Як українським айтівцям правильно шукати роботу в Німеччині
Чи потрібно перейматися через співбесіду? Чому важливо відвідувати мовні курси та навіщо потрібен ментор? E-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганна Агафонова розповіла SPEKA, які запитання можна ставити під час співбесіди у Німеччині, чому в країні існує багато неактуальних вакансій та які знання потрібні кандидатам для вдалої кар'єри в IT-компаніях.
Нагадаємо, в першій частині інтерв'ю з Ганною Агафоновою читачі могли дізнатися про те, як ІТ-спеціалісту знайти роботу в Німеччині та чим локальний ринок IT відрізняється від українського.

Чому українці бояться співбесід у Німеччині?
Їм здається, що співбесіда у Німеччині така ж неприємна, як і в Україні. Якщо додати ще й потребу спілкуватися англійською або німецькою, українські фахівці роблять висновок: «Страшно, навіть не буду намагатися».
Розумію, звідки в українців такий острах. Свого часу в Україні я багато разів проходила співбесіди. Як це відбувалося? Зазвичай було зневажливе ставлення ейчарів: багато неприємних та особистих запитань, сумніви у знаннях та досвіді тощо. Логічно, що українці думають: «На співбесіді у Німеччині буде те саме».
Якщо кандидату відмовили у роботі в Німеччині, варто запитати про причини?
Не завжди. Краще запитати наприкінці співбесіди: «Що найбільше вам сподобалось?» або «Які кваліфікації у моєму резюме, на вашу думку, найбільш цінні для німецького ринку?». Вони охоче підкажуть, що це було супер, продовжуй на цьому робити акцент, а ось ці якості треба покращити.
Чи є в Німеччині тренд, коли в оголошеннях пишуть, що готові працевлаштувати українців?
Це складне запитання. Річ у тім, що у Німеччині дуже специфічна позиція щодо війни в Україні, воєнної підтримки та ставлення до росії. Тому і в сегменті пошуку фахівців буде свій підхід. Уявімо ситуацію, коли в IT-компанії працює змішана команда: і українці, і росіяни. За таких умов ейчар має розробити стратегію, яка допоможе працювати цим фахівцям над одним проєктом. Крім того, виникає запитання: як нові співробітники з України будуть налагоджувати контакти з українсько-російською командою? Можуть виникнути проблеми з адаптацією, конфлікти, скандали.
Розкажи, як краще українцям підготуватися до співбесіди в Німеччині.
Можна дивитися інформацію у LinkedIn. Там завжди пишуть, хто саме працює у компанії, тож можна дізнатися, чи багато в команді людей з росії та білорусі.
Також у Німеччині є ресурс Kununu, на якому співробітники або ті, хто проходив співбесіду, залишають відгуки про компанію. Отже, кандидат може дізнатися про свій майбутній відділ.
Чи існує в Німеччині проблема неактуальних вакансій?
На жаль, це дуже велика проблема. У 2019-2020 роках на великих платформах з працевлаштування було 60-65% неактуальних вакансій. Тож треба уважно читати, як саме складено оголошення.
Чому існують неактуальні вакансії в Німеччині?
- Уявімо велику компанію, яка за формою власності є акціонерним товариством. Напередодні зібрання акціонерів топменеджмент має показати, що компанія росте. Тож ейчари будуть публікувати багато класних вакансій, які насправді не існують.
- Окрім того, на сайтах з працевлаштування можна знайти оголошення про пошук фахівця з дуже специфічними вимогами. Наприклад, потрібне знання монгольської мови та диплом із конкретною освітою.
А скільки років людина має працювати в компанії, щоб це було позитивно для працедавця?
Якщо це перше місце роботи після університету чи переїзду, тоді треба працювати не менше трьох років. Якщо ж людина працює в одній компанії приблизно десять років — це теж досить багато.
У такому разі радила б кандидату під час складання резюме розбивати кар'єру всередині компанії. Наприклад, людина могла отримати підвищення, перейти в інший відділ. Це позитивний досвід, адже свідчить про розвиток фахівця.
Який випробувальний термін на новому місці роботи в Німеччині?
За законом, три місяці.
А працюють айтівці зазвичай дистанційно чи в офісі?
50 на 50: більшість компаній дозволяють працювати віддалено співробітникам, обовʼязки яких не потребують особистої присутності. Але сисадміну до офісу їздити однаково доведеться.
Чи налагоджена у Німеччині система психологічної адаптації?
Відповідь на це запитання ділиться на дві частини.
- Перша — позитивна. Якщо працівник може спокійно та обґрунтовано пояснити, що зараз йому важко працювати на одному проєкті, наприклад, з росіянами, німці підуть назустріч. Наприклад, вони можуть обмежити спілкування з колегами з росії або перевести в інший підрозділ.
- Друга частина — негативна. Зазвичай в IT-компаніях немає психологічної допомоги. Для цього існує медична страховка, тому можна знайти психотерапевта.
Як людям не з IT-cфери стати айтівцями?
- Перша порада. Треба звернути увагу на спеціалізовані курси. Зокрема, є міжнародна школа диджитальної інтеграції ReDI. Вони викладають у Німеччині, Швеції, Данії тощо. Також там можна вчитися онлайн та отримувати знання українською. Наприклад, є можливість пройти курс Python для середнього рівня. Крім того, в ReDI є інтенсивна програма з розвитку кар'єри.
- Друга порада. Можна знайти ментора, який порадить курси підвищення кваліфікації, допоможе знайти роботу тощо.
Чи має сенс думати про ще одну вищу освіту в Німеччині, щоб стати IT-фахівцем?
Це гарний варіант, якщо є можливість вступити на магістерську програму. Навчання може тривати 1-2 роки. Паралельно з цим студенти мають право працювати.
Таким чином, люди одночасно можуть здобувати теоретичні та практичні знання. Ключове обмеження: не можна працювати під час сесії.
Працедавці Німеччини нормально ставляться до працюючих студентів в IT-сегменті?
Так, IT-компанії готові наймати студентів. Працедавці отримують недорогу, енергійну та кваліфіковану допомогу. Для компаній це класне рішення.
Як у найближчі два роки може трансформуватися ринок IT у Німеччині? Що вимагатимуть від фахівців?
Я можу лише розказати про актуальні напрями у німецькому IT-cекторі. Зокрема, зараз у Німеччині популярні курси з Python, Backend, Data Science, штучного інтелекту. Можна навчатися безкоштовно.
Ти можеш навести конкретні приклади?
Можу розказати про досвід роботи у нашій компанії. Я не вміла програмувати, поки не прийшла у Thorlabs. Тепер програмую на Python, знаю багато технічних речей, хоча я не програміст.