Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як українським айтівцям правильно шукати роботу в Німеччині

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
12 січня 2023 8 хвилин читання

Чи потрібно перейматися через співбесіду? Чому важливо відвідувати мовні курси та навіщо потрібен ментор? E-commerce operations coordinator у Thorlabs Ганна Агафонова розповіла SPEKA, які запитання можна ставити під час співбесіди у Німеччині, чому в країні існує багато неактуальних вакансій та які знання потрібні кандидатам для вдалої кар'єри в IT-компаніях.

Нагадаємо, в першій частині інтерв'ю з Ганною Агафоновою читачі могли дізнатися про те, як ІТ-спеціалісту знайти роботу в Німеччині та чим локальний ринок IT відрізняється від українського.

Ганна Агафонова
Ганна Агафонова
E-commerce operations coordinator Thorlabs

Чому українці бояться співбесід у Німеччині?

Їм здається, що співбесіда у Німеччині така ж неприємна, як і в Україні. Якщо додати ще й потребу спілкуватися англійською або німецькою, українські фахівці роблять висновок: «Страшно, навіть не буду намагатися».

Розумію, звідки в українців такий острах. Свого часу в Україні я багато разів проходила співбесіди. Як це відбувалося? Зазвичай було зневажливе ставлення ейчарів: багато неприємних та особистих запитань, сумніви у знаннях та досвіді тощо. Логічно, що українці думають: «На співбесіді у Німеччині буде те саме».

Насправді співбесіди тут завжди проходять у позитивному дусі. Якщо вам відмовлять, то вірогідно просто скажуть, що вже знайшли кандидата. Але навіть у цьому разі не пошкодують добрих слів та корисних порад. 

Якщо кандидату відмовили у роботі в Німеччині, варто запитати про причини? 

Не завжди. Краще запитати наприкінці співбесіди: «Що найбільше вам сподобалось?» або «Які кваліфікації у моєму резюме, на вашу думку, найбільш цінні для німецького ринку?». Вони охоче підкажуть, що це було супер, продовжуй на цьому робити акцент, а ось ці якості треба покращити.  

Чи є в Німеччині тренд, коли в оголошеннях пишуть, що готові працевлаштувати українців? 

Це складне запитання. Річ у тім, що у Німеччині дуже специфічна позиція щодо війни в Україні, воєнної підтримки та ставлення до росії. Тому і в сегменті пошуку фахівців буде свій підхід. Уявімо ситуацію, коли в IT-компанії працює змішана команда: і українці, і росіяни. За таких умов ейчар має розробити стратегію, яка допоможе працювати цим фахівцям над одним проєктом. Крім того, виникає запитання: як нові співробітники з України будуть налагоджувати контакти з українсько-російською командою? Можуть виникнути проблеми з адаптацією, конфлікти, скандали. 

Загалом, не можу сказати, що спостерігаю тренд, коли німецькі працедавці хочуть наймати лише українців. Хоча імідж українських фахівців однозначно покращився, оскільки у Німеччині бачать їхній досвід, прагнення вчити мови та розвиватися, а також високу працездатність. Тому, вважаю, що фахівці з України мають високі шанси отримати гарні умови для першого працевлаштування.  

Розкажи, як краще українцям підготуватися до співбесіди в Німеччині.

Можна дивитися інформацію у LinkedIn. Там завжди пишуть, хто саме працює у компанії, тож можна дізнатися, чи багато в команді людей з росії та білорусі. 

Також у Німеччині є ресурс Kununu, на якому співробітники або ті, хто проходив співбесіду, залишають відгуки про компанію. Отже, кандидат може дізнатися про свій майбутній відділ.

Чи існує в Німеччині проблема неактуальних вакансій?

На жаль, це дуже велика проблема. У 2019-2020 роках на великих платформах з працевлаштування було 60-65% неактуальних вакансій. Тож треба уважно читати, як саме складено оголошення.

Чому існують неактуальні вакансії в Німеччині? 

  • Уявімо велику компанію, яка за формою власності є акціонерним товариством. Напередодні зібрання акціонерів топменеджмент має показати, що компанія росте. Тож ейчари будуть публікувати багато класних вакансій, які насправді не існують.
  • Окрім того, на сайтах з працевлаштування можна знайти оголошення про пошук фахівця з дуже специфічними вимогами. Наприклад, потрібне знання монгольської мови та диплом із конкретною освітою.
Ймовірно, що працедавці вже взяли фахівця на роботу, але, за законом, акціонерне товариство мусить розмістити вакансію, перед тим як когось працевлаштувати. От і виходить, що оголошення опублікували, але співробітник насправді вже є. 

А скільки років людина має працювати в компанії, щоб це було позитивно для працедавця?

Якщо це перше місце роботи після університету чи переїзду, тоді треба працювати не менше трьох років. Якщо ж людина працює в одній компанії приблизно десять років — це теж досить багато. 

У такому разі радила б кандидату під час складання резюме розбивати кар'єру всередині компанії. Наприклад, людина могла отримати підвищення, перейти в інший відділ. Це позитивний досвід, адже свідчить про розвиток фахівця.  

Який випробувальний термін на новому місці роботи в Німеччині? 

За законом, три місяці. 

А працюють айтівці зазвичай дистанційно чи в офісі?

50 на 50: більшість компаній дозволяють працювати віддалено співробітникам, обовʼязки яких не потребують особистої присутності. Але сисадміну до офісу їздити однаково доведеться. 

Наприклад, що співробітники мюнхенського офісу Amazon мусять приїжджати в офіс двічі на рік. 

Чи налагоджена у Німеччині система психологічної адаптації? 

Відповідь на це запитання ділиться на дві частини.

  • Перша — позитивна. Якщо працівник може спокійно та обґрунтовано пояснити, що зараз йому важко працювати на одному проєкті, наприклад, з росіянами, німці підуть назустріч. Наприклад, вони можуть обмежити спілкування з колегами з росії або перевести в інший підрозділ.  
  • Друга частина — негативна. Зазвичай в IT-компаніях немає психологічної допомоги. Для цього існує медична страховка, тому можна знайти психотерапевта.
Знаю, що німецькі фахівці не мають досвіду роботи з ПТСР. Тому краще шукати психолога або психотерапевта з України, який буде вас підтримувати. 

Як людям не з IT-cфери стати айтівцями? 

  • Перша порада. Треба звернути увагу на спеціалізовані курси. Зокрема, є міжнародна школа диджитальної інтеграції ReDI. Вони викладають у Німеччині, Швеції, Данії тощо. Також там можна вчитися онлайн та отримувати знання українською. Наприклад, є можливість пройти курс Python для середнього рівня. Крім того, в ReDI є інтенсивна програма з розвитку кар'єри
Хто викладає в ReDI? Партнерами можуть бути великі IT-компанії, наприклад,  Microsoft чи Google. Тобто викладачами стають інженери з цих IT-компаній, це їхнє волонтерство. Фахівці розповідають про реальні тенденції, дають актуальні знання. 

Чи має сенс думати про ще одну вищу освіту в Німеччині, щоб стати IT-фахівцем?

Це гарний варіант, якщо є можливість вступити на магістерську програму. Навчання може тривати 1-2 роки. Паралельно з цим студенти мають право працювати.

Таким чином, люди одночасно можуть здобувати теоретичні та практичні знання. Ключове обмеження: не можна працювати під час сесії.

Працедавці Німеччини нормально ставляться до працюючих студентів в IT-сегменті?

Так, IT-компанії готові наймати студентів. Працедавці отримують недорогу, енергійну та кваліфіковану допомогу. Для компаній це класне рішення. 

Як у найближчі два роки може трансформуватися ринок IT у Німеччині? Що вимагатимуть від  фахівців? 

Я можу лише розказати про актуальні напрями у німецькому IT-cекторі. Зокрема, зараз у Німеччині популярні курси з Python, Backend, Data Science, штучного інтелекту. Можна навчатися безкоштовно. 

Коли людина закінчить навчання, вона не стане інженером, що може написати, умовно, новий Linux. Але слухачі будуть впевненими юзерами та зможуть використовувати ці знання у компаніях, де працюють.

Ти можеш навести конкретні приклади?

Можу розказати про досвід роботи у нашій компанії. Я не вміла програмувати, поки не прийшла у Thorlabs. Тепер програмую на Python, знаю багато технічних речей, хоча я не програміст.

Річ у тім, що у Thorlabs десь половина працівників щось робить у Python. Це можуть бути розрахунки, збір даних, підготовка прогнозів для продажів тощо. Такі завдання актуальні для виробництва, складу та інших відділів. Наприклад, колеги з бухгалтерії пишуть свої програми у Python для аналізу.

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Масштабна екстремальна міграція даних у Європі у 2022 році: кейс Tet

Maris Sperga 15 годин тому

Як український бізнес відмовляється від російського ПЗ і чи заборонять його законодавчо

Єлизавета Гогілашвілі 16 годин тому

Як церемонія «Оскар» серед дата-центрів: огляд конференції KickStart Europe у сфері ЦОД

Владислав Миронович 21 березня 2023 11:00

Які фахівці в IT отримують більше запитів від рекрутерів, ніж пишуть відгуків — рейтинг

Катерина Колонович 21 березня 2023 10:35

На одну вакансію претендують 3-5 айтівців — голова SoftServe

Катерина Колонович 21 березня 2023 09:55