Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги
Лютий 2022 року приніс українцям важкі часи. Війна вплинула на всі сфери життя. Економічна ситуація країни не стала виключенням, а деякі підприємства та бізнеси досі оговтуються та намагаються втриматися «на плаву».
Ми вірили в Україну та бачили чітку аналолію: як злагодженість команди веде до успіху компанію, так і єдність українців приведе нашу країну до перемоги. Тому головним на першому етапі війни для нас стало втримати команду, надати максимально необхідну допомогу кожному співробітнику, згуртуватись та підтримувати один одного.
Поточний стан справ на ринку праці
Проблеми на ринку праці торкнулись кожну компанію. Хтось відчув тотальну кризу, для когось виклики були важкими, але більш менш реальні для розв'язання. Загальна статистика міжнародних організацій говорить наступне: понад 5 000 000 українців втратили роботу з початку війни. Спираючись на попередні дані, приблизно 57% людей залишились без роботи.
Ці цифри говорять про картину працевлаштування в цілому. На ринку IT ситуація трохи краще — пандемія навчила бізнеси гнучкості, а працювати онлайн команди звикли у 2021. Не дивлячись на те, що ІТ сектор був більш підготовлений, з початком війни кількість вакансій у ньому знизилась, а 25% співробітників зазнали скорочень зарплат. Бізнеси створювали різні умови для пом'якшення існування у кризу: скорочували штати та робочі години, пропонували співробітникам брати відпустку за свій рахунок, прибирали бонуси та бенефіти.
Ситуація покращилась у травні — більшість компаній відновила роботу і ринок почав оживати. На практиці українці втратили роботу не тільки через скорочення з боку роботодавців. Адже статистика не розділяє на тих, кого було звільнено і на тих, хто добровільно залишив роботу в Україні. Багато хто, виїхавши за кордон, не зміг працювати віддалено, відтак звільнився за власним бажанням. Кожна історія індивідуальна та у кожного свої причини та наслідки. Проте важливим постає питання: як українському IT сектору повертати співробітників?
Як утримувати таланти
Підписуйтеся на наші соцмережі
Щоб відповісти на це питання потрібно розуміти, що за цим процесом стоїть велика робота та, перш за все, цінності роботодавця. Яскраво показати себе в цьому питанні компанія може якраз у часи невизначеності та спільного лиха.
На початку вторгнення основною проблемою була паніка та повна невизначеність: як відновити показники, як балансувати, як забезпечити кожного співробітника комфортними умовами (релокейт в безпечні місця тощо). Коли ми подолали цей етап, робота була відлагоджена. Жодного співробітника ми не звільнили, а відкриті до війни вакансії поставили на стоп. Вимушеним кроком стала пауза двох бенефітів: перший місяць війни команда не отримувала бонуси та на деякий час ми прибрали бюджет на навчання (на той момент освітні проєкти були зовсім не на часі). Ці обмеження були короткостроковими. І коли загальна картина ринку в травні тільки почала відновлюватися, ми наймали нових співробітників вже з квітня.
Утримувати та розвивати таланти в країні важливо. Не менш важливим є реалії, в яких ми збираємось це робити. У мирні часи, компанії вдаються до різних методів: конкурентоспроможна зарплата, безліч варіантів бенефітів та бонусів, можливість кар'єрного зросту та навчальні програми. Все це залежить від можливостей компанії, у тому числі і фінансових.
Питання бюджету зараз гостріше, ніж будь-коли. Багато хто з компаній, окрім того, що сплачують податки та створюють робочі місця, активно донатить на армію та благодійність. І якщо зараз, під час активних бойових дій та проблем з енергетикою ми говоримо про утримання кадрів та надання хороших умов праці, то після перемоги, на мою думку, українському технологічному сектору потрібно буде мати стратегію не тільки утримання, а й повернення талантів з-за кордону.
На що компаніям потрібно звернути увагу вже зараз, щоб стратегія спрацювала та принесла позитивні результати в майбутньому?
Матеріально-фінансову частину питання розбирати детально немає необхідності, адже конкурентоспроможна зарплата — це апріорі одна з найважливіших складових оферу. Після перемоги так само важливими аспектами стануть такі явища, як розвиток бізнес середовища, психологія та культура. Давайте розглянемо кожне з них більш детально.
Війна змусила багатьох українців переоцінити свою систему цінностей. Багато хто з нас, можливо, і не мав раніше чіткої позиції та обізнаності. Сьогодення не залишило байдужим жодного з нас і змусило боротися проти ворога. На цьому фундаменті зросла наша колективна свідомість. Цей месседж повинен транслювати кожен бізнес в Україні, не тільки комунікаційно, а й доводячи діями: канселінг усього російського та жодних стосунків з державою-агресором та її сателітами. Навіть після перемоги інформаційно нагадувати закордонним колегам про терористичні дії росіян та наголошувати на неможливості співпраці з ними.
Натомість компаніям необхідно мотивувати співробітників вивчати рідну історію, розвивати власну культуру та максимально заохочувати говорити рідною мовою. На жаль, багато хто зі сфери ІТ володіє українською на низькому рівні. В COSMOLOT ми запустили курси з української мови для співробітників, кожен бажаючий два рази на тиждень безкоштовно відвідує курси. Почувши фідбек від команди, ми зрозуміли, що люди хочуть не тільки вільно спілкуватись українською на роботі, але й в побуті. Запит на вивчення мови великий і буде зростати в майбутньому. Так само, як і бажання знати рідну історію та цікавитись українською культурою.
Просувати традиції та інтегрувати українську культуру в корпоративні заходи замало, якщо в компанії не налагоджена система прозорих відносин та щирого ставлення один для одного. Так, про це можна багато казати завжди, тим паче ми вже довели всьому світові, що людяність, як і сміливість прописані в ДНК українців. Проте на нас все ж чекає важка робота. Число людей з ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) зростає щодня. І це тільки найпоширеніший діагноз, а ми маємо 40 000 000 українців з травмою.
Першопричина у всіх одна, а от симптоми і рівень здатності подолати цей стан у всіх різний. Тому для створення нормальних робочих умов необхідні конкретні дії. Після того, як ми в COSMOLOT забезпечили команду нормальними умовами, постало питання морального стану наших людей. Ми домовились з психологами та надали кожному співробітнику право безкоштовно звернутися за психологічною допомогою.
Спочатку бажаючих було небагато, але згодом ця практика стала популярною. Я вважаю, що це трапилось саме тому, що люди почали відчувати турботу зі сторони компанії. Ця турбота дозволила трохи розслабитись і набути впевненості в тому, що бодай щось залишається зараз стабільним, а саме — можливість працювати та відчувати підтримку. Ця практика залишиться актуальною і в майбутньому, коли після перемоги ми всі будемо ліквідувати наслідки ментальних проблем.
Чудово, що соборність та єдність нашого народу залишила відбиток в кожному серці. Наша головна задача — помножити ці якості. Розвивати толерантне суспільство, будувати країну, де ми підтримуємо один одного. Компанії в Україні можуть і мають ставати прикладом такої колективної відповідальності за майбутнє.
Підсумуємо, які умови потрібно створити для українських талантів. Наведу перелік, на який рекомендую звернути увагу компаніям та закцентую, що деякі активності можна починати впроваджувати вже зараз:
-
1
Конкурентоспроможна заробітна плата.
-
2
Безпечні та комфортні умови життя та праці. Цей пункт немає жорстких меж. Зрозуміло, що є різний рівень фінансування і це справа індивідуальна. Проте завжди є деякі аспекти, на які ми можемо впливати. Перш за все — цікавитись життям співробітника: які є труднощі, чи всього вистачає для роботи, чи не потрібні додаткові вихідні тощо.
-
3
Впровадження ефективних концепцій роботи. Наприклад, тенденція Work-Life Blend ідеально підходить під сучасні реалії. Вона дозволяє співробітнику розпоряджатися своїм часом самостійно. Особливо зараз, коли ми маємо вимушені умови: повітряні тривоги, відключення електроенергії та проблеми зі зв'язком.
-
4
Чітка позиція. Компанія має транслювати своє ставлення до війни та мати відповідні до цього дії: жодних партнерств з державами-терористами, активний напрямок благодійності, підтримка та розвиток української культури та активні заходи, спрямовані на підвищення рівню свідомості громадян.
-
5
Емоційна підтримка. Психологи, програми ментального здоров'я, елементарна емпатія до своїх колег та підлеглих. І зараз і після перемоги це надважливий фактор. Наявність в компанії активних дій, спрямованих на підтримку команди допомагає не допустити вигорання, демотивації чи втрати продуктивності. Інструменти можуть бути різними: психологічна чи грошова підтримка, додаткові вихідні, зменшення навантаження тощо. Головне — мати такий напрямок в середині компанії, а проблему конкретного співробітника вирішувати індивідуально.
-
6
Мотивація.Можу відверто наголосити, що мотивація при дотриманні всіх вищезгаданих умов народжуються сама собою — ти в колі однодумців, захищений та задоволений. Крім самого проєкту, разом з компанією ти працюєш над дійсно важливими речами. Зараз — це перемога, а після — відбудова рідної країни.