Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
25 жовтня 2023 14 хвилин читання

Як в Україні трансплантують серце і хто може стати донором. Інтервʼю з кардіохірургом Софією Чайковською

У жовтні 2023 року в Україні вперше в історії країни виконали трансплантацію комплексу серце-легені. Операцію провели команди Інституту серця МОЗ України та лікарні святого Пантелеймона Першого медичного об’єднання Львова. Донором став 18-річний хлопець, що загинув у ДТП. Рішення його батьків дозволило лікарям врятувати чотирьох людей. Комплекс серце-легені отримала 38-річна пацієнтка з Київщини.

Серед трансплантологів була лікар-кардіохірург Софія Чайковська. SPEKA поговорила з нею про те, які органи трансплантують в Україні, скільки потрібно чекати на нове серце і чи можна буде давати дозвіл на донорство у «Дії».

Трансплантація органів: як це працює і коли людство почало пересаджувати органи

Трансплантація органів — це процес, коли один орган замінюють на інший, грубо кажучи, пришивають новий. Старт цій історії дав американський вчений Алексіс Карел, який на початку ХХ століття відкрив техніку судинного шва. 

Спершу експерименти проводили здебільшого на собаках і, звісно, у США. Коли після декількох модифікацій техніки собаки почали виживати, зʼявилася надія повторити успіх з людьми. 

У країнах колишнього срср подібним займався вчений Деміхов, який створив понад 100 двоголових собак — підсаджував голову однієї собаки на шию іншої. Ці собаки жили, голови функціонували. Свої дослідження Деміхов докладно описав у монографії «Трансплантація життєво важливих органів. Експерименти». 

Як вирішується питання, чи стане людина донором

Протягом тривалого часу у США не було закону, який дозволяв би ставати донорами людям, у яких констатували смерть мозку. 

Трупна трансплантація можлива, тільки якщо є донор і реципієнт. 

  • Реципієнт — це хвора людина, якій потрібна трансплантація. 
  • Донор — людина, у якої констатували смерть мозку і яка вже не має перспектив нормального життя, але має інші здорові органи, життєздатність яких підтримують апаратами. 
  • Кросматч — це визначення сумісності пари донор-реципієнт. 

Зараз ця процедура чітко прописана законодавчо, смерть мозку констатують двічі з інтервалом у шість годин. Діагноз «смерть мозку» можна поставити тільки після другої констатації. До офіційного підтвердження смерті мозку людину не розглядають як донора і борються за її життя, після смерті мозку — щоб зберегти її органи у стані, придатному до трансплантації. 

  • 1963 рік — перша трансплантація печінки людині 
  • 1964 рік — перша трансплантація серця

Хто може дати згоду на донорство

У світі існує два типи згоди: презумпція згоди та презумпція незгоди. 

За презумпції згоди всіх пацієнтів, у яких констатували смерть мозку, розглядають як потенційних донорів органів. Тут згода родичів не обовʼязкова, хіба що людина за життя відмовилася від донорства. За такою моделлю працює Іспанія, яка є лідером з трансплантацій не лише в Європі, але й у світі. 

Але у більшості країн, зокрема в Україні, діє презумпція незгоди. У США цей процес прописаний краще: коли ти отримуєш права чи паспорт, то зазначаєш, хочеш бути донором чи ні. Якщо з тобою щось трапиться, твої документи перевіряють: є позначка «донор» — органи беруть, немає позначки — не беруть. 

Як трансплантують органи в Україні 

В Україні, щоб трансплантувати органи людини з офіційно підтвердженою смертю мозку, потрібна згода всіх близьких родичів. Тобто все має бути максимально прозоро, але траплялися випадки, коли згоду на донорство давали мама, тато і дружина пацієнта, а, скажімо, брат — ні. Тоді ми не виконували забір органів пацієнта, бо трансплантологія має бути максимально прозорою, щоб ніхто не міг поскаржитися, що, мовляв, «у нас забирають органи без дозволу». 

Звісно, цей процес буде розвиватися: наскільки я знаю, з часом дозвіл на донорство органів можна буде дати навіть у «Дії». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наприклад, у людини діагностована смерть мозку, вона потенційний донор. Є єдина державна інформаційна система трансплантації з базами всіх реципієнтів, які чекають на серце, нирку і печінку. І якщо показники пари донор-реципієнт збігаються, ця система підбирає сумісного реципієнта. Але родичі можуть сказати: «Ми приїдемо і скажемо, чи можна взяти органи, завтра ввечері». Це втрачений час, бо що довше ми проводимо кондиціонування органів, то вищий ризик, що вони не функціонуватимуть після пересаджування. 

Трансплантація органів: послідовність дій і що змінив воєнний час

Якщо у пацієнта констатували смерть мозку і за базою виникла пара донора-реципієнта, нам телефонують із центру трансплант-координації і повідомляють: «Є сумісна пара з вашим реципієнтом на серце». Протягом дуже короткого часу ми збираємо команду і виїжджаємо на забір органів. 

Важливо: кожен орган має свій час, протягом якого він здатен жити поза організмом. Якщо для нирок це приблизно 24 години, для печінки — 8 годин, то для серця ішемічний час (тобто час, коли орган не отримує кровопостачання) становить не більше 3 годин. Тобто якщо нирки можна взяти у будь-якому куточку країни і привезти у Київ, із серцем так не вийде. Це можна зробити за допомогою гелікоптера (що у воєнний час майже неможливо) або реципієнт та бригада трансплантологів терміново їдуть у лікарню, де перебуває донор. 

Скільки людей беруть участь у трансплантації 

У трансплантації задіяно до 30 людей. Це медсестри, хірурги, середній медичний персонал, молодший медичний персонал, анестезіологи, асистенти анестезіологів, перфузіологи, асистенти перфузіологів, трансплант-координатор і тд. Більшість заборів є мультиорганними (одночасний забір двох і більше органів), і такі операції потребують залучення величезної кількості людей.

Хто найчастіше потребує трансплантації в Україні

Через те що в Україні до 2019 року не було трупних трансплантацій, у нас є велика потреба у виконанні такого типу операцій. Більшість людей, які потребують трансплантації серця, — це чоловіки від 18 до 60 років, у яких виявили термінальну стадію серцевої недостатності. Це може бути людина, яка внаслідок перенесеного вірусного захворювання отримала ускладнення у вигляді міокардиту і вже за тиждень не може піднятися з ліжка. Звісно, у такому разі ми використовуємо всі можливі методи медикаментозного лікування, але, на превеликий жаль, це лише дозволяє виграти час до трансплантації — від кількох місяців до року. Приблизно 85% наших реципієнтів — це чоловіки. 

Яка, на вашу думку, найскладніша трансплантація

Технічно трансплантація серця, як і пересаджування нирки, не дуже складна операція. З технічного погляду для мене найскладнішою операцією є трансплантація печінки. Я навчалася у відділенні трансплантації печінки і розумію, наскільки філігранно та відповідально потрібно розділити родинну печінку на дві частини так, щоб вистачило і реципієнту, і донору, щоб у нього не було надалі проблем через малий печінковий залишок.

Софія з колегами під час операції Софія з колегами під час операції

Скільки може жити людина після трансплантації серця

Однорічна виживаність у світі після трансплантації серця становить 80%, 5-річна — 65-75%, а 10-річна — 50%. 

У нашому центрі результати гарні. На сьогодні ми виконали 65 трансплантацій серця. Ми маємо гарні результати у лікуванні наших пацієнтів. Після трансплантації людина повертається до свого звичного життя — до роботи, сім’ї та друзів, а ми за нею спостерігаємо та робимо все можливе, щоб максимально покращити якість життя пацієнта.

А от у лікарні США, в якій стажувалася, я познайомилася з Кевіном, який на той момент жив уже 35 років після трансплантації серця.

Люди із трансплантованим органом мають постійно вживати імуносупресивні, щоб організм його не відчужував. Річ у тім, що організм завжди буде сприймати трансплантований орган як чужий, тож треба пригнічувати власну імунну систему, щоб вона його не відчужувала.

Найбільшу концентрацію імуносупресорів вживають у перший рік після трансплантації. З кожним роком доза зменшується, оскільки організм звикає до органа.

Які органи в Україні не трансплантують 

Кишківник не пересаджуємо, але з такими вмотивованими талановитими хірургами все можливо.

Які органи в Україні трансплантують дітям і чи можуть вони бути донорами

Дитяча трансплантологія в Україні маленькими кроками розвивається. Тільки за 2023 рік ми трансплантували серце трьом підліткам. Підлітку можуть пересадити серце дорослої людини, наприклад, 30-35-річної. 

Днями відбувся забір органів у хлопчика 4 років із несумісним із життям ураженням головного мозку, якому констатували смерть мозку, а батьки дали згоду на забір органів. Серце отримала 6-річна дівчинка з важкою серцевою недостатністю, а печінку та нирки — діти із Охматдиту.

За кордоном дуже поширена неонатальна трансплантація. Ще ненароджених дітей ставлять у список очікування, якщо, наприклад, у вагітної у другому триместрі виявляють, що дитина має ізольовану ваду серця, несумісну із життям. 

Тут з’являється новонароджена дитина, у якої була травма під час пологів зі смертю мозку. Вагітній роблять кесарів розтин, і дитині, що була у списку, одразу трансплантують серце від нового донора. Ми поки що цього й уявити не можемо. 

Чому в Україні немає неонатальної трансплантації 

Трансплантологія у країні перебуває на етапі свого становлення. Поки серед населення не існує культури донорства, але нам дуже потрібна популяризація трансплантації. На жаль, поки ти не опинишся у цій шкурі, то, вірогідно, будеш жити за принципом «моя хата скраю». 

Яка з операцій на серці найскладніша

Для мене це операції на аорті. Під час таких операцій кровообіг зупиняється, температура в операційній низька, і у тебе є лічені хвилини, щоб добре зробити свою справу. Це цілковита майстерність. 

В Україні операції на аорті дуже успішні. Вони складні, і реабілітація пацієнтів складна й тривала. Я бачила, як у США такі операції роблять фахівці з багатолітнім досвідом, але небагато їхніх пацієнтів виживали після хірургічного втручання.  Рівень кардіохірургії в Україні дуже високий, тому що наші кардіохірурги постійно навчаються. 

Чи важко лікарям отримати згоду на донорство

У 2019 році на 10 пацієнтів зі смертю мозку, у родичів яких ми просили згоду на донорство, ми отримували одне «так». Зараз навпаки: на 10 випадків отримуємо одну відмову. Але донорство однаково потрібно популяризувати. Наприклад, у США це підтримує навіть протестантська церква. 

Як зараз в Україні можна дати згоду на донорство органів

Реєстр є, я знаю, що там вже кілька сотень людей дали згоду офіційно прижиттєво. У МОЗ є спеціалізований український центр трансплант-координації. Сподіваюся, це буде розвиватися, але для всього потрібен час.

До повномасштабного вторгнення в Україні проводили 365 трансплантацій на рік

Скільки доведеться чекати донорський орган в Україні

Черга велика. Тільки у нас в інституті на серце чекають понад 150 людей. Інші заклади теж мають свої списки очікування, а статистично на серце щороку додаються 300-350 людей. 

Усіх пацієнтів заносять до єдиної державної системи трансплантації, де вони розподілені за статусністю. Статус — це ступінь важкості пацієнта, тобто від найважчого до найлегшого. На консиліумі визначають статусність пацієнта, заносять у цю систему статус, підбирають пару донор-реципієнт також з урахуванням статусу пацієнта. Тобто найважчі пацієнти стоять у черзі на трансплантацію першими. 

Зараз кожний 3-4-й пацієнт у списку очікування помирає, і це дуже страшно.

У США пацієнти зазвичай чекають на пересаджування серця приблизно три місяці. У нас — щонайменше рік. Так само і з печінкою. 

Кожен орган має свої нюанси. Якщо печінку чи нирку можна трансплантувати родинно, то серце ні. Якщо з ниркою можна використати гемодіаліз і виграти час, печінку також можна підтримувати іншими методами, то, на жаль, серце ні. Ти обмежений у можливостях і в часі. І дуже сумно, коли у людини смерть мозку, людина-донор може врятувати життя 4-5 людям, а родичі померлого не дають згоди. Це надзвичайно сумно, адже потенційний донор однаково помирає через кілька днів. Ніхто з тих, кому офіційно діагностували смерть мозку, не оживає. 

Софія Чайковська також є лекторкою у Science4Kids — науково-популярному онлайн-лекторії від команди INSCIENCE, де українські вчені розповідають про космос, динозаврів, археологію, фізику, біологію та природні дива. Це чудова можливість для дітей отримати безоплатний українськомовний контент, поспілкуватися з науковцями та науковицями, а також знайти нові захоплення та друзів із різних країн. 

Фотографії надала Софія Чайковська

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT SmartFlex: від внутрішніх рішень для Vodafone до виходу на зовнішній ринок

Олександр Тартачний 13 годин тому

CEO Devlight Ігор Полич: «Мобільний застосунок на екрані смартфону конкурує з усіма світовими лідерами»

Сергій Коноплицький 16 січня 2025 13:45

В Україні вперше провели ретрансплантацію серця

Кіра Іванова 13 січня 2025 21:09

Як створити бренд у ніші spiritual, чи потрібна бізнесу астрологія та коли завершиться цей хаос. Інтерв’ю із засновниками стартапу OBRIO

Сергій Коноплицький 27 грудня 2024 12:12

Один день із життя журналістки: ноутбук як третя рука

Анна Сергієнко 24 грудня 2024 12:06