Як українцю обрати електросамокат. Топові марки, характеристики, бюджетні варіанти
Перший у світі гіроскутер торкнувся колесами асфальту 2001 року, а тепер електросамокатів на вулицях стільки, що їх законодавчо визнали окремим видом транспорту.
Перший гіроскутер, Segway i167, у 2001 році презентував американський винахідник Дін Кеймен. Оригінальна модель мала три режими швидкості — 9,7 км/год, 13 км/год та 16 км/год та мала запас ходу до 16 км. Щоб повністю зарядити батарею, потрібно було майже 4 години.
У 2023 році сезон прокату електросамокатів в Україні стартував у другій половині березня, а от пік купівлі персонального електротранспорту зазвичай припадає на травень.

За даними 2022 року, найбільш популярні види електротранспорту серед українців електросамокати та гіроскутери. Їх шукають у 4,7 раза більше, ніж електроскутери, і у 46,5 раза більше, ніж електромотоцикли. Причина — ціна: дешевий електросамокат в Україні можна купити від 8 тис. грн (а дитячий — від 7 тис. грн), а от електромотоцикл (якщо не говорити про дитячий Forte) коштуватиме щонайменше 169 тис. грн.
SPEKA пропонує добірку якісних електросамокатів від топових виробників, які можна купити в Україні — бюджетні і не дуже.
Також розповідаємо, на які характеристики варто звернути увагу, обираючи електросамокат.
Як обрати міський електросамокат
Три ключові чинники, які варто врахувати: як далеко ви хочете проїхати на одному заряді, на якій швидкості та у якій місцевості (чи доведеться долати підйоми, бруківку тощо). Тобто перевіряємо запас ходу, максимальну швидкість та наявність підвіски.

Розбираємо важливі характеристики докладніше
- Амортизатори. На електросамокатах, обладнаних підвісками, легше їздити нерівною дорогою, та й заїзд на бруківку не загрожуватиме витрусити з вас мізки та бажання жити. Крім того, електросамокат з хорошою амортизацією проживе довше, адже постійні струси можуть пошкодити контакти і послабити місця припою. Амортизатори відкритого типу бажано обладнати пильовиками.
-
Гальма. Завдання гальмівної системи — м'яко зупинятися за потреби. За це відповідають два види гальм — дискові та колодкові. Дискові гальма не схильні до деформації, а от колодкові з часом стираються та порушують форму колеса. Але колодкові гальма значно дешевші за дискові.
-
Співвідношення ваги і розміру самоката. Самокати вагою до 15 кг розраховані на дітей та підлітків. Що важче самокат і що більші його колеса, то потужніший його двигун і менша вірогідність не заїхати на крутий схил.
-
Батарея. Самокати ємністю 250-300 Вт підходять як міський варіант за швидкості 15-30 км/год. Дальність поїздки — до 60 км. Самокати 350-700 Вт мають швидкість 35-60 км/год. Це хороший варіант для сільських доріг. Середній запас ходу — до 100 км на одному заряді. 1200-6000 Вт — для фанатів високої швидкості, до 100 км/год.

Топові виробники електросамокатів, товари яких доступні в Україні:
- Airwheel,
- iconBIT,
- Like.Bike Scooter,
- InMotion.
Товари компанії Xiaomi поза цим списком через спонсорування війни росії проти України.

1. Like.Bike One. Технічні характеристики

2. Ninebot by Segway D28E. Технічні характеристики

3. Maxxter TEO MAX. Технічні характеристики

4. KingSong KS-N10 Plus. Технічні характеристики

5. Ninebot by Segway MAX G30 II. Технічні характеристики

6. Like.Bike Titan. Технічні характеристики

7. KingSong KS-N11. Технічні характеристики
