Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як зберегти продуктивність команди під час війни

Юлія Лапко
Юлія Лапко HRD Cosmolot
4 вересня 2023 7 хвилин читання

Від початку повномасштабного вторгнення минуло півтора року. За цей час українські бізнеси адаптувалися до роботи в умовах війни, перетворили свої офіси на автономні одиниці, здатні забезпечити світлом, теплом та інтернетом навіть у блекаут, навчилися дотримуватися дедлайнів навіть під обстрілами, працювати на рівні найкращих світових компаній паралельно з волонтерством і допомогою ЗСУ. 

А наступним реченням має стати «і вигоріли». 

Як зробити так, щоб ваша команда залишалася продуктивною в умовах війни і невизначеності, які для більшості тривають уже півтора року, а для декого — десятий рік? Розповідаємо про свої секрети.

Як вчасно розпізнати вигорання і зупинити його поширення

Відомо, що позіхання заразне. На жаль, вигорання так само. Є цілком раціональне пояснення цього: людина, що вигорає, починає затягувати з дедлайнами, менше взаємодіє з колегами, додає негативу у спілкування і зрештою ризикує спровокувати у команді ефект доміно. Особливо високий ризик у невеликих командах, що працюють над одним зазвичай довготривалим проєктом. 

Завдання ефективного керівника, а тим паче ефективного HR — помітити проблему до того, як вона перетвориться на кризу. Тут у пригоді стане емоційний інтелект, тобто здатність до емпатії та розуміння емоцій інших. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Отже, перший крок для збереження продуктивності команди під час війни — вчасно помітити тривожні сигнали і визначити, хто зі співробітників вигорів або наближається до цієї межі. 

Як визначити, що співробітник вигорів: 

  • 1
    Різке зменшення залученості на планерах, нарадах та тимбілдингах. 
  • 2
    Затягування дедлайнів, падіння ініціативності. 
  • 3
    Скарги на погане самопочуття без чіткої причини, виснаження, постійне бажання спати, регулярні скарги на втому після вихідних. 
  • 4
    Відсутність мотивації, під час 1:1 короткі мляві відповіді, відсутність бачення майбутнього компанії та свого місця у ній. 

Найбільш ефективні методи для визначення вигорання співробітників ви вже маєте у своєму арсеналі — це 1:1, тимбілдинги та щотижневі наради. У пригоді можуть стати також автоматизовані опитування щодо морального стану співробітників, зокрема, їх можна налаштувати у Confluence. Ці регулярні маячки дозволять виявити проблему на ранньому етапі. 

Зберегти ментальне здоровʼя співробітників: 5 ключових кроків

Не бачите у команді ознак вигорання? Прекрасно, але розслаблятися не варто, адже ви хочете, щоб вони так і не зʼявилися. Тому варто мати напоготові декілька інструментів, які дозволять зберегти команду мотивованою та продуктивною. 

  • 1
    Безпечний канал для фідбеку. Найперше і найпростіше — люди хочуть, щоб їх почули. Більшості проблем можна запобігти, якщо дати змогу вашим співробітникам вчасно про них розказати. 1:1, персональна комунікація у Slack чи іншому месенджері — чітко дайте зрозуміти співробітникам, що вони можуть обговорити з вами труднощі на роботі, і за межі вас двох ця розмова не вийде. 
  • 2
    Можливість видихнути. Іноді від вигорання та зриву нас відділяє лише один день. Саме тому міжнародні компанії, зокрема зокрема Microsoft, Unilever, Axon і Ernst & Young, надають своїм співробітникам день ментального здоровʼя. Поширена практика — один mental health day на місяць, але ви можете знайти опцію, що пасуватиме саме вам. 
  • 3
    Продуктивна та неформальна взаємодія. Щоб заохотити свіжі ідеї та креативність співробітників, час від часу влаштовуйте тимбілдинги, спільне волонтерство (тільки справді волонтерство — без обовʼязкової явки) та спільний відпочинок (хоча б кілька годин раз на один-два місяці). Плануєте брейнштормінг? Влаштуйте його у неформальній обстановці, ідеї будуть більш яскравими. 
  • 4
    Підтримуйте баланс між волонтерством та турботою про співробітників. Українські IT-компанії започаткували новий тренд — відмовлятися від корпоративних вечірок, а заощаджені гроші переказувати ЗСУ. Це чудовий тренд, головне — потурбуватися, щоб співробітники знали, на які потреби (можливо, навіть на який саме підрозділ) пішли гроші. У жодному разі не скорочувати ультимативно бонуси чи премії. Ці витрати має нести компанія, а не співробітники. 
  • 5
    Вчасна психологічна підтримка. Маєте можливість залучити корпоративного психолога? Зробіть це вчора, а також прокомунікуйте зі співробітниками, що вони можуть звернутися по допомогу, і поясніть, на яких умовах. 

Важливо! Не змушуйте співробітника пояснювати, чому йому чи їй знадобився mental health day, це знищить весь позитивний ефект. 

Продуктивність та ментальне здоровʼя – взаємовиключні поняття? 

Зовсім не обовʼязково, якщо ви добре підготувалися і якісно комунікуєте свої очікування від команди. Війна триває, наближається осінь, а отже, зростає страх блекаутів. Як не допустити, щоб ці страхи вплинули на продуктивність команди? 

Перші два пункти йдуть разом — підготуватися до можливих проблем заздалегідь (це більшість компаній з офісами в Україні вже зробили) і прокомунікувати з командою, які опції вони мають. Ваш lead developer боїться залишитися без світла під час здачі проєкту? Поясніть, які ресурси (старлінки, ecoflow, навіть дивани і душ) є у вашому офісі або якими ресурсами ви можете забезпечити його вдома. 

Пересвідчитесь, що всі співробітники знають, що в офісі завжди є альтернативні джерела енергії, тепла та інтернету. 

Третій пункт — чітко розплануйте свої дії на випадок кризових ситуацій (навіть найбільш критичних) і закріпіть у загальному доступі. Asana, Jira, Notion, Slack – головне, щоб усі співробітники знали, як діяти на випадок непередбаченої ситуації. Обовʼязково додайте контактну особу, яка проконсультує і допоможе. 

Четвертий чітко визначити відповідальних за ключові проєкти, а також тих, хто зможе підхопити задачі у випадку кризи (згадуємо lead developer’а та блекаут). Переконайтеся, що усі члени команди поінформовані та мають відповідний алгоритм дій. 

Пʼятий — комунікуйте. Регулярно, часто, детально, на всіх рівнях. Корпоративна розсилка, спільні дзвінки як ніколи важливі. Комунікація не має бути односторонньою, дайте команді можливість поділитися з вами фідбеком. 

Злагоджена взаємодія, емпатія та стратегічне планування дозволять вашій команді не лише зберегти продуктивність, але й утримати її на такому рівні до перемоги. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вмотивовані інноваціями, досвідчені війною: як компанії української мілітарі галузі будують успішні команди

Валерій Зарубін 10 жовтня 2024 12:10

Як ефективно керувати командою зі 100 людей, які працюють із різних куточків світу

Тамар Бадашвілі 25 вересня 2024 16:45

Штучний інтелект: інновації чи повсякденність?

Anastasiia Kohut 6 вересня 2024 11:40

Як використовувати ChatGPT на повну

Олександр Тартачний 23 серпня 2024 16:30

Ринок праці айтівців — підсумки першого півріччя

Сергій Коноплицький 29 липня 2024 16:42