни?

В перший місяць війни було прийнято рішення відмінити все навчання для співробітників з України, оскільки багато хто опинився в стресових умовах. В цей час ми тестували нові формати навчальних курсів на платформі та планували їх призначити співробітникам вже після того, як повністю адаптуємось до нових умов.

З квітня ми почали розробляти навчання, на яке співробітники самі реєструвалися в цілях поліпшення своїх навичок. Попередньо писали листи співробітникам, в яких запитували чи є у них зараз така можливість. Було дуже приємно розуміти, що багато людей хочуть навчатись. Для нас це було сигналом про те, що люди виходять зі стресового стану і повертаються до життя.

– Чим відрізняються сучасні потреби, запити на навчання?

– Все більше стикаюся з тим, що люди хочуть самостійно обирати навчання по своїй потребі, а не «навчатись без права вибору». Також великий попит має навчання м'ягким навичкам (soft skills).

– Чому бізнес не забув про корпоративний e-learning під час війни?

– Приблизно в травні навчання на порталі відновилося практично повністю. Почало надходити багато запитів про необхідність проведення навчання. Корпоративний портал став дуже потрібний, оскільки інтернет працює скрізь, і незалежно від того де зараз знаходяться співробітники в них є доступ до навчання і можливість ознайомитись з новими матеріалами, змінами в процесах.

– Чому навчився корпоративний e-learning за 200 днів війни та що буде з ним далі?

– Ми навчилися бути більш гнучкими у виборі формату навчання. І почали розробляти також курси для підсилення soft skills, які співробітники можуть пройти самостійно онлайн або у супроводі тренера. Мені здається чим більше таких матеріалів ми зможемо створити та викласти їх у вільний доступ, щоб співробітники могли самостійно їх призначати та керувати своїм навчанням, тим більше співробітників буде хотіти проходити це навчання. Тобто замінити «ви мусите пройти» на «ти можеш пройти» – це більше про довіру між співробітниками. Обов'язкове навчання від бізнесу все одно нікуди не зникне в корпоративному e-learning. Тож ми маємо навчитися робити його цікавішим, щоб співробітники хотіли його проходити.

Навчальний курс про ядерну безпеку від АСІНО на порталі LMS Collaborator Навчальний курс про ядерну безпеку від АСІНО на порталі LMS Collaborator

 

 Аптека низьких цін (АНЦ)

Найбільша аптечна мережа, яка займає провідне місце на фармацевтичному ринку України. До мережі «АНЦ» входять такі популярні бренди як: «Копійка», «Шара», «Благодія». За 20 років «АНЦ» встигли відкрити понад 850 аптек у кожному регіоні країни.

Дистанційне навчання на базі LMS Collaborator впровадили у липні 2019 року. Цільова аудиторія порталу електронного навчання – понад 6900 співробітників компанії.

Вікторія Ахмедова
Вікторія Ахмедова
керівник відділу навчання та розвитку «АНЦ»

– В чому була користь, сенс та важливість корпоративного порталу у перші місяці війни?

– СДН для нас не тільки портал з навчальними матеріалами, це також сховище інформації. Тому, коли потрібно швидко знайти інструкцію чи положення (а в перші місяці війни взагалі не було часу на пошук), навчальний портал став для нас дуже в нагоді.

– Коли були перші запити на навчання та яка їх тематика була?

– Масштабного навчання не було лише 2 місяці. Але паралельно з цим, нові співробітники продовжували проходити програми стажування у СДН. Також ми доробляли проєкт з новою системою стажування, який стартував як раз у перші місяці війни.

Програма стажування новачків АНЦ на навчальному порталі LMS Collaborator Програма стажування новачків АНЦ на навчальному порталі LMS Collaborator

– Як змінився процес навчання співробітників? Які матеріали та активності зараз в пріоритеті?

– Найважливіша зміна – це швидкість. Всі навчальні програми переглядаються з точки зору часу. Наприклад, те навчання, що раніше займало понад тиждень, зараз 3 дні. Ми проводимо рестайлінг навчання – змінюємо наповнення, залишаючи лише найнеобхідніше. Таким чином не навантажуємо зайвою інформацією людей. Зараз, як ніколи, важливо правильно взаємодіяти з командою, підтримувати її. Тому активно навчаємо керівників це робити.

– Чому бізнес не забув про корпоративний e-learning під час війни?

– Комунікації та навчання – це важливі складові у будь-який час. Багато компаній у період війни почали шукати платформи для e-learning, бо це зручно, мобільно, швидко та ефективно.

– Чому навчився корпоративний e-learning за 200 днів війни та що буде з ним далі?

– Навчились фільтрувати. Тобто, залишати лише важливе, без чого не буде якісної роботи. Це можна порівняти із законом Парето 80/20. Ось ми залишили ті 20%, які дають нам 80% результату. Я вважаю, що далі буде лише активніше. Війна навчила нас, що треба робити все «тут і зараз», робити максимально доступним та цікавим навчальний контент.

Не зважаючи на війну, компанії не відмовляються від навчання співробітників. E-learning зазнає змін, але залишається актуальним, як ніколи.

  • 1
    Окрім навчання вимогам, політики компанії, правилам та продукту LMS стала у нагоді як єдиний комунікаційний центр. Багато компаній у період війни почали впроваджувати платформи для e-learning, бо це зручно, мобільно, швидко та ефективно.
  • 2
    На сьогодні, корпоративний портал – це важливий і доступний інструмент, який дозволяє швидко поширити інформацію та підтримувати комунікацію з усіма співробітниками, попри серйозні обмеження.
  • 3
    За 200 днів війни компанії стали гнучкішими у виборі формату навчання, зосередились на розробці корисних матеріалів з психологічної підтримки та розвитку soft skills. Перетворили навчальний портал на центр підтримки та комунікації.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 2 години тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 3 години тому

Український ударний дрон успішно пройшов кілька випробувань

Катерина Колонович 4 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 20 годин тому

Правила work-life balance: бізнес, медитації та байдарки. Founder та СЕО Unicsoft Олексій Завгородній

Христина Коновалова 3 грудня 2022 11:03