Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як виглядатимуть континенти Землі через 250 мільйонів років

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
1 жовтня 2023 4 хвилин читання

За прогнозами дослідників, до 92% Землі може стати непридатним для життя ссавців через 250 млн років. Очікується, що суша планети утворить суперконтинент, що призведе до вулканізму та підвищення рівня вуглекислого газу, а це зробить більшу частину суші безплідною. Про це пише Nature.

«Схоже, що у майбутньому життя буде ще складнішим. Це трохи пригнічує»
Ханна Девіс, геолог з Німецького науково-дослідного центру GFZ у Потсдамі

Зараз вважається, що Земля перебуває у середині циклу суперконтинентів, оскільки її сучасні континенти дрейфують. Останній суперконтинент Пангея розпався майже 200 млн років тому. Очікується, що наступний, який вже отримав назву Pangea Ultima, утвориться на екваторі орієнтовно через 250 млн років, коли Атлантичний океан зменшиться, а об’єднаний афроєвразійський континент зіллється з Америкою.

Моделюючи клімат нового суперконтиненту Олександр Фарнсворт та його колеги з Університету Бристоля, виявили, що більша частина Pangea Ultima матиме температур вище 40 °C, що зробить її непридатною для життя ссавців. Коли континенти зливаються разом, а потім розходяться, це спричиняє вулканічну активність, яка викидає величезну кількість CO2 в атмосферу, і це нагріє планету.

Очікується, що Pangea Ultima утвориться приблизно через 250 млн років, коли суша, що складається з Європи, Азії та Африки, з’єднається з Америкою. Автори зображення: Алекс Фарнсворт і Чирс Скотезі Очікується, що Pangea Ultima утвориться приблизно через 250 млн років, коли суша, що складається з Європи, Азії та Африки, з’єднається з Америкою. Автори зображення: Алекс Фарнсворт і Чирс Скотезі

Регіони у центрі суперконтиненту, далеко від океанів, перетворяться на пустелі, в яких неможливо жити, якщо не брати до уваги дуже пристосованих ссавців. Брак вологи також зменшить кількість кремнезему, який зазвичай видаляє CO2 з атмосфери.

Підвищена сонячна радіація спричинить подальше нагрівання. Передбачається, що Сонце буде на 2,5% яскравішим під час утворення Pangea Ultima, через те, що зірка спалила більше свого водневого палива та зменшила своє ядро, збільшивши швидкість ядерного синтезу.

За найгіршогоу сценарію, коли рівень CO2 сягне 1120 частинок на мільйон, що вдвічі перевищує нинішній рівень, лише 8% поверхні планети (сьогодні приблизно 66%) — прибережні та полярні регіони — будуть придатними для проживання більшості ссавців.

«Це призведе до масового вимирання ссавців та інших видів життя. В інших випадках масового вимирання новий вид має тенденцію домінувати». 
Олександр Фарнсворт

Викиди вуглецю, спричинені діяльністю людини, дослідники не враховували, зосередившись на довгостроковому моделюванні клімату.

Клімат на Pangea Ultima Клімат на Pangea Ultima

Надії на виживання

Девіс, яка раніше вивчала утворення Pangea Ultima, каже, що цілком можливо, що деякі види ссавців зможуть пережити зміни довкілля.

«Вимруть вони всі чи ні — це лише один результат, але не єдиний» 
Ханна Девіс

Також невідомо, де саме утвориться Pangea Ultima. Моделювання Фарнсворта припускає, що він з’явиться у тропіках, але інші сценарії припускають, що він може утворитися на вершині Північного полюса, що призведе до більш прохолодних умов, де життя може бути кращим.

Є деякі докази того, що на Pangea Ultima та інших попередніх суперконтинентах були великі внутрішні пустелі, що зменшило площу населеної землі та призвело до вимирання.

«Ви бачите подібні речі під час вимирання приблизно 200 млн років тому»
Ханна Девіс

Фарнсворт припускає, що якщо люди все ще існуватимуть через 250 млн років, вони могли б знайти способи адаптації, а Земля нагадуватиме науково-фантастичний роман «Дюна» 1965 року.

«Люди стануть більш пристосованими до пустельного середовища, стануть більш нічними або будуть триматися у печерах. Якби ми змогли покинути цю планету та знайти місце, зручніше для життя, це було б кращим варіантом» 
Олександр Фарнсворт
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Земля отримала лазерне повідомлення з відстані 16 млн км

Дмитро Мухін 25 листопада 2023 19:42

Вчені Telescope Array зафіксували надпотужний космічний промінь невідомого походження

Богдан Камінський 24 листопада 2023 07:54

Марс зник з небосхилу Землі на два тижні

Юлія Мирська 20 листопада 2023 20:04

Вчені реконструювали обличчя дружини Ярослава Мудрого Інгігерди Олофсдоттер

Дмитро Мухін 19 листопада 2023 18:50

Телескопи «Джеймс Вебб» та «Хаббл» показали скупчення галактик «Різдвяна ялинка»

Дмитро Мухін 18 листопада 2023 18:46