Як українські дрони знищували російські об’єкти у вересні 2024 року
Вересень виявився надзвичайно продуктивним місяцем для Сил оборони України. Палаючі склади та аеродроми приємно урізноманітнювали контент у соцмережах, а цілі стали більш віддаленими. Дрони ЗСУ помітили поблизу Оленьї на Кольському півострові (майже 1800 км від українського кордону) й уразили один із найбільших складів боєприпасів рф у Торопці Тверської області. SPEKA розповідає головне зі статті The Page про досягнення далекобійних дронів у вересні.
Головні цілі українських дронів у вересні
Історичною подією стало ураження складу боєприпасів у ніч з 17 на 18 вересня у Тверській області поблизу Торопця. Це 107-й арсенал Головного ракетно-артилерійського управління Міноборони росії, розташований майже за 500 км від кордону з Україною.
Що відомо про удар по складу у Торопці
На цих складах могли зберігатися до 30 тис. тонн різних боєприпасів, зокрема ракети для комплексів «Іскандер», «Точка-У», КАБи та артилерійські снаряди. За інформацією естонської розвідки, удар спричинив знищення запасу боєприпасів, достатнього на три місяці для російської армії, що може серйозно вплинути на ситуацію на фронті у найближчі тижні.
У мережі з’явилися відео зі звуками, схожими на роботу реактивного двигуна ракети, проте є версія, що це міг бути новий український дрон «Паляниця». Офіційного підтвердження цієї інформації поки що не було.
Російські воєнні кореспонденти повідомили, що на момент вибуху на складі могли перебувати приблизно 300 осіб, і доля багатьох із них залишається невідомою.
Українські дрони долетіли до аеродрому «Оленья» у Мурманській області: чому це важливо
Підписуйтеся на наші соцмережі
Українські дрони успішно досягли аеродрому «Оленья» у Мурманській області, що має стратегічне значення. Відстань до цього об’єкта від українського кордону становить приблизно 1800 км, але, за даними самих росіян, дрони наближалися з двох напрямів — із заходу, де розташована Фінляндія, та зі сходу, поблизу Архангельської області. Це означає, що вони пролетіли від 2000 до 2200 км.
Ця подія є особливо важливою, оскільки офіційно у Сил оборони України немає дронів з такою дальністю польоту. Проте, як заявив Кирило Буданов 7 вересня, Україна має безпілотники з дальністю до 1800 км, хоча модель не розголошує. Це вже друга атака на цей важливий аеродром росії після повідомлення ГУР про знищення бомбардувальника ТУ-22М3 у липні. Як саме українські дрони досягають таких віддалених цілей, залишається таємницею, але це досягнення є рекордним за дальністю польоту безпілотників.
Ураження складу боєприпасів у Кам’яному на Кубані
Попри відносно невелику відстань для сьогодення — 400 км, атака на арсенал у Краснодарському краї у ніч з 20 на 21 вересня дуже важлива. За даними США, там зберігались північнокорейські боєприпаси, які Пхеньян постачає росії. Після атаки українських дронів їхні уламки, що розлетілися під час вибухів, знаходять за 10 км від арсеналу.
Раніше він привернув увагу OSINT-аналітиків, які виявили активну розбудову об’єкта та його використання росіянами для зберігання північнокорейських снарядів.
Місцеві мешканці після атаки розповідали про кілька потужних детонацій.
Згідно з інформацією Генштабу, у момент удару на території арсеналу був ешелон, який привіз не менше 2 тис. тонн боєприпасів, зокрема вантажі з Північної Кореї.
Українські дрони у Москві
Вперше наші дрони атакували Москву в ніч на 30 липня 2023 року. Це була одна з найрезонансніших атак, під час якої безпілотники, хоча й не призвели до серйозних результатів, проте символічно вразили кілька адміністративних будівель у діловому центрі «Москва-Сіті». За повідомленнями російської влади, дрони пошкодили фасади будівель.
Проте з часом це вже стало частковою буденністю війни. За різними підрахунками, дрони ЗСУ з'являлися на Московщині вже понад 20 разів. За останній місяць БпЛА кілька разів атакували об’єкти у Москві, зокрема НПЗ.
Часом дрони падають на житлові багатоповерхівки, але найвірогідніше це результат впливу на них засобів радіо-електронної боротьби ворога, через що дрон може не одразу впасти, а продовжити летіти, але за новою траєкторією.
Якими дронами ЗСУ знищують російські об’єкти
Головним претендентом на більшість уражень є український дрон «Бобер», який використовують ЗСУ вже понад рік, але його характеристики досі точно невідомі.
Видання BuildingTECH ще торік повідомляло, що такий БпЛА здатний:
- вражати цілі на відстані понад 1000 км;
- має розмах крила приблизно 2,5 м;
- довжину — 2-2,5 м;
- швидкість — 150-200 км/год;
- вагу — 150 кг;
- окрему бойову частину — 20 кг.
Згодом почали говорити, що «Бобер» може літати на відстань 1400 км, бо за планом тримається у повітрі сім годин. Проте варто враховувати, що виробники дронів постійно вдосконалюють свою продукцію, тому ймовірно характеристики «Бобра» могли покращитися.
Як зазначав Newsweek, на думку західних військових експертів, «Бобри» можуть стояти за атаками на Москву.
У січні 2024 року російський літак А-50 був знищений у Таганрозі. Це стало однією з найбільших авіаційних втрат рф у війні проти України. У фонді «Повернись живим» інформували, що літак знищено за допомогою саме дрона-камікадзе UJ-26 «Бобер». Ці безпілотники, як стверджувалося у повідомленні, уже понад рік успішно кошмарять ворога на його території.