Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як впливає наукова фантастика на інновації: дослідження

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький Редактор SPEKA
30 березня 2024 8 хвилин читання

Інновації кардинально змінюють ринки, дають суттєву перевагу тим, хто їх уперше застосовує. Можна завезти до країни найкращі дрони, найпотужніші ноути чи планшети, автівки, Patriot чи F-16, але це не зробить суспільство інноваційним. Перевага належатиме іншим, а ми будемо лише споживачами. Альтернатива — розвивати власну екосистему інновацій.

Так вирішили у культурній інституції «Міжвухами» і у пошуках неочевидних чинників інноваційного розвитку вирішили звернути увагу на такий жанр творчості, як фантастика

Що потрібно для інновацій

Для розвитку інновацій потрібні сучасні наукові розробки і високотехнологічне виробництво. І, звісно, багато грошей. Серед неочевидного — потрібна вища, порівняно з конкурентами чи попереднім станом, якість мислення й інтелектуальна сміливість.

Фантастика — це сукупність жанрів, серед яких наукова  фантастика (science fiction), фентезі з усіма його різновидами та антиутопії. Гіпотеза команди «Міжвухами» полягала у тому, що саме фантасти, передусім у жанрі sci-fi, передбачили або описали більшість сучасних технологій або принаймні у своїх сюжетах обіграли більшість колізій, пов’язаних із технологіями.

Зображення: collinsaerospace.com Зображення: collinsaerospace.com

«Спочатку ми склали перелік з понад 125 інновацій, що визначили технологічний ландшафт та економічні моделі ХХ і ХХІ століть. Усі вони були рубриковані за функціональними нішами: транспорт, комунікація, виробництво, матеріали, харчування, агро, медицина, наука, безпека», — розповідає Микола Скиба, культурний антрополог, дослідник у культурній інституції «Міжвухами».

Основну увагу приділяли літературним текстам, хоча дослідили фільми і навіть ігри. Крім творів наукової фантастики також зазирали в альтернативні історії та антиутопії. 

«Не можемо гарантувати, що наші дослідники охопили весь доступний контент, проте, використовуючи власну начитаність, досвід знавців історії жанру і відкриті джерела, охопили твори понад 50 провідних авторів ХХ і початку ХХІ століть. В результаті аналізу текстів (літературних і візуальних) знайшли відповідники 93 із 125 інновацій».
Микола Скиба

Рівні футорологічності

Цікаво, що значна частина письменників дивилася на технологічний прогрес і майбутнє з іронією чи засторогою.

За ступенем випереджальності, або футорологічності, авторські підходи до відтворення сценаріїв використання досягнень науки і технологій можна умовно поділити на три категорії:

1. Згадування у літературному або візуальному творі хронологічно передує реальному винаходу/інновації і прямо чи опосередковано надихала розробників. 55 кейсів.

2. Інновація та її опис у творах формувалися паралельно, прямих впливів на розробників з боку фікшн-контенту не простежується. Але можна припустити, що автор йшов у ногу з часом і черпав ідеї з одного джерела з науковцем/інженером. 23  кейси.

3. Твір НФ з описом інновації зʼявився пізніше за фізичну появу винаходу і автор надихався ним, додавши припущення щодо подальшого використання інновацій у майбутньому чи в альтернативній реальності. 15 кейсів.

Чи не кожне явище сучасної цивілізації, абсолютна більшість технологій та інновацій ХХ-ХХІ століть у той чи інший спосіб фігурують у текстах письменників-фантастів. Інша річ, як вони там працюють у ширшому культурному контексті: як «передбачення» (тоді можемо говорити про роль жанру як підсилювача слабких сигналів майбутнього чи навіть предиктора змін) або як «натхнення». У цьому випадку можна обережно припустити, що окремі розробки були спровоковані науковою фантастикою.

Закони жанру

Закони жанру вносять свої наголоси чи навіть викривлення. Адже сюжети фантастичних книжок і фільмів найчастіше будуються довкола переміщення у часі, опанування космосу, зустрічі із прибульцями, колізій з роботами тощо. Окремою гілкою НФ та антиутопії є повстання машин на Землі або трансформація людини із суто біологічного виду у кіборгізований. Тож здебільшого йдеться про технології транспорту, звʼязку і телекомунікації, організацію поселень у екстремальних або позаземних умовах, альтернативні способи отримання продуктів харчування, просунуту медицину, суперзброю.

Слабше у творах НФ підсвічені технології, які працюють «під капотом»: нейромережі, машинне навчання (ML), новітні матеріали. Їх складніше пояснювати читачам/глядачам не лише з огляду на неочевидність, розмиту предметність, але й практичну відсутність видовищності. Кібернетичні асистенти, штучний інтелект (особливо візуалізований у вигляді людиноподібної голограми), який перебирає на себе більше влади, ніж передбачено, або робот, який відкриває в собі людське, — так. Оскільки це драматично, емоційно, яскраво. Вектори у багатовимірному просторі, графи даних та інша нудна математики — навряд чи. Хіба що з цим буде колупатися якийсь харизматичний герой. Ідеально, аби в екранізації його зіграв Бенедикт Камбербетч.

Бенедикт Камбербетч — ідеальний герой для фантастичного фільму. Фото: twitter.com/d_a_howell Бенедикт Камбербетч — ідеальний герой для фантастичного фільму. Фото: twitter.com/d_a_howell

Кейси, в яких письменники-фантасти виступали популяризаторами, зазвичай стосуються комплексних технологій, як-от субмарина, мікросхеми, датчики, нейтрино, GPS тощо, або матеріалів, які вже були відомими, але не набували поширення через високу вартість, відсутність потреби чи інтересу щодо їхнього використання. Як і через інерцію виробництва, ринку і поведінкових переваг. До таких можна зарахувати пластмасу, гідропоніку, графен. Але з певністю можна сказати, що автори низки науково-фантастичних романів зуміли побачити перспективи їхнього застосування, а, можливо, підготувати широку аудиторію до проникнення таких матеріалів у повсякдення, як-от пластику.

Географія уяви

Більш ніж третина інновацій із переліку (38 із 93) вперше згадано у творах американських письменників; 25 — у творах британських авторів (але переважно це твори Герберта Велса і Артура Кларка). Франція представлена вісьмома передбаченими  інноваціями, що реалізувалися у ХХ столітті, і усі вони результат творчості Жуля Верна. Польща також представлена одним автором, Станіславом Лемом, якому належить першість в описі чотирьох інновацій цифрової ери.  Німеччина — трьома інноваціями від трьох авторів. Потрапили до переліку прозорливих авторів і троє українських письменників, серед яких Володимир Винниченко.

Приблизно 51% інновацій, що були передбачені (або прототипові) письменниками, припадає на період від кінця 1940-х до середини 1970-х. Відчутно посприяв дифузії ідей зі світу наукової фантастики у виробництво і повсякдення вихід у США серіал «Зоряний шлях» (англ. Star Trek), що демонструвався у 1966-1968 роках. Оригінальний серіал став джерелом натхнення для таких винаходів, як пласкі монітори персональних комп’ютерів, мобільні телефони, планшетні комп’ютери, відеозв’язок, навігація та GPS, графічний інтерфейс.Легендарн

Легенди з «Зоряного шляху» Легенди з «Зоряного шляху»

«Зоряний шлях» за час свого існування вплинув не тільки на фантастику і телебачення, але й на науку, техніку і масову культуру. Джин Родденберрі завдяки цьому розглядається як представник золотого віку наукової фантастики, який зобразив світле майбутнє, засноване на ідеалах гуманізму та досягнень науки. Своїм серіалом 1966-го Родденберрі спонукав молодь цікавитися наукою. Через кілька десятиліть чимало шанувальників «Зоряного шляху» стали технічними фахівцями, програмістами, винахідниками, дослідниками космосу. NASA яскраво відзначила 100-річний ювілей письменника дискусією з акторами серіалу та співробітниками агенції, яких надихнув світ  «Стар треку». У NASA, за опитуваннями, майже 70% співробітників — колишні або нинішні «трекери».

Попередній висновок

США є лідером як з розроблення і виведення на ринок технологій ХХ-ХХІ століть, так і країною, де наукова фантастика стала помітним культурним феноменом, позначившись на мейнстримі популярної культури та нішевих субкультурах. Саме у США почав видаватися перший журнал Amazing Stories, цілковито присвячений науковій фантастиці. Його засновник і видавець Х’юго Гернсбек запровадив у широкий обіг поняття «наукова фантастика» (science fiction).

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Привілей краси: чому привабливим людям довіряють та як на цьому заробити

Олександр Тартачний 13 квітня 2024 09:00

Танковий потенціал росії на початку 2024 року

Вікторія Рудзінська 11 квітня 2024 23:04

Дослідження: відділ мозку, який контролює рух, також керує почуттями

Сергій Коноплицький 8 квітня 2024 15:05

Ринок ПК та консолей зріс на 2,6% у 2023 році, але години гри впали — дослідження

Богдан Камінський 3 квітня 2024 19:48

У мінікафе Re-Up на заправках працюватимуть роботи-кухарі

Вікторія Рудзінська 3 квітня 2024 13:13