Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

22 березня 2025 6 хвилин читання

Чи впевнені ви в захищеності своїх акаунтів? А що, якщо я скажу, що навіть двофакторна автентифікація не завжди допоможе? Один клік – і мій телеграм-акаунт зник. Speka розповідає, як не потрапити на гачок шахраїв та захистити себе на прикладі журналістки, що вже втрапила в тенета злодіїв.

З чого все почалося?

А почалося все 11 березня з повідомлення в інстаграмі з пропозицією співпраці.

«Доброго дня! Я фотограф-новачок. Хотіла б вам запропонувати безкоштовну фотосесію для мого портфоліо. І вам приємно, і мені. Як вам така пропозиція?»
Написала мені Оленка в інстаграм.
Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka зображення 1 Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka. Фото: Вікторія Рудзінська

Я вже отримувала подібні пропозиції раніше, і вони завжди були безпечними. Тож я без підозр почала домовлятися про деталі.

Перші тривожні дзвіночки

Незабаром фотографка надіслала мені посилання на телеграм-канал з її фотороботами. Це здалося трохи дивним: чому не інстаграм? Але я не надала цьому великого значення, мовляв, напевно, їй так зручніше. Друге, що насторожило, – посилання здавалося «не таким», хоча я не змогла чітко пояснити чому. Найбільша помилка сталася, коли я натиснула на посилання: замість перенаправлення у телеграм-канал відкрився сайт із формою входу в телеграм.

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka зображення 2 Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka. Фото: Вікторія Рудзінська

Щоб перевірити його, я відкрила сайт через браузер на ноутбуці. Він виглядав цілком справжнім. Я ввела свої дані для входу, підтвердила особу й потрапила в обіцяний телеграм-канал. Виставлені фото з невеликою різницею в днях, не дуже багато, але й не мало  – все виглядало під легенду Оленки. Після цього я перевірила підключені пристрої про всяк випадок і не виявила нічого зайвого. На цьому мої підозри розвіялися і я благополучно забула про це.

День Х — викрадення акаунту в телеграмі

17 березня близько 15:00 я їхала в автобусі та спокійно читала книгу без жодних підозр, коли раптом подруга подзвонила із дивним запитанням.

Підписуйтеся на наші соцмережі

«Твій акаунт у телеграмі не зламали раптом?» 
Запитала подруга.

Я відразу відповіла, що це неможливо – у мене двофакторна аутентифікація. На це моя подруга мала відповідь.

«Ти у мене зараз просиш гроші? Ти взагалі мені пишеш зараз?»
Знову запитала вона.

Це мене дуже насторожило. Через хвилину подзвонив ще один друг:

«Ти щойно надіслала мені голосові повідомлення з проханням грошей»
Сказав він.

Це був діпфейк. Ніяких голосових повідомлень я не надсилала. Коли він увімкнув ці голосові на своєму ноутбуці, то я й справді почула голос, що був дуже схожий на мій.

Я відкрила застосунок телеграму, але мене викинуло на сторінку входу. Після декількох спроб входу, мені все ж вдалося увійти в свій акаунт і я одразу спробувала завершити всі сеанси, але безуспішно. 

«Ви не можете завершити всі сеанси з пристрою, з якого щойно зайшли».
Видав таке повідомлення телеграм.

Дуже швидко шахраї помітили мою присутність на акаунті й видалили мій сеанс. Я спробувала ще раз, але історія повторилася. Втретє я змогла увійти на акаунт, а точніше створити новий, коли минула понад доба після інциденту. До цього телеграм весь час писав, що забагато спроб входу.

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka зображення 3 Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka. Фото: Вікторія Рудзінська

Як шахраї змогли отримати доступ, залишається загадкою. Ймовірно, вони увійшли вночі, коли я спала, і одразу видалили повідомлення про новий вхід. Тож найімовірніше, що їхній пристрій був у списку кілька днів і він не викликав підозри в телеграму, тому вони й змогли завершити всі сеанси з пристрою, якого «щойно зайшли». 

Безповоротна втрата акаунту в телеграмі

Шахраї швидко видалили мій обліковий запис. Після безлічі невдалих спроб мені вдалося створити новий акаунт лише через добу. Я звернулася в підтримку телеграму, як тільки зрозуміла, що трапилося, але станом на 22 березня відповіді так і не отримала.

На щастя, друзі швидко зрозуміли, що це не я – шахраї писали з помилками та сленгом, який я не використовую, тому ніхто грошей їм не скинув і злодії залишилися ні з цим. Єдине, що вони отримали — це погрози кіберполіцією й, можливо, тому видалили мій акаунт.

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka зображення 4 Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka. Фото: Вікторія Рудзінська

Цікаво, що телеграм. є чи не єдиною соцмережею без можливості відновлення акаунту. Якщо його видалити, то це раз і назавжди. 

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka зображення 5 Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka. Фото: Телеграм

Ця ситуація була не лише про втрачені чати, файли та фото – це були спогади, які шахраї знищили одним кліком. 

Моя помилка – неуважність і довіра до підробленого сайту. 

Як я зрозуміла, що все почалося з інстаграму

Коли я намагалася з'ясувати, звідки стався витік даних, зрозуміла, що єдиний сайт, де я вводила свої дані останнім часом, – це той самий ресурс, на який мене привела фотографка. Тож я написала їй у інстаграм, щоб отримати пояснення. Відповіді не було. Я помітила, що її акаунт став приватним, а після кількох повідомлень вона мене заблокувала. Це лише підтвердило мої підозри: шахрайка позбулася мене, коли я почала ставити незручні питання.

Як захистити свій акаунт в телеграмі?

  • 1
    Не переходьте за підозрілими посиланнями – навіть якщо вони здаються правдоподібними.
  • 2
    Уникайте введення своїх даних на незнайомих сайтах.
  • 3
    Перевіряйте підключені пристрої – регулярно переглядайте список активних сеансів.
  • 4
    Увімкніть двофакторну автентифікації.
1
Icon 3
Коментарі
ol ol 24.03.2025, 12:26
а "першим тривожним дзвіночком" мало бути не посилання на телеграм-канал, а ХАЛЯВА у вигляді безкоштовної фотосесії. халява, на яку люди продовжують вестись
ol ol 24.03.2025, 12:25
- xtme.website - "він виглядав цілком справжнім. Я ввела свої дані для входу, підтвердила особу" - "Як шахраї змогли отримати доступ, залишається загадкою" 😂😂😂 але дякую, що поділились досвідом. це ще раз підтверджує, що питання обізнаності в базових питаннях безпеки в інтернеті залишається на дуже низькому рівні. навіть у людей, які працюють в діджитал сфері, не говорячи вже про людей похилого віку
дякую!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 1 годину тому

Вкрадена Батьківщина: Історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30