Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як захистити важливі дані бізнесу і критичної інфраструктури під час кібератак: 5 перевірених рішень

Володимир Покатілов
Володимир Покатілов Активний автор Директор, Датацентр "ПАРКОВИЙ"
9
14 травня 2025 5 хвилин читання
decoration

В умовах війни кіберпростір став повноцінним полем битви. Масовані атаки на державні системи, телеком-операторів, транспортні сервіси та об’єкти критичної інфраструктури доводять: сьогодні мішенню стає не лише інформація, а й здатність держави та бізнесу функціонувати.

Хмарні платформи, датацентри та інфраструктурні провайдери працюють під постійним тиском і повинні адаптуватися до нових типів загроз, які значно перевершують класичні сценарії. Зокрема, дедалі частіше метою атак стає не просто крадіжка чи шифрування даних, а їхнє повне знищення.

У цьому матеріалі я хочу поділитися п’ятьма технічними рішеннями, які ми реалізували в Датацентрі «ПАРКОВИЙ» — і які вже стали новим стандартом безпеки для нас і наших клієнтів. Ці кроки можуть бути корисними всім, хто прагне зміцнити кіберстійкість своєї інфраструктури.

1. Відмова від ілюзії «захищеного периметра»

Сьогодні VPN і Firewall не гарантують достатній рівень захисту. Важливо переглянути архітектуру безпеки і сегментувати мережу так, щоб навіть внутрішній доступ через VPN оброблявся як зовнішній — з повним рівнем контролю і обмежень. Кожен сегмент має отримати окремий рівень ізоляції та моніторингу.

2. Двофакторна аутентифікація — обов’язкова умова

Впровадження багатофакторної аутентифікації (MFA) як обов’язкової умови для всіх клієнтів і партнерів — незалежно від розміру чи статусу. Це ж стосується й внутрішньої роботи — кожен обліковий запис повинен проходити перевірку, аудит і мати обмежений рівень доступу.

3. Система PAM: контроль привілейованого доступу в реальному часі

Підписуйтеся на наші соцмережі

Privileged Access Management (PAM) дає змогу уникнути людських помилок і реально контролювати облікові записи з підвищеними привілеями. Адміністратори матимуть лише ті права, які необхідні для виконання конкретних задач, а системи автоматично змінюватимуть паролі та ключі кілька разів на день, та будуть моніторити користувачів з підвищеним рівнем доступу. Це охопить як ІТ-системи, так і мережеве обладнання.

4. WAF замість надій: рівень L7 — must-have

Мережевий захист більше не може обмежуватися лише L2-рівнем. Для захисту вебзастосунків і критичних сервісів важливим є впровадження Web Application Firewall. Його наявність дозволяє ефективно відбивати атаки, що спрямовані на конкретні програми, API чи панелі керування.

5. Резервні копії, які неможливо видалити: Retention Lock Backup

Найчастіше знищення даних починається з атаки на резервні копії. Нещодавно для нашиї клієнтів ми запустили сервіс, що захищає від повного знищення бекапів протягом визначеного періоду.

Таке рішення дозволяє:

      зафіксувати момент часу, після якого резервну копію даних не можна змінити чи стерти — навіть адміністратору

      реалізувати повний контроль збереження інформації в репозиторіях

      забезпечити автоматичну  реплікацію даних на інші майданчики

      забеспечити швидке відновлення систем після інцидентів

      захищатись від сучасних кібератак і відповідати регуляторним вимогам

Цей інструмент став частиною нашої стратегічної відповіді на нові типи атак і дозволить нашим клієнтам збегти контроль навіть у випадку серйозної компрометації систем.

Чому це важливо?

Європейське агентство з кібербезпеки ENISA вказує на центральну роль датацентрів у структурі критичної цифрової інфраструктури. Оновлена Директива NIS2 висуває до операторів нові вимоги — не лише технічного, а й організаційного рівня. Мета – зробити цифрову інфраструктуру ЄС стійкішою до атак і зменшити ризики для економіки і суспільства.

Українські датацентри вже пройшли цей шлях з початку повномасштабного вторгнення. Український бізнес і критична інфраструктура вже мають доступ до захищеної і безпечної інфраструктури і хмарних рішень в датацентрах, які витримують постійні повітряні тривоги, перебої з енергопостачанням, фізичні ризики та постійні кібератаки.

Саме тому ми ділимося нашими підходами — бо розуміємо: сила екосистеми визначається не ізольованими зусиллями, а здатністю до взаємопідтримки, прозорості та спільної відповідальності.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
9
Icon 5
Коментарі
Alexey Gladchuk 16.05.2025, 04:43
Можливо час задуматися над цим, але поки тільки двофакторкою користуюся
Не кожному зайде такий рівень захисту, але тенденція вірна
Пункт про PAM — реально недооцінений
Ми в компанії якраз нещодавно всі курси проходили по кібербезпеці, то цей матеріал добре лягає як доповнення до того, що ми вже розглядали. Особливо сподобались конкретні пункти по PAM та Retention Lock.
Іван Жила 16.05.2025, 01:15
Цікаво, а скільки компаній реально оце все вже зробили? Бо на словах всі "захищені", а на ділі один пароль на все

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Акумулятори для СЕС: як не помилитись з вибором?

Антон Березинський 12 червня 2025 15:55

Секрети утримання курсу: топ-інсайти з воркшопу Алекса Момота та Kumeka team

Тарас Мазур 12 червня 2025 15:24

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14

Як працює WE Finance Code в Руанді та інших 26 країнах? Тепер — черга України!

Марина Саприкіна 13 червня 2025 15:00