Як за місяць впровадити ПРРО та зекономити пів мільйона: кейс мережі «Наш Край»
Усі звикли, що у великих магазинах на касах стоїть громіздке обладнання, через яке касири проводять придбані покупцями товари. Але є й інший підхід — ПРРО (програмний реєстратор розрахункових операцій). Це програмне рішення для реєстрації розрахункових операцій, яке можна використовувати на звичайному смартфоні, планшеті чи іншому гаджеті (наприклад, ноутбуці). У нашій мережі ми вирішили скористатись цим рішенням, і ось що з цього вийшло.
Як з’явилася ідея перейти на програмні РРО
Порадившись із керівництвом, ми ухвалили рішення перейти на програмні РРО. Звичайно, страх був, не без цього, адже все нове — це завжди страшно. Але, як показала практика, наші занепокоєння були марними.
Окрім бажання оптимізувати бізнес за допомогою інноваційних технологій, у нас була ще одна вагома причина — заощадження коштів. Наприклад, програмне забезпечення для ритейлу працює лише з дорогими контрольно-касовими апаратами реєстратора. Вони коштують чимало, крім того їх потрібно змінювати кожні 7 років, а це додаткові витрати. До того ж банківські послуги коштують дорожче, аніж для програмного РРО.
Тож основними причинами переходу на ПРРО для нас стали інноваційність, фінансова складова, і, звичайно, зручність.
Як довго триває процес переходу на ПРРО
Підписуйтеся на наші соцмережі
Весь процес від подачі першої заявки на реєстрацію програмного РРО до моменту переключення останнього магазину на програмну касу тривав близько місяця. Тобто, у часовому вимірі це не такий тривалий процес, як могло б здатися на перший погляд.
Труднощі, які виникали під час впровадження програмних кас
Загалом, процес переходу на програмні реєстратори пройшов досить легко. Однак спершу касирам було досить незвично працювати з новим інтерфейсом програми. Все решта лишилося абсолютно незмінним, окрім пристрою, з якого друкується чек.
ПРРО під час повномасштабного вторгнення та блекаутів
Після 24 лютого 2022 року виникли побоювання щодо відключення серверів. Адже і програмні, і апаратні каси блокуються і не працюють, якщо тривалий час немає звʼязку. Згодом цей термін продовжили, то ж проблема вирішилася. Упродовж тижня система вже працювала, як і раніше.
В перші дні відключень електроенергії ми ще не встигли забезпечити магазини генераторами. То ж проблеми з відсутнім чи нестабільним інтернетом були у всіх, і програмні каси не стали винятком. Але саме ПРРО дозволяє довше працювати в режимі офлайн, а із залізними касами такої можливості немає. Також з програмними касами є можливість працювати у смартфоні: створювати чеки, набивати товар, шукати за допомогою камери, штрих-коди тощо.
Частка мережі з програмними РРО та подальші плани
На сьогодні на ПРРО перевели близько 60% магазинів. У нас є ще касові апарати, в яких не завершився термін експлуатації. Але до кінця 2023 року будемо від них відмовлятися і поступово повністю переходити на ПРРО.
Фінансова вигода від програмних кас
Мережа “Наш Край” входить до когорти лідерів українських компаній, які займаються ритейлом. “Наш Край” — це 175 супермаркетів різних форм у 21 області України. З 2004 року мережа розвивається в трьох форматах: супермаркет, магазин біля дому та експрес.
Ще один плюс, який варто зазначити, це безперебійність роботи програмних кас. У разі, якщо зламалася апаратна каса, потрібно відправляти її у сервіс. Якщо торгова точка знаходиться в маленькому місті чи селі, то може виникнути ситуація, що до сервісного центру потрібно їхати багато кілометрів. Іноді цей апарат потрібно відправляти безпосередньо виробнику. І весь цей час каса не може працювати. Якщо це програмний РРО, то все вирішується набагато швидше. Зазвичай, необхідно просто налаштувати програму в комп'ютері.