Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як відкрити благодійний фонд. Коротка інструкція

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
11 серпня 2022 8 хвилин читання

Розповідаємо про власний досвід засновника фонду «Одна гривня має значення», розпитуємо юриста про нюанси законодавства та даємо коротку інструкцію.  

Інструкція 

Що робити, якщо я хочу заснувати благодійний фонд?

Спочатку зверніться до найближчого відділення Мін'юсту. Вам знадобляться такі документи: 

  • копії особистих документів (паспорт та ідентифікаційний код);
  • два примірники протоколу загальних зборів учасників про створення або рішення, якщо у фонду один засновник;
  • два примірники статуту чи установчого акта благодійної організації;
  • реєстраційна заявка;
  • заявка на реєстрацію неприбуткової організації;
  • опис структури власності благодійної організації. 

Статут громадської організації — це документ, у якому прописані всі базові принципи роботи. Зразки та шаблони більшості цих документів є у мережі. 

Як подати документи? 

Документи можна подати особисто у будь-який відділ Мін'юсту або онлайн, якщо засвідчити їх електронним цифровим підписом. 

Щоб подати документи онлайн, зверніться у київський Відділ державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та громадських формувань.

Електронні адреси: dzmingokiev@ukr.net та go.ko@kv.minjust.gov.ua.

Телефони для консультацій: 050 640 31 69, 096 477 71 32 (гаряча лінія), 044 517 14 06. 

Власний досвід 

Ми розпитали засновника фонду «Одна гривня має значення» Володимира Нестеренка про його досвід відкриття фонду.

Про волонтерську діяльність і рішення відкрити фонд

Я вперся у ліміти банку: доводилося постійно комусь щось пересилати й думати, як провести операції. Також мною вже зацікавилась фінансова служба банку. Я пояснив, що волонтерю, але вони натякнули, що велика кількість переказів може стати підставою для фінмоніторингу. 

Раніше я кооперувався із благодійним фондом компанії, у якій працював. Але кілька місяців тому я звільнився, тож не мав до нього доступу, а об'єми потреб зберігалися. 

Про фонд

Фонд я відкрив лише наприкінці травня. До цього ми збирали на бронежилети для харківських лікарів. А потім було одразу кілька запитів на Starlink, тому тепер займаємося переважно ними. Хоча постачали також і ліки, і автомобілі. Зазвичай  працюємо з кількома харківськими підрозділами.

З Starlink так вийшло через те, що я побачив, що вони зареєстрували свою юридичну особу. Я написав їм та попросив допомогти. Це була скринька їхньої бухгалтерії, тож мене перекинули на інший підрозділ. Там мені пояснили, що для України існують спеціальні умови, за яких немає абонентської плати, а треба оплатити лише комплект, який з доставленням коштує $600.      

Етапи реєстрації

Я знайшов інструкцію в інтернеті й зрозумів, що це не дуже складно. Хоча і не без особливостей. У мене харківська прописка, тому я маю бути прив'язаним до харківської податкової. Того часу у Харківській області тривали міські бої, тому податкова не працювала. Я був у Львові, знайшов у там відділ юстиції. Документи можуть прийняти і на місці, але попередили, що я буду прив'язаний до їх податкової, але обслуговуватись у Стрию чи Рівному, оскільки обслуговувати харківську податкову призначили якесь із цих міст. 

Пакет документів досить простий. Головне вказати, що це неприбуткова організація. Також потрібно скласти статут фонду та документ, який зображає схему правління. 

Про помилки

Я реєстрував фонд без юриста та бухгалтера. Одразу скажу: краще не робіть так. Я приніс пакет документів у відділ юстиції і мене завернули через неправильне заповнення документів. Мені вдалось без зауважень укласти його з третьої чи четвертої спроби. Це була п'ятниця, а у вівторок фонд вже офіційно був зареєстрований і можна було почати роботу.

Також часто пишуть, що всі ці документи можна завірити електронним підписом та вислати онлайн. Щоправда, у жодній інструкції не вказано, на яку електронну скриньку. Я шукав її дні три, але так і не знайшов.

Про звітування та паперову роботу 

Документів доведеться заповнювати багато. У фондів немає спрощеної системи обліку і оподаткування, а лише загальна. У мене наразі немає бухгалтера, але скоро з'явиться. Раніше я самостійно вів ФОП, тому маю приблизне уявлення, але все одно вирішив передати цю справу фахівцеві. 

Звітність доволі проста. Її потрібно подавати раз на рік, де вказуєш джерела доходу, видатки та залишковий баланс. Багато папірців виникає в ході діяльності. Наприклад, хтось скинув донат — навіть 1 гривню, і його потрібно провести по обліку. Зараз є програми, які спрощують цю роботу й створюють готові шаблони. 

Про використання грошей

Перш за все потрібна підстава. Тобто запит від військової частини або розпорядження голови фонду. Після витрати потрібно зберігати чеки або накладні. Це так званий первинний бухгалтерський документ. Якщо замовляєш послуги — потрібен акт виконаних послуг або робіт. 

Також важливий момент в тому, що благодійні організації можуть витрачати не більше 20% на власні адміністративні витрати. Тому накладні слугують ще одним підтвердженням, що ти, наприклад, не витрачаєш усі кошти на нову автівку для себе. 

Поради тим, хто хоче відкрити фонд

  • Подумайте, чи це дійсно необхідно. Якщо вам потрібна одна машина або 10 дронів, краще скооперуватися з фондом, який вже існує і він все закупить. Якщо ви налаштовані регулярно підтримувати людей за конкретним запитом або напрямом, тоді є сенс відкрити власний. 
  • Я думав, що бухгалтерський облік набагато простіший. Тому буде чудово, якщо ваш фонд одразу вестиме бухгалтер. 
  • Зберігайте усі документи про покупки як до, так і після створення фонду. Наприклад, я одного разу щось купував і загубив накладну. Намагався провести по обліку, а він вимагає номер чека. В таких випадках можна створити бухгалтерську довідку — це замінник накладної, але оригінали все ж кращі.  

Коментарі юриста 

Ми розпитали юриста адвокатського об'єднання «Справедливість» Юрія Чайку, який має досвід співпраці із фондами, про податки, особливості функціонування та переваги включеності у спецреєстри. 

У чому відмінність благодійного фонду від інших юридичних осіб? 

Це один із видів некомерційних організацій. Наприклад, на відміну від громадської організації, він може мати лише одного засновника. Може провадити діяльність по всій Україні, але також співпрацювати із закордонними організаціями. 

Характерна ознака фондів — вони можуть відкрито займатись збором коштів для передачі цих коштів тим, хто до них звернувся. Основний закон, який регулює його діяльність – ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації». 

Важливо також у статуті зазначити пріоритетну діяльність. Наприклад, якщо ви займаєтесь допомогою армії, це потрібно вказати, оскільки ви не можете витрачати кошти у спосіб, не вказаний у статуті.  

Хто може очолювати фонд? 

Керувати фондом можна у будь-якій формі (директор, наглядова рада тощо). А його засновником можуть бути і фізичні, і юридичні особи.

Як оподатковуються фонди?

Навіть, якщо ви купуєте машину для армії за кошти фонду — ви сплатите податки на загальних підставах, як і за будь-який інший товар. Але, якщо цей автомобіль переданий як гуманітарна допомога, тоді податки за неї не сплачуються. Вона передається на фонд, а далі бенефіціару — військовій частині.

Разом з тим, фонд є некомерційною та неприбутковою організацією, тому такі установи не сплачують єдиний податок, але сплачують податки від купівлі товарів та військовий збір. Щодо податків на доходи фізичних осіб (ПДФО), то це залежить від конкретної операції. 

Що таке реєстр волонтерів та благодійних фондів і навіщо це потрібно?

Для роботи фонду перебувати у подібних реєстрах не потрібно. Фактично законодавчої норми та переваг у виконанні основної діяльності у них немає. Також існує реєстр юросіб, які можуть залучати волонтерів та реєстр одержувачів гуманітарної допомоги. Щодо останнього, то фонди, які перебувають у цьому реєстрі, можуть претендувати на отримання коштів на конкурсній основі, переважно грантів.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

З Парижу з любов'ю (та прицілами). Як українська модель повернулася з Франції, аби допомагати військовим

Катерина Венжик 19 годин тому

IT-спільнота України хоче придбати для ЗСУ дрон Punisher за $70 тис.

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 17:22

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00

Сміливі відновлювати: як волонтери допомагають відбудовувати житло на Київщині та Харківщині

Олександр Тартачний 26 вересня 2022 20:00

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04