Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як відбудувати Україну після війни. Відомий економіст Павло Шеремета розповів, що нам потрібно для економічного дива

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
29 серпня 2022 6 хвилин читання

Засновник Києво-Могилянської бізнес-школи економіст Павло Шеремета напередодні One Minute Conference, що відбувається за підтримки ЄБРР, розповів виданню The Page про те, як не зазнати поразки у післявоєнному відновленні України, не сплутати лібералізм та популізм та чи можливе в Україні власне економічне диво.

SPEKA вибрала ключові тези з розмови. 

Про передумови економічного дива

 • Є три зовнішні і одна внутрішня умова  [для економічного дива. — Прим. ред]. У нас до традиційних зовнішніх умов, які називають економісти, додається ще одна, про яку в цивілізованому світі вже навіть забули — контроль над своїми територіями, непорушність кордонів. Але з нашим терористичним сусідом, на жаль, це виходить чи не на перший план. Отже, повернення території — раз. 
 • Друге: три четвертих економічних див у світі базується на прирості праці, причому не обов'язково населення. У Китаї, наприклад, населення не збільшилося, але зросла кількість праці. Тож друга умова економічного дива — люди і зростання праці.
 • І третє — приплив капіталу. Тому що диво потрібно фінансувати. Немає див без фінансування. Економісти погоджуються, що як мінімум 25% ВВП мають становити інвестиції. Вони повинні зростати. У Китаї сьогодні 42%. У Сингапурі — 50%. Лі Куан Ю — геніальний прем'єр-міністр, але ти нічого не зробиш без людей і без капіталу.
 • Четвертий чинник — внутрішній. Це продуктивність цієї землі, цих людей і цього капіталу. І це виводить на інновації та підприємництво. Тобто нічого Лі Куан Ю не зробив би без майже трьох мільйонів підприємливих китайців, малайців, індійців, які становлять населення Сингапуру. 

Про лібералізм та популізм

 • Візьмімо конкретний приклад — податкову реформу. Зменшити податки і через це знизити вагу держави в економіці і таким чином збільшити наявність грошей у приватного сектору — це лібералізм. Але якщо це не призводить до скорочення державних видатків, то це популізм. Причому дуже небезпечний популізм. І навіть автори цієї реформи говорять, що як мінімум у короткотерміновому часі, а економісти кажуть, що у середньотерміновому також і у довготерміновому для таких країн, як Україна, доходи бюджету знизяться. Під час війни цього не можна робити, якщо ми не скорочуємо державні видатки.
 • Коли ти пропонуєш зниження податків, це виглядає як лібералізм. Але коли ти одночасно не пропонуєш зниження видатків, то це популізм. 
 • Ми хочемо суперкапіталістичні податки, але ми також хочемо соціалістичні видатки. Так не буває. Ви хочете для всіх субсидії на газ, щоб освіта була безкоштовна, охорона здоров'я була безкоштовна, щоб держава платила пенсії. Але при цьому не може бути суперкапіталістичних чи суперліберальних видатків. 
 • Тож якщо ви пропонуєте капіталістичні податки, це означає, що мають  бути капіталістичні видатки. 

Про правильний шлях відновлення української економіки 

 • Правильний шлях буде через економічну свободу. Україна за цим показником на 130-му місці у світі, ми передостанні в Європі перед Білоруссю. Росія трохи вище, ніж ми. Ми абсолютно не у тій компанії, в якій хочемо бути. Весь Євросоюз, а тим більше такі країни, як Естонія, у топі. Ми не витягнемо відбудову без економічної свободи. 
 • Я щиро раджу людям, які щось говорять про план Маршалла, почитати, що таке оригінальний план Маршалла. Оригінальний план Маршалла був антикомуністичним, антисталінським планом відновлення і, цитую, «вільних інституцій, вільної економіки і вільної торгівлі». Що по суті є економічною свободою. 
 • Коли ми в Україні говоримо, що нам щось профінансують, це неправильна думка. Це просто абсолютне нерозуміння, що таке план Маршалла у своїй глибокій суті. Так, це був державний план, але на підтримку приватної економіки! А наша приватна економіка ледве дихає. 
 • Подивіться цифру повернення ПДВ у липні. Це не державні гроші, це гроші підприємців. Гроші власників, це робочий капітал. Я розумію, чому держава не може повернути. Я розумію, в якій складній ситуації перебуває уряд. Але треба шукати шляхи. Ці гроші треба повернути приватному бізнесу, це їхні гроші. І податкова реформа на це мало впливає. 
 • Що зробив Сергій Притула із залученням народних коштів на «Байрактари»? Наші глобальні партнери подвоїли його фандрейзинг. Але це була приватна ініціатива. І їх зараз десятки тисяч, сотні тисяч. І саме через це ми перемагаємо. Бо проти нас система, де рішення ухвалює одна людина. І ми бачимо, що це, на наше щастя, неефективно, навіть попри перевагу у масштабах. Тож правильний шлях — дати економічну свободу і можливість людям самим залучати кошти. 
 • А неправильний шлях — це чекати, що гроші будуть заливати в Україну уряди чи ще хтось. До речі, зараз вони не будуть заливатися, бо тривають складні часи рецесії у світі, грошей не буде так багато, вони будуть дорожчими і їх не вистачатиме. Очікувати, що хтось буде заливати в Україну гроші, занадто оптимістично.
 • Ще важливий момент: нам потрібно зберегти нашу політичну свободу, яка притаманна Україні і українцям. Тому що після війни є небезпека узурпації влади. Так ставалося раніше і в інших країнах, особливо у тих, які були економічно невільними. Ризики зниження політичних свобод дуже великі. Керівництво країни, яке виграє, є популярним, і популярне керівництво може подавати різні ідеї. І це категорично неправильний шлях! Бо обмеження політичних свобод завжди буде обмежувати економічну свободу. А правильний шлях — розширювати і розвивати економічну і політичну свободу. 
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 22 години тому

У «Дія.Бізнес» відновили інвестменю приватизації та оренди держмайна

Вадим Добровольський 29 вересня 2022 15:38

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Ядерна загроза: що варто знати

Олександр Тартачний 27 вересня 2022 17:00