Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як військові дрони зняли кіно. Любомир Левицький про документальний фільм Follow me

Євстахія Мельникова
Євстахія Мельникова
27 грудня 2022 8 хвилин читання

Любомир Левицький — український режисер, відомий за фільмами «Штольня», #SelfieParty, «Тіні незабутих предків», «Чорна п'ятниця» тощо. До початку повномасштабної війни працював над супергеройською стрічкою «Капітан Україна» про громадянина із загостреним відчуттям справедливості. Презентацію фільму запланували на 24 лютого.

Натомість нещодавно вийшов його перший документальний фільм. SPEKA поговорила з Любомиром про його нову стрічку Follow me — технологічну знахідку у світі документального кіно, яку вже можна подивитися онлайн. 

Знайти себе у цій війні

У перші місяці Любомир волонтерив, потім розпочав влог для «любителів кіно та бавовни», де разом із військовими розбирає відомі мілітаристичні фільми та зброю. Реалії змусили режисера відмовитися від знімання художніх фільмів — життя на фронті виявилось значно вигадливішим. Так Любомир почав дивитися у бік документального кіно, яким раніше ніколи не займався:

Художні фільми відійшли на другий план. Зараз режисери мають ставати в одну шеренгу разом із журналістами — документувати історії злочинів, які росія заперечує у своїй пропаганді.

Режисер переконаний: щоб відгукнулися на заклик по допомогу, слід показати людей, які не просто страждають, а долають перешкоди. Так почався пошук тієї самої історії.

Знайомство

Любомир згадує: «Якось телефонує мені товариш, журналіст Василь Крутчак, і каже, що у нього є історія, від якої я буду шокований». Наступного дня вони зустрілися зі знайомими волонтерами, які займалися дронами спеціально для 93-ї бригади «Холодний Яр». Волонтери показали режисеру військову рятувальну операцію бригади — відеоматеріал, знятий на дрони аеророзвідки:

Коли я побачив, спочатку не повірив, що це реальні кадри, так круто вони були зроблені з точки зору кадрування. Цей матеріал був дуже цінний, і його автори не знали, що з ним робити.

Офіційний тизер до фільму Follow me (відео)

Що показали дрони?

Пара з Бахмута тікає до Києва. Дорогою вони дізнаються, що їхні батьки захворіли і їх треба евакуювати із зони бойових дій на Ізюмщині. Вони їдуть їх рятувати: вже проїхали блокпост, об'їжджають окуповану територію, але повертають не на ту дорогу і потрапляють у лігво ворога, де все контролюють російські війська.

У цю ж мить аеророзвідка 93-ї бригади помічає цивільний автомобіль, який росіяни почали жорстко обстрілювати. Треба щось робити. Мобільну групу відправити неможливо — ворог кількісно переважав, тому «холодноярівці» вирішили врятувати людей за допомогою дрона:

Але як саме — не буду спойлерити, побачите у фільмі. Такої операції я раніше ніде не бачив. Найбільша інтрига — у назві. Ви зрозумієте, чому така назва, коли подивитеся фільм.

Follow me — це перший у світі фільм, знятий дронами?

В основі фільму реальна спецоперація «холодноярівців», зафіксована камерами дронів аеророзвідки. У Follow me використані матеріали дрону, яким українські військові користуються найчастіше — це mavic. Він може довго зависати у повітрі.

Колись у дитинстві ми думали, що війна дронів — це щось космічне, щось із «Зоряних війн». А зараз це реальність.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Любомир запевняє, що з технічної точки зору — це перший документальний фільм, знятий дронами. Але доповнює, що це все завдяки самій війні, адже подібної збройної боротьби ще не було: і фіксація операцій дронами, і супутниковий зв'язок Starlink, який теж фігурує у фільмі.

Офіційний постер до фільму Follow me Офіційний постер до фільму Follow me

Чи мають дрони авторське право?

Щоб використати матеріали у стрічці, найперше потрібно було отримати дозвіл від військової розвідки. Далеко не всі матеріали можна було показувати:

Коли ми тільки починали працювати над фільмом, на тій території ще точилися бої. Нам сказали, що ми не маємо права зазначати це місце. Але коли ми вже почали монтаж, території довкола Ізюму були звільнені, зокрема і селище Мала Комишуваха. Саме там і відбулася спецоперація 93-ї бригади.

Дозвіл брали і конкретно від авторів відео: існує форма передання прав: якщо ти не маєш дозволу від автора, то ти не можеш нікому показувати цей матеріал. Права передали волонтерському фонду, а режисер став до роботи на волонтерських засадах.

Дрони проти кінооператорів

Раніше, щоб зробити один аерокадр з видом на місто, потрібен був гелікоптер, геростабілізувальна голова для камери, спеціальний бокс, пілоти та дозвіл на низькі польоти. Це коштувало від 5 до 10 тисяч доларів. З моменту появи дронів, які мали камеру з високою роздільною здатністю, з'явилася можливість знімати маневрово, якісно, і Голлівуд перейшов на цей формат.

Однак Любомир каже, що деякі режисери і досі надають перевагу гелікоптерам, бо тільки так можна зняти ефект паралаксу:

Багато режисерів люблять цей прийом, тому використовують довгофокусну оптику, яка дозволяє розмити задній план і зробити його динамічнішим. Такий об'єктив може важити 10 кілограмів і на дрон його ніяк не повісити. 

У фільмі Follow me не тільки дрони

Матеріали з дронів у стрічці переплітаються з історіями людей — справжніх учасників цього процесу: і військових, і цивільних, які врятувались. Перед операторами стояло завдання: знімати спогади учасників з різних сторін бачення. Знімати з одного дубля, щоб уникнути зайвої ретравматизації від пережитого.

Кадр із фільму Follow me. Facebook-сторінка режисера Любомира Левицького Кадр із фільму Follow me. Facebook-сторінка режисера Любомира Левицького

У частинах з інтерв'ю у режисера було дві мети: показати історії кожного якомога динамічніше і, завчасно думаючи про майбутню дистрибуцію, використовувати ту техніку, яка є у вимогах деяких платформ, наприклад, у Netflix. Тому частини інтерв'ю зняті на камеру Arri Alexa, яка, за словами Любомира, одна з найкращих у світі. Спеціальні візки для камер забезпечували безперервний рух кадру. Залучення одночасно двох камер допомагало робити правильні акценти в історії. Разом із монтажем усе це перетворило документальну стрічку на справжній трилер.

Тривалість стрічки 30 хвилин, це зумовлено і кількістю матеріалів, і довершеності самої історії. Однак режисер гарантує: напруга та саспенс будуть зашкалювати постійно.

Неочікуване продовження історії з фільмом Follow me

Коли всі роботи над фільмом закінчилися, режисеру зателефонували слідчі з поліції Харківщини. Виявляється, що поліція відкрила кримінальне провадження за фактом скоєння злочинів проти цивільних російськими військовими:

Вони давно розслідували злочини біля Ізюму — знаходили розстріляні машини цивільних, збирали номери і шукали людей. У них були перехоплені телефонні розмови якраз саме тих росіян, які стріляли у машину. Їм вдалося встановити їхні особи. А коли ми випустили наш тизер, поліція зрозуміла, що у нас є матеріал, який може їм допомогти.

Так знімальна група поїхала до Харкова і разом з поліцією зняла відео всіх експертиз. Любомир підкреслює, що це відео вийде навіть раніше, ніж сам фільм Follow me. У відзнятому харківському матеріалі зафіксована робота поліції, що розкриває злочини на деокупованій території, виходячи за рамки своїх можливостей. Але ця поїздка дала режисеру надію на цікавіший фінал для першої історії:

Якщо цих злочинців спіймають і передадуть в СБУ, нам пообіцяли дати можливість продовжити наш фільм: я хотів би, щоб ті росіяни подивилися в очі людям, в яких вони стріляли. Побачимо, як це буде відбуватися.

Місія стрічки Follow me

Фільм вже показали авторам історії — 93-й бригаді. Режисер отримав схвалення і вдячність, бо для нього це були головні глядачі. Але сам фільм має дипломатичну місію, бо це інструмент інформаційної війни, який хочуть презентувати у посольствах:

Де подивитись фільм Follow me

22 грудня відбувалася прем'єра фільму. А вже зараз фільм можна подивитись онлайн на YouTube-сторінці режисера двома мовами: українською та англійською.

Погляд дрона — це погляд людини

 Якщо вдаватися у питання роботизації кіноіндустрії, то Follow me — це точно не той випадок. Допоки дронами керують люди, ми не зможемо зробити холодний відсторонений погляд робота. А надто коли говоримо про дрони ЗСУ.  Як каже Любомир Левицький, це фільм про носіїв цінностей. І скільки б режисер не експериментував із роботизованою технікою, людське переважатиме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

У ЗСУ з’явився новий бронеавтомобіль

Владислав Паливода 8 годин тому

Солдати КНДР вже на полі бою в Україні: США надали свою реакцію

Владислав Паливода 9 годин тому

Бюджет війни: скільки на оборону витратили грошей і яка їхня ціна для українців

Сергій Коноплицький 12 годин тому

Рекрутинг до ЗСУ: в яких містах найактивніше йдуть до війська

Владислав Паливода 5 листопада 2024 13:26

Турбоуспіх, або Як побудувати бізнес у сфері освіти. Інтерв’ю із засновником платформи TURBO ZNO Іллею Літуном

Анна Сергієнко 5 листопада 2024 07:15