Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як залишатись асертивними у не асертивному світі: практичні поради від тренінг-менеджера «Тріоніки»

Yevgenia Cherkasova
Yevgenia Cherkasova Training manager
17 серпня 2023 8 хвилин читання

Якщо ви досі не знаєте, що таке асертивність і відчуваєте дискомфорт у розмові з колегами чи друзями, які перетинають ваші кордони, тоді ця стаття саме для вас.

—  Я не хочу чути жодних виправдань! Або ти берешся за це завдання, або шукатимеш нову роботу!
— Вибачте, мені не хочеться нікого підводити. Я берусь за це завдання.
Приклад не асертивного спілкування керівника з підлеглим

Сподіваюсь, що у вашій компанії чи команді немає таких діалогів, бо це приклад нездорового спілкування, що порушує кордони іншої людини. На щастя, сучасний бізнес приділяє дедалі більше уваги психічному та емоційному здоров’ю співробітників і стежить за етичними нормами спілкування всередині кожної команди.

Мене звати Євгенія Черкасова, я працюю тренінг-менеджером в українській IT-компанії «ТРІОНІКА» понад рік і весь цей час розвиваю в команді, яка складається майже з 200 людей, софтскіли, що допомагають працювати в колективі. Головний акцент у своїй роботі я роблю на розвитку етичного асертивного спілкування серед працівників та їхніх керівників. Адже лише здорова комунікація не шкодить моральному стану колективу та не порушує кордони.

Що ж таке асертивне спілкування?

Психологи виділяють 4 стилі спілкування, які можуть проявлятись у всіх сферах життя:

  • агресивне;
  • пасивне;
  • пасивно-агресивне;
  • асертивне. 

Перші три стилі порушують особисті кордони, не дозволяють щиро висловитись і не сприяють якісному спілкуванню, тоді як асертивна комунікація дозволяє відверто заявити про те, що нас турбує, сказати «ні» у потрібний момент та висловити власну думку, навіть якщо вона відрізняється від більшості. 

Асертивність — це не лише про якість життя. Це про вибір зрілих людей, які цінують свій час та психічне здоров’я.

Це здатність говорити «так» або «ні» належним чином, не утискаючи власної гідності. Асертивні люди не тільки обґрунтовують свої рішення, а й висловлюють свої бажання з повагою до інших.

Стилі спілкування Стилі спілкування

Наслідки відсутності асертивності у спілкуванні

На жаль, я дуже мало знала про асертивність у студентські роки. Першу роботу я знайшла, коли навчалась в університеті і мені було важливо показати, що компанія не помилилась у своєму виборі щодо мене. Тому я погоджувалась на будь-яку додаткову роботу, навіть якщо мені доводилось пропускати лекції або жертвувати сном та відпочинком.

У той час я дотримувалася пасивної позиції, нехтуючи власними інтересами. Така ситуація може трапитися з кожним, але асертивне спілкування допоможе проговорити те, що вас турбує, висловити своє бачення ситуації та відмовитись від умов, які вас не влаштовують. Звісно, неможливо контролювати світ та інших людей, але в деяких ситуаціях навички асертивності можуть стати у пригоді. 

Як навчитися асертивності

Важко залишатися спокійними, коли вас принижують, підвищують голос або вимагають від вас більше, ніж ви можете дати. У цей момент легко віддзеркалити співрозмовника і також вдатися до агресії. Думаю, ви погодитесь зі мною, що така розмова навряд чи принесе корисні результати. 

Якщо ви стикнулись з агресією, зробіть паузу та оцініть ситуацію. Намагайтеся зрозуміти, чого хоче ваш співрозмовник: це маніпуляція, спроба змусити вас взяти додаткову роботу чи бажання проявити силу. Оцінивши ситуацію, дайте впевнену та стриману відповідь, не переходячи на емоції та образи. Ваша мета — відстояти власну позицію та спокійно донести свою точку зору.

Як застосувати асертивну поведінку у спілкуванні

Повернемось до нашого прикладу:

— Я не хочу чути жодних виправдань! Або ти берешся за це завдання, або шукатимеш нову роботу!
— Вибачте, мені не хочеться нікого підводити. Я берусь за це завдання.
Приклад не асертивного спілкування керівника з підлеглим

Ми бачимо, що працівник обрав пасивну позицію, проігнорувавши образу та перевищення повноважень з боку керівника.

Ідеальна асертивна відповідь могла б виглядати так:

— Я не хочу чути жодних виправдань! Або ти берешся за це завдання, або шукатимеш нову роботу!
—  Я розумію, що це завдання зараз пріоритетне. Та окрім цього завдання у мене є мої стандартні обов’язки. Для мене важливо виконувати свою роботу якісно і я не можу зіпсувати свою репутацію погано виконаним проєктом. Тому я залюбки візьмусь за нове завдання, якщо на цей період мої прямі обов’язки перейдуть до іншої людини. 
Приклад асертивного спілкування керівника з підлеглим

Такою відповіддю ви показуєте свою цінність як професіонала і не обтяжуєте себе роботою, з якою не можете впоратись, водночас уникаючи конфлікту. А ще ви не відмовляєтесь від нового завдання, але наголошуєте на своєму завантаженні та пропонуєте свої умови для розв’язання нового завдання. Саме такому спілкуванню ми вчимо не тільки топменеджмент компанії, але й усіх інших співробітників для їхнього комфортного перебування у компанії.

Як залишатися асертивним з пасивно-агресивними людьми

Напевне, кожному з нас знайома ситуація, коли ми розпізнавали, що людина пасивно-агресивна, але не знали, як відреагувати та що відповісти. Якщо ви втратили дар мови у той момент, то ви не самотні, адже, спілкуючись пасивно-агресивно, людина не проговорює свої претензії, а тільки лишає саркастичні або іронічні коментарі. Через це досить важко дати обґрунтовану відповідь. 

Пасивно-агресивні співрозмовники часто тримаються позиції жертви, вони впевнені, що їх хочуть використати або образити. Якщо ви стикаєтесь із такою людиною, не варто вказувати їй на те, що вона пасивно-агресивна, бо це тільки погіршить ситуацію. Щоб упоратись зі своїми емоціями, залишайтесь сфокусованими та заявляйте про свої почуття та думки твердо, але без агресії. Гумор також стане вашим другом у таких випадках та допоможе знизити градус напруження. Наприкінці розмови запропонуйте вирішити ситуацію разом. Побачивши, що від вас немає жодної небезпеки, ви обеззброїте людину та привернете до себе.

П'ять шляхів бути асертивним на роботі П'ять шляхів бути асертивним на роботі

Як залишатися асертивним з пасивними людьми

На протилежному полюсі розташоване пасивне спілкування. Якщо ви думаєте, що з ним впоратись набагато легше, то ви помиляєтесь. Люди з пасивною комунікацією доволі закриті й не показують, що відчувають або про що думають. Уявіть колегу, підлеглого або клієнта, який тільки киває головою, з усім погоджуючись, відводить погляд та не висловлює свою думку. У такій ситуації доволі важко побудувати діалог та зрозуміти, які очікування у цієї людини. Для того щоб знайти ключик до серця людини з пасивним стилем спілкування, важливо залучити всю свою щирість та чарівність. Покажіть людині, що вам можна довіряти і що ви зацікавлені в тому, щоб з нею потоваришувати та працювати в одному напрямі.

Асертивне спілкування може здатися викликом, але це важлива навичка для будь-якої сфери життя. Це здатність показати себе з повагою до інших та гідністю для себе. Навчитися асертивності — це шлях до збалансованих відносин та сприятливого робочого середовища. 

Висновки

Якщо ви відчуваєте, що у вашій компанії пасивне чи агресивне середовище, краще не намагатися його змінити. Кращим рішенням для вас буде зміна компанії. Обирайте того роботодавця, який поважає власні та ваші кордони, під час співбесіди запитайте у HR про цінності компанії, стиль побудови внутрішніх комунікацій та частоту конфліктних ситуацій.

Пам’ятайте, що якість спілкування визначає якість ваших відносин, і асертивність може стати ключем до здорових і гармонійних взаємин на роботі та у житті.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Медіапланування в маркетингу: що треба для ефективної рекламної кампанії

Максим Купченко 22 вересня 2023 17:20

Як за місяць впровадити ПРРО та зекономити півмільйона: кейс мережі «Наш край»

Владислав Миронович 22 вересня 2023 15:18

FAVBET визнано компанією з кращою корпоративною культурою

Віталій Новак 22 вересня 2023 11:31

Мікроменеджмент — тихий убивця компаній. Як з ним боротися?

Inna Kozak 21 вересня 2023 14:35

Створення квізу: як розважити відвідувачів сайту й отримати до 25% лідів з трафіку

В'ячеслав Юренко 21 вересня 2023 10:30