Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українському айтівцю знайти роботу в Німеччині. Правильне резюме, неписані правила. E-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганна Агафонова

21 грудня 2022 9 хвилин читання

Від початку повномасштабної війни з росією за кордон змушені були виїхати майже 14,5 млн українців. Омбудсмен Дмитро Лубінець уточнює, що з них 11,7 подалися до країн ЄС, а саме до Польщі, Німеччини, країн Балтії тощо. Значна частина тих, хто переїхав, шукає роботу, а це серйозний виклик в новій країні, з чужою мовою та незнайомим законодавством.

SPEKA поговорила з e-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганною Агафоновою про те, як ІТ-спеціалісту знайти роботу в Німеччині, про які підводні камені варто знати і чим локальний ринок IT відрізняється від українського. Також: 

  • чи змінився ринок праці у Німеччині через повномасштабну війну в Україні; 
  • Ганна розповідає, як стала ментором з працевлаштування для кваліфікованих іноземців;
  • як правильно підготувати резюме для німецької компанії. 
Як українському айтівцю знайти роботу в Німеччині. Правильне резюме, неписані правила. E-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганна Агафонова зображення 1 Ганна Агафонова: резюме в Німеччині — це відповідь на вакансію IT-компанії

Як давно ти переїхала з України до Німеччини?

Я переїхала до Німеччини з Донецька у незабутньому 2014 році. На той момент я мала дві вищі освіти — іноземні мови та міжнародна економіка, але після переїзду вирішила продовжити навчання. Отримала стипендію як талановитий економіст та закінчила Friedrich Alexander Universität за спеціальністю Development economics and international studies. Зрештою залишилася працювати у Німеччині. 

Як склалася твоя кар'єра?

Я вже чотири роки працюю в американській компанії Thorlabs, яка виробляє обладнання, пов'язане з лазерами та оптикою. Саме у Thorlabs я помітила, що маю хист до IT, і вирішила з міжнародного маркетингу перекваліфікуватися у технічний.

Зараз я e-commerce operations coordinator — займаюся всіма технічними питаннями, що забезпечують онлайн-продажі у сегменті В2В.

Коли ти почала допомагати іншим фахівцям у працевлаштуванні за кордоном?

У 2019 році я стала ментором у Баварії при муніципалітеті Мюнхена. Тут працює менторська програма MigraNet — IQ Network Bavariа. Це проєкт для висококваліфікованих іноземців, які мають гарну освіту та шукають роботу в Німеччині.

Також у Німеччині існує Volkshochschule e.V. — інституція, яка відповідає за інтеграційні курси та викладання німецької мови іммігрантам. У Volkshochschule e.V. я працюю як доцент семінарів з працевлаштування кваліфікованих іноземців. 

Скільком людям тобі вже вдалося допомогти?

Зазвичай я проводжу свої семінари двічі на рік, кожен відвідує 12-15 осіб. Тобто за весь час мої лекції прослухали десь 150 людей. Також особисто допомагаю людям шукати роботу в технічній галузі, найбільше запамʼяталися кейси з фахівцями з Нігерії та Італії. 

Чому ти вирішила стати ментором?

Німецький ринок праці має свої особливості, навіть з відповідною освітою важко знайти хорошу роботу за спеціальністю, якщо не розумієш місцевих тонкощів. Іноді у спеціалістів, що переїхали до Німеччини, так паморочиться в голові від усіх цих нюансів, що після перших невдач вони зневірюються і готові йти працювати хоч на АЗС.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Вважаю, що це неправильно, потрібно одразу шукати достойну роботу. А оскільки я свого часу сама пройшла цей шлях, то як ментор можу допомоги з адаптацією до німецького ринку праці. 

До початку повномасштабної війни українському айтівцю було важко знайти роботу в Німеччині? 

Ринок технічних кадрів у Німеччині докорінно змінив коронавірус та локдаун. Усі підприємці раптово зіткнулися з неможливістю повноцінно працювати офлайн і були змушені йти в онлайн якомога швидше. Новостворені сайти та сервіси потребували технічної підтримки, і німецькі компанії почали активно наймати фрилансерів для віддаленої роботи, зокрема і з України. 

Що змінилося після 24 лютого? 

Навесні Німеччина потроху почала знайомитися з українськими айтівцями офлайн, адже ті, хто переїхав, почали шукати роботу на новому місці. Тоді і виникли перші проблеми з комунікацією. 

У моїй практиці був такий епізод: до мене звернувся айтівець з України, який через хворобу не підлягав призову. Він хотів знайти роботу за фахом, але при цьому не бажав слухати жодних порад.

Я радила йому адаптувати резюме до потреб кожної компанії, на вакансії яких він подавався, а він не розумів, навіщо це потрібно, адже «в моєму резюме і так все написано». 

Отримавши кілька відмов, він вирішив, що проблема у недостатньому знанні мови, і пішов на курси німецької. Переконати його спробувати мій підхід я не змогла. 

У чому полягає головна проблема у комунікації між німецькими роботодавцями та українськими фахівцями?

У зникненні проміжної ланки. Раніше, коли українські айтівці долучалися до німецького проєкту, між ними та замовниками було декілька фахівців, які налагоджували комунікацію та згладжували гострі кути. А сьогодні українцям доводиться комунікувати, як то кажуть, без дублера. 

Які помилки українці роблять найчастіше, коли шукають роботу в Німеччині?   

Ринок праці у Німеччині має правила і традиції, які категорично не можна порушувати. Необхідно грамотно презентувати свої знання та досвід роботи відповідно до вимог вакансії. Велике значення має структура резюме і навіть якість фото. 

Як правильно заповнювати резюме на вакансію у німецькій компанії? 

Німецьке CV — це не розповідь про себе, а відповідь на вакансію. Тож важливо використовувати відповідні ключові слова. Чому це важливо? У великих компаніях ейчар проганяє всі отримані листи через спеціальну програму, яка аналізує ключовики у резюме, і лише після цього читає ті, де цих ключовиків набралася достатня кількість. Для нас це прозвучить дивно, але така тут система.  

Крім того, надіслати резюме, не адаптоване до вакансії, у Німеччині вважається ознакою неповаги. 

Що не варто вказувати в резюме у Німеччині?

Зайва інформація: дата народження, сімейний статус, неякісне фото, хобі — все, що не має безпосереднього значення для вакансії. 

Памʼятайте також про актуальність даних: вказати ваш досвід роботи за останні 10 років — це чудово, а от за 20 буде вже занадто. 

Важливо: у вашому резюме не має бути жодних «вікон». Якщо ви певний час не працювали, обовʼязково напишіть, що тоді робили, наприклад, волонтерили, навчалися тощо. 

Що вимагають німецькі компанії від фахівців? Чи можливо знайти роботу, якщо ви ще не вивчили мову на рівні B2? 

Конкретних вимог немає. Навіть чудове знання німецької потрібне далеко не всім: якщо ви досвідчений спеціаліст і підходите компанії, але маєте лише рівень А2, великий шанс, що вас візьмуть.

Загалом у німецькому ІТ-середовищі спілкуються як англійською, так і німецькою, особливо якщо це великі міжнародні компанії. 

На що треба звертати увагу під час пошуку роботи у Німеччині?

Важливо вміти читати вакансії поміж рядків. Наприклад, якщо компанія зазначає, що працює з 1923 року, вірогідно це сімейний бізнес з певними традиціями. Тож юна особа з прогресивними поглядами на життя навряд чи підійде такому роботодавцеві. 

Або, навпаки, якщо у вакансії написано «Ми молода динамічна компанія, яка цінує здорову конкуренцію між колегами та гумор», я розумію, що мені 40-річній з маленькою дитиною може бути не дуже комфортно конкурувати з 20-річними хлопцями. 

На які ще деталі необхідно звертати увагу у вакансіях?

Треба уважно аналізувати вимоги компанії до претендента. Ще одна відмінність від України: якщо в описі сказано, що ІТ-освіта обов'язкова, отже, це важлива умова для компанії. 

Також треба звернути увагу на те, як саме ці вимоги прописані: на першому місці будуть важливі критерії, на останньому — неважливі. Щодо пунктів посередині можна поторгуватися. 

За пошуку роботи діє наступне правило: якщо ви на 50% відповідаєте очікуванням компанії, особливо за першими пунктами вимог у вакансії, варто подавати резюме. А під час співбесіди можна сказати: «Ось тут у мене не вистачає досвіду, але маю велику мотивацію зростати у цьому напрямі».

Розкажи про успішні приклади пошуку роботи в ІТ у Німеччині.

Мій колега шукав роботу в RnD. У Німеччині це дуже популярний напрям, тож конкуренція була шаленою, вимоги до кандидатів теж. Колега, на жаль, не мав відповідного досвіду, але він не розгубився і почав шукати позицію, яка потребувала його компетенцій і також дозволила б «прокачати» знання в RnD. Зрештою він знайшов невелике підприємство, де влаштувався на технічний сапорт з додатковими обовʼязками в RnD. Роботу він отримав завдяки тому, що мав хороший бекграунд технічного спеціаліста, а на запитання про RnD чесно відповів, що готовий навчатися і рости як фахівець у цій галузі. 

Важливо розуміти, що пошук роботи у Німеччині та кар'єрне зростання — це стратегія, а не тактика. Тому людина має знати, куди зрештою хоче прийти та яким фахівцем стати.
Як українському айтівцю знайти роботу в Німеччині. Правильне резюме, неписані правила. E-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганна Агафонова зображення 2

 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як музика змінює наші спогади?

Сніжана Лепко 14 березня 2025 09:19

Юридичний комплаєнс при релізі MVP: ключові ризики та рішення

Оксана Петрусь 13 березня 2025 18:54

Місячне затемнення 2025

Alfa Omega 14 березня 2025 19:58

Мапа тривог: сучасний інструмент безпеки

Alfa Omega 14 березня 2025 22:47

Технології проти кібератак: Головні виклики та стратегії захисту на Київському Міжнародному Форумі з Кібербезпеки

Спекотне промо 13 березня 2025 17:41