Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як TON повернув славу криптогеймінгу

Павло Осадчук
Павло Осадчук Digital-журналіст із досвідом роботи у Web3- і криптокомпаніях
20 серпня 2024 7 хвилин читання

Notcoin, Pocket Rocket та інші застосунки на основі TON створили революцію у GameFi. Але як цього вдалося досягти?

Протягом багатьох років блокчейн-ігри залишалися поза іншими новинками Web3, доки у 2024 році їхній потенціал нарешті не був визнаний. 

Щоб пояснити причини успіху, у статті розкрито концепцію play-to-earn, проведено історичний аналіз індустрії та висвітлено ключові віхи розвитку колись нішевого сектору. 

Як усе починалося: CryptoKitties і Axie Infinity

Ігри на основі блокчейну намагалися завоювати масове визнання протягом довгого часу, однак ці спроби не мали особливого успіху до 2017-го — року, коли була випущена відома гра CryptoKitties

Геймплей CryptoKitties, що працювала на блокчейні Ethereum, був доволі простим: гравці могли купувати, розводити та торгувати віртуальними NFT-котами, які мали різні візуальні характеристики залежно від рідкісності. Попри те що ігровий процес здавався тривіальним, «кошенята» завоювали серця й інвестиції користувачів одразу після п'ятиденного запуску бета-версії у листопаді 2017 року. 

Менш ніж через місяць після цього CryptoKitties вдалося шокувати спільноту, коли їхній кіт Genesis був проданий за 247 ETH, що на той час становило приблизно $117 тис. Зрештою наступного року розробник гри Dapper Labs залучив $12 млн інвестицій від кількох провідних венчурних фірм. 

Це буквально змінило правила гри. У 2018 році CryptoKitties міг похвалитися 1 мільйоном розведених котів і 3,2 мільйонами транзакцій на своїх смартконтрактах, не кажучи вже про співпрацю зі знаменитостями та німецьким Центром мистецтва та медіа ZKM у Карлсруе.

Однак успіх врешті припинився. До 2022 року активність гри упала до менш ніж 100 продажів на день загальною вартістю менш ніж $10 тис. І хоча популярність CryptoKitties згасла так само швидко, як і спалахнула, вона сприяла більшому досягненню — стала відправною точкою для майбутніх віх GameFi. 

Приблизно у той самий час, коли CryptoKitties отримували визнання, один із її творців Нгуєн Тхань Трунг працював над новим проєктом — грою, яка поклала початок феномену криптоклікерів — Axie Infinity. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Axie Infinity була створена як змагальна гра з системою «холостого (idle) бою», натхненна Final Fantasy Tactics та Idle Heroes. Та найголовніше, що у ній була представлена розвинена внутрішньоігрова економіка, віртуальний ринок на основі Ethereum, де гравці могли купувати, продавати й обмінювати ресурси, які вони заробляли у грі. 

Паралельно з Axie Indfinity, спільноту навколо себе згуртовувала The Sandbox. Ця платформа пропонувала створювати ігрові предмети за допомогою спеціального функціоналу, а потім продавати їх за внутрішньоігрову криптовалюту. 

Попри те що ці ігри так і не здобули масової популярності, вони започаткували концепцію play-to-earn (P2E) — категорію ігор на основі блокчейну, в яких економіка гравця забезпечується завдяки ігровим активам, що представлені токенами та NFT. 

Модель P2E стала настільки затребуваною під час бичачого ринку 2021 року, що привернула увагу гігантів ігрової індустрії — від Ubisoft та Electronic Arts (EA) до Take Two (дистриб'ютора серії Grand Theft Auto) та Square Enix. 

Однак така тенденція врешті спричинила зворотну реакцію, ставши однією з причин, чому GameFi не був у тренді до 2024 року. Окрім зниження популярності NFT та ведмежого ринку наприкінці 2021 року, геймдев-студії також зіткнулися з жорсткою критикою блокчейн-ігор з боку гравців, які виступали за ігри без системи play-to-earn. 

Як TON відродив криптогеймінг

До початку 2024 року GameFi залишалася здебільшого нішевою індустрією. Ситуація змінилася, коли з'явився The Open Network (TON). Головна особливість цього блокчейну — полегшена розробка dApps з перенесенням інтерфейсу безпосередньо у Telegram — розкрила широкий потенціал не тільки для застосунків, але й для P2E-ігор. 

Візитівкою TON у секторі GameFi став Notcoin. Розроблений командою Open Builders, що спеціалізується на створенні вірусних соціальних ігор, Notcoin дебютував у листопаді 2023 року як закрита бета-версія, доступна тільки у Telegram. 

Ідея Notcoin не була новою чи оригінальною: вона базувалася на простій концепції, яка дозволяла користувачам заробляти, просто натискаючи на жовту монету на екрані смартфону та отримуючи винагороду. Ігровий процес також був розбавлений різноманітними механіками, серед яких бонуси, фони та скіни монет.

Успіх Notcoin виявився феноменальним. Протягом етапу майнінгу (або «клікання») користувачі спільно згенерували понад 8 трильйонів кліків, які були конвертовані у понад 17 трильйонів Notcoin-токенів. 

Після завершення етапу майнінгу гравці були винагороджені токеном NOT, фактичною монетою на TON. І це також стало повним успіхом. Завдяки бичачому ринку, що розпочався у березні, курс NOT зріс більш ніж на 500% з моменту випуску токена. 

Whitechain і PocketRocket 

Зрештою The Open Network і особливо Notcoin дали друге дихання GameFi. Застосунки у ланцюжку почали зʼявлятися, як гриби після дощу — від HOT, Catizen і MomoAI до сумнозвісного HamsterKombat. 

Ще більш захопливим «клікерним» проєктом стала Pocket Rocket — гра на базі блокчейнів The Open Network і Whitechain. У грі гравці змагаються за кристали — валюту Web3-простуру. Їх можна отримати, виконуючи різні завдання, зокрема «тапання», полювання на астероїди, модернізацію космічних кораблів та застосування спеціальних здібностей і бустерів. 

Гравці Pocket Rocket також змагалися за спеціальні квест-бокси від Whitechain. За виконання певних завдань у мережі та участь в іграх користувачам пропонували виграти винагороду від 500 до 5 555 USDT, а також шість унікальних NFT. 

Pocket Rocket слугує ідеальним прикладом переваг The Open Network та її децентралізованих застосунків, поєднуючи спільноту, ігровий процес та можливість заробляти. 

Чому ігри на TON популярні? 

Ігри на TON можуть похвалитися спрощеною розробкою та привабливим геймплеєм, однак це не є основною причиною їхньої популярності. 

Notcoin, Pocket Rocket та інші dApps дають відчуття участі у спільноті, оскільки гравці формують загони та групи для спільної роботи у застосунку, який ідеально підходить для таких цілей — Telegram. 

Але найголовніше, що всі вищезгадані проєкти відіграють ключову роль у стимулюванні розробки та впровадження децентралізованих застосунків. У той час як Notcoin пропонує продуманий механізм для створення самодостатньої економіки всередині застосунку, Pocket Rocket доводить свою ефективність в інтеграції з іншими блокчейнами і протоколами. Це свідчить про гнучкість, яку пропонує TON, що є вирішальною особливістю для розробки dApps. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Власники великих бізнесів вірять у нерухомість більше, аніж в крипту — інфографіка

Павло Бартос 28 листопада 2024 14:00

Чи стане 2025 роком криптовалют? Шукаємо підказки в останніх подіях

Павло Осадчук 27 листопада 2024 12:20

Черговий рекорд ціни Bitcoin: на скільки подорожчала криптовалюта

Владислав Паливода 22 листопада 2024 10:55

Трамп став причиною чергового рекордного зростання ціни Bitcoin: що відомо

Владислав Паливода 21 листопада 2024 09:17

Valve готує новий Steam Controller і контролер Roy для VR

Павло Бартос 20 листопада 2024 17:49