Як Україна запускала супутник «Січ 2-30»: розроблення, запуск, проблеми зі звʼязком і кібератаки
13 січня 2022 року, трохи більш як за місяць до початку повномасштабного вторгнення росії, ракета від SpaceX Falcon 9 запустила український супутник «Січ 2-30». На його розроблення витратили 245 млн грн. За те, щоб Falcon 9 доставила «Січ» на орбіту, компанії Ілона Маска заплатили ще майже $2 млн.
Це був перший для України запуск власного сателіта за останнє десятиліття. У 2023 році на орбіту вже успішно вийшли два українські супутники: розроблений КПІ наносупутник PolyITAN-HP-30 та приватний EOS SAT-1, перший супутник власного сузір'я, яке створює компанія EOSDA. Обидва також запускала SpaceX.
Навіщо запускали супутник «Січ 2-30»
«Січ 2-30» мав передавати цифрові зображення земної поверхні у видимому та ближньому інфрачервоному діапазоні. Також планувалося, що він дозволить дослідникам моніторити магнітосферу Землі.
Характеристики «Січ 2-30»
Підписуйтеся на наші соцмережі
Історія супутника «Січ 2-30»
початок роботи над супутником
розроблення «Січ 2-30» завершили
«Січ 2-30» отримав власну частоту від Міжнародної спілки електрозвʼязку
закінчення випробувань супутника
запуск «Січ 2-30» з мису Канаверал у Флориді
Загублений супутник і подальша доля «Січ 2-30»
Першу інформацію на стартовому сеансі звʼязку супутник передав о 21:00 того ж дня. Проте потім почалися проблеми — супутник не зʼявлявся у базі даних США, якій Україна мала передати дані для його ідентифікації. Незалежний експерт з аерокосмічних питань Андрій Колесник пояснював це тим, що вірогідно з супутником не було стабільного або й взагалі жодного звʼязку.
16 лютого депутат Роман Грищук, член комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, повідомив, що інформація про супутник нарешті зʼявилася у базі даних.
У серпні 2022 року голова Державного космічного агентства України Володимир Тафтай повідомив, що супутник працює в обмеженому режиму через кібератаки.
Раніше у #спекотна дата:
- День народження інтернету, перший iPhone, український супутник: ключові tech та наукові події січня.
-
9 січня 2007 року: народження iPhone. Стів Джобс представив світу перший смартфон від Apple.
- Великий хробак, Windows 1.0, Android, пригоди «Вояджера» та Omicron. Головні tech та наукові події листопада в історії.
-
Космічний зонд NASA «Вояджер-1» наблизився до Сатурна і зробив якісні фото планети та її кілець.
-
Данський астроном Оле Ремер шляхом експерименту виміряв швидкість світла.