Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як вести справи так, щоб платити найнижчі в Україні податки

10 травня 2023 5 хвилин читання

Усі країни світу намагаються створити привабливі умови для ІТ-бізнесу. Україна пішла максимально далеко: з 2022 року запущено «Дія.Сіті» — спеціальний режим оподаткування для ІТ-компаній. Пільгове оподаткування для цієї галузі буде функціонувати 25 років. То ж скільки податків сплачує найзаможніша сфера бізнесу в Україні?

Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, розповідає про це The Page. SPEKA публікує колонку.  

Як вести справи так, щоб платити найнижчі в Україні податки Як вести справи так, щоб платити найнижчі в Україні податки

Спеціальні умови для розвитку цифрової економіки

Мета будь-яких податкових пільг – стимулювання росту. Отже, працювати у ІТ-сфері не просто вигідно, а надвигідно. Резидентами Дія.Сіті можуть бути не тільки розробники програмного забезпечення чи доступу до ІТ-сервісів, але й видавці комп’ютерних ігор, освіта у галузі ІТ, кіберспорт, операції з віртуальними активами, кібербезпека і робототехніка. Якщо 90% доходів компанії надходить за цю діяльність і середня місячна зарплата залучених на роботу щонайменше 9 фахівців становить не менше 1200 євро, така компанія може претендувати на статус резидента «Дія.Сіті».

Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, невиконання вимог щодо кількості фахівців і середньої зарплати не тягне за собою втрату такого статусу, але в цілому дотримання цих вимог є обов’язковим. Робота таких компаній не є безконтрольною, вони проходитимуть щорічний аудит на відповідність критеріям і право перебування в реєстрі резидентів «Дія.Сіті».

Чи багато у нас зараз таких компаній? На сьогодні, за офіційними даними порталу «Дія.Сіті», зареєстровано 548 компаній, і нові проєкти реєструються щодня.

У чому вигоди пільгового режиму для держави?

Багато експертів з податків були, м’яко кажучи, здивовані умовами оподаткування в «Дія.Сіті». Чому? Тому що спеціальні пільгові умови не відрізнялися від тих, які фактично були в ІТ-компаній і без спецрежиму: дохід компанії розподілявся на виплати програмістам чи іншим фахівцям, які були оформлені як ФОПи і платили ті ж 5% єдиного податку, що передбачені для ГІГ-контракторів. Але у цьому і є сенс для держави, оскільки якщо більшість компаній і так платила податки на цьому рівні, можна говорити про гарантовані податкові надходження не нижче попереднього рівня.

Крім того, з 2023 року скасована пільга з податку на додану вартість для постачальників програмного забезпечення в Україні, отже, навіть резиденти Дія.Сіті сплачуватимуть ПДВ при постачанні сервісів чи продуктів всередині країни, без винятків.

Працівники резидентів «Дія.Сіті» з білими зарплатами

Оскільки однією з умов перебування у «Дія.Сіті» є рівень середньої зарплати працівника, а також кількість працівників, ми можемо вирахувати податкові «очікування» щодо надходжень в бюджет від найменшої з компаній-резидентів «Дія.Сіті». Так, якщо податки з суми 1200 євро на місяць складуть близько 120 євро, то за штат з 9 осіб компанія сплатить 1080 євро усіх податків.

Також цікаво порівняти оподаткування зарплати звичайної компанії і компанії-резидента «Дія.Сіті».

При нарахованих 50 000 грн зарплати на звичайному підприємстві працівник отримає на руки 40 250 грн, а загальне податкове навантаження складе 20 750 грн. Працівник «Дія.Сіті» отримає на руки 46 570 грн., а сума сплачених податків складе приблизно 120 євро, або 4724 грн. Для прикладу, така сума податків сплачується із зарплати у розмірі 11400 грн на звичайному підприємстві, але до виплати працівник отримає лише 9177 грн. Якщо брати суму податків як константу, то різниця між доходами працівників інших сфер і фахівцем «Дія.Сіті» – у п’ять разів. І якщо ви ще не в ІТ, подумайте, що вам заважає.

Оподаткування зарплати звичайної компанії і компанії-резидента Дія.Сіті

Зарплата працівника звичайного ТОВ Працівник 1
Сума зарплати 50000
ЄСВ 22% 11000
ПДФО 18% 9000
ВС 1,5% 750
Всього податків 20750
Сума на руки для працівника 40250
Зарплата працівника звичайного ТОВ Працівник 2
Сума зарплати 11400
ЄСВ 22% 2508
ПДФО 18% 2052
ВС 1,5% 171
Всього податків 4731
Сума на руки для працівника 9177
Зарплата працівника Дія.сіті Працівник 1
сума 50000
ЄСВ 22% з МЗП 1474
ПДФО 5% 2500
ВС 1,5% 750
Всього податків 4724
Сума на руки для працівника 46750

Податок на виведений капітал – тільки для «білих»

Компанія, що є резидентом «Дія.Сіті», має право обрати сплату податку на виведений капітал за ставкою 9%, тобто платити половину від основної ставки податку на прибуток. Якщо ми говоримо про стартапи, то на стадії створення продукту чи сервісу є лише інвестиції, прибутку немає. Якщо немає прибутку, ставка податку на прибуток не є важливою. Але для високодохідних проєктів зниження ставки податку і прив’язка до факту розподілу такого прибутку є дуже вигідною.

Щоправда, у законі є жорсткі обмеження щодо «схем»: ніяких дочірніх іноземних компаній, виручки за кордоном «наліво» чи удаваних операцій. Низькі податки – для чесного бізнесу.

Якщо згадати обіцянки попереднього Президента запровадити податок на виведений капітал для всіх, то можна зробити висновок, що «Дія.Сіті» є експериментальною симуляцією того, як могла б виглядати податкова система в Україні в цілому: високі білі зарплати, низька ставка податку на прибуток, ПДВ – тільки з локальних продажів, а робота на іноземних замовників – без ПДВ.

То чи виправдає себе «Мрія.Сіті»? Чи стане цей державний проєкт тим фактором, завдяки якому економіка України зробить квантовий стрибок?

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

DevOps-курси за донати війську: як працює ініціатива «Навчання за донат»

Аліна Баля 7 годин тому

Головні висновки за 10 років розвитку харківського офісу SoftServe

Владислав Миронович 20 червня 2024 10:00

Благодійна конференція «Вчасно.Кращі Незламні» обʼєднає найкращі практики цифровізації бізнесу

Ольга Топольська 19 червня 2024 16:19

Приватність найвищого рівня. Як Apple показала конфіденційний AI, а Ілон Маск не зрозумів

Сергій Коноплицький 19 червня 2024 15:45

Як ефективно побудувати свій шлях в IT — живий мітап в UNIT.City 5 липня

Вікторія Рудзінська 18 червня 2024 22:43