Як створити успішне ІТ-ком'юніті: кейс Європейської асоціації програмної інженерії
За 31 рік незалежної України вітчизняна ІТ-сфера пройшла непростий шлях від повної невпевненості у майбутньому до справжнього визнання у світі. Тепер українські ІТ-спеціалісти чи не найкращі у світі: працюють у відомих компаніях, воюють на кіберфронті, створюють продукти, яким немає рівних.
Часи змінюються, а індустрія росте зі швидкістю світла. Два роки тому під час створення Європейської асоціації програмної інженерії, EASE, в Україні вже існувало кілька асоціацій, які були експертами на ринку, та кластерів, які добре себе зарекомендували в Україні. На початку шляху мало хто хотів співпрацювати з чимось новим та невідомим. Але це був виправданий ризик.
Попри пандемію, численні локдауни та повномасштабну війну, асоціація зібрала у своєму ком'юніті кращих з кращих бізнес-акул і початківців, які прагнуть масштабуватися, та однодумців, які мріють побудувати сильний ІТ-бренд України.
Понад 50 IT-компанії, 10 500 представників IT-галузі Європи, які працюють у напрямі розроблення Software, UI/UX Design, hardware, робототехніки, космічної робототехніки, IP-телефонії, Cloud Services, EdTech, IT-юриспруденції та кібербезпеки, тепер об'єднані однією метою — визнанням ІТ-ринку України на міжнародній арені.
Майте глобальну ціль для побудови успішного ком'юніті
З чого почати свій шлях успішного ком'юніті? З визначення його цілі, адже однодумці мають йти до спільної мети. Одне з головних завдань асоціації EASE — не просто познайомити світ з українською ІТ-спільнотою, але й голосно заявити та зарекомендувати себе як головну технологічну країну Європи та відповідального постачальника якісних ІТ-продуктів.
Щоб досягти мети, треба регулярно брати участь у різноманітних міжнародних конференціях, самітах тощо. За декілька років резиденти асоціації неодноразово демонстрували технологічні надбання України на відомих міжнародних виставках, які відвідали десятки мільйонів людей з усього світу.
Власний стенд на EХРО-2020
EХРО-2020 у Дубаї було чи не найбільш значущою подією 2020-2021 років. Власний павільйон, технологічні кейси та 38 учасників з України, серед яких і стенд Європейської асоціації програмної інженерії. EASE стала єдиною ІТ-спільнотою на EХРО-2020, яке представляло відразу декілька компаній-резидентів — Foodex24, Binaryx, Powercode та Kolisar.
За три тижні ком'юніті повністю підготувалися до виставки, зробивши неможливе — технологічний майданчик, який весь час працює автономно та без допомоги асистентів. Стенд демонстрував можливості резидентів у відеоформаті, просуваючи їх серед іноземних відвідувачів EХРО-2020, а також інтерактивну гру, яка пропонувала пройти тестування та перевірити свої знання про світову ІТ-галузь та її історичне підґрунтя.
Виставка A Ukrainian Affair у Сінгапурі
Під час повномасштабного вторгнення асоціація активно продовжувала знайомити світ з українським ІТ на виставці A Ukrainian Affair у Сінгапурі. Захід організувала команда проєкту Peace of Art спільно з Червоним Хрестом Сінгапуру для допомоги українцям, що постраждали від війни. Спеціально для виставки команда EASE створила лендинг, на якому продемонструвала промоматеріали про роботу українських IT-фахівців в умовах війни та розповіла про їхні потужні результати. Понад 1500 людей побачили українські технологічні надбання та дізналися, на що здатні українські айтівці попри повітряні тривоги та ракетні обстріли.
Станьте першопрохідцями
Спочатку вас не зрозуміють, можливо, подумають, що ваш намір нереальний і зовсім непотрібний. Та прийде час і ваша ідея стане справжнім проривом. Інновації — це історія про ризик. І ми ризикуємо.
Перший в Україні фільм про вітчизняне IT «Перший код»
Бути першими у чомусь хоч і страшно, та не завжди погано. До цього часу в Україні ніхто не знімав повнометражний фільм про історію українського ІТ: від його започаткування та перших компаній до масштабного диджиталізованого сьогодення.
Знімальна група EASE відвідала Київ, Львів, Харків, Одесу, Лос-Анджелес, щоб записати інтерв'ю з найвідомішими людьми, мастодонтами та молодими зірками ІТ-індустрії: EPAM Ukraine, 3DLOOK, ELEKS, Looksery, Techiia holding, Sigma Software Group, SoftServe, НІКС, Uklon, Infopulse Ukraine, Інститут кібернетики імені В.М. Глушкова НАН України, Міністерство цифрової трансформації України.
Через повномасштабне вторгнення зйомки були на паузі, а прем'єру перенесли на невизначений термін. Однак на тлі останніх подій знімальна група присвятила окрему сюжетну лінію подіям після 24 лютого та кіберфронту, що й досі відіграє важливу роль у боротьбі з російським агресором.
Розробляйте продукти та проєкти, корисні не тільки для клієнтів, а й для ваших резидентів
Другий рік існування асоціації припав на повномасштабне вторгнення. 24 лютого для кожного українця стало переломним моментом життя. Та українське ІТ не склало руки, а, навпаки, розправило плечі і запустило гострі пазурі.
Команда EASE тимчасово переформатувала роботу й активно допомагала резидентам з релокацією працівників до безпечних місць, психологічною допомогою для команд, отриманням Starlink для безперебійної роботи та пошуком нових міжнародних клієнтів, не забуваючи воювати на кіберфронті.
Платформа з пошуку роботи для українських айтівців серед іноземних клієнтів EASE Work
Аби стати успішною асоціацією, треба стати корисною: відчувати потреби своїх людей та робити усе можливе, аби їх закрити. За час повномасштабного вторгнення багато українських спеціалістів втратили свою роботу, тому асоціація не гаяла час та створила власну спеціалізовану пошукову платформу для айтівців.
EASE Work об'єднала іноземних партнерів з українським ІТ-ринком. Платформа пропонує надіслати анкету з резюме та знайти проєкт для реалізації, або компанії опублікувати свою команду чи окремого співробітника, який готовий приймати замовлення на роботу. Представник бізнесу може замовити на платформі цілу IT-команду, адже EASE несе відповідальність за кожне замовлення, яке проходитиме через платформу. Особливість сервісу, крім відповідальності за кожне резюме та вакансію, в тому, що він вже містить усі необхідні для роботи юридичні аспекти.
Букінг айтівців
За підсумками 2021 року український IT-сектор зріс на 36% у порівнянні з 2020-м, сягнувши позначки $6,8 млрд експорту комп'ютерних послуг. У 2021 році сплата податків і зборів українською IT-галуззю перевищила 23 млрд грн. Продуктивність українського IT-сектору навіть під час воєнного стану становить 90%, що дозволить принести понад 20 млрд грн податків до державного бюджету за 2022 рік.
Та щоб досягти таких результатів, хтось повинен працювати на перемогу. Асоціація EASE — активний член перемовин, щодо відстрочення айтівців від призову. На цей час вже декілька компаній отримали перші броні, та робота продовжується й надалі. Сильний та працездатний тил забезпечує стабільні виплати податків та можливість регулярно допомагати українській армії.
Представництво у Польщі, щоб допомогти українській IT-спільноті
Після вимушеного воєнного релокейту постала потреба допомоги та підтримки у розвитку на міжнародному полі. EASE об'єднала дві країни — Україну та Польщу задля ефективної роботи на європейських ринках. Це стосується створення нових колаборацій, експертизи європейських ІТ-компаній, пошуку міжнародних медіапартнерів, проведення конференцій та форумів, зміцнення ІТ-бренду України в Європі та інші послуги, які точно покращать життя українського ІТ за кордоном та відкриють нові ринки для роботи.
Серія телемостів та ефірів
Чесність, відкритість, допомога та єднання — це саме те, чого зараз потребує Україна. МИ в EASE провели серію телемостів із представниками бізнесу різних країн: Америки, Сінгапуру, Ізраїлю, Швеції, Німеччини, Туреччини та інших країн.
Світові бізнес-мастодонти під час телемостів та ефірів ділилися своїм досвідом та ідеями нових спільних проєктів. Своєю чергою, партнери та члени Асоціації з перших вуст дізнаються про реальну картину життя та роботи IT-сектору України в умовах війни, розвінчуючи міфи про паралізовану вторгненням країну.
Вирощуйте локальні таланти
Окрім популяризації українського ІТ у міжнародному просторі, підготовка вітчизняних спеціалістів також займає вагоме місце. Мало просто існувати — ти маєш приносити користь, готувати нові покоління, адже у такий складний для країни час індустрія має розвиватися та закривати потребу в нових співробітниках. Якісне навчання, хакатони, ярмарки вакансій та формування вміння не боятись помилятись та починати заново — задача, над якою активно працює асоціація.
Модернізації ІТ-освіти в Україні
Міністерство цифрової трансформації України почало розробляти концепцію реформи ІТ-освіти, до якої долучились і представники Європейської асоціації програмної інженерії — стали членами робочої групи з модернізації профільної освіти на ряду з іншими лідерами індустрії, експертами в питаннях освіти і представниками держави.
IT FuckUp Night
Багато стартаперів та джуніорів дуже бояться помилятись. Щоб ніхто з початківців не покинув свої проєкти на старті ІТ-кар'єри ми регулярно проводимо IT FuckUp Night by EASE, де власники та топменеджери відомих компаній розповідають аудиторії свої історії невдач та діляться досвідом перетворення рокових помилок у головні уроки свого життя.
IT-конференції та ярмарки вакансій
Разом з ІТ компаніями-резидентами наша команда подорожує містами України у пошуках потрібних фахівців. Ми збираємо стенди найкращих ІТ-роботодавців в одному місці, розповідаємо про пошук роботи у сфері ІТ, культуру успішних співбесід та знайомимо з фахівцями технічних і нетехнічних професій. Адже місія асоціації в тому, щоб розповсюджувати знання про індустрію навіть серед тих, хто ще не пов'язаний з IT.
Хакатони між технічними вишами країни
Хакатони дають поштовх на створення перспективних проєктів від зовсім юних спеціалістів, розвиваючи та мотивуючи студентів на створення стартапів. Кількаденні командні практичні заняття врешті решт приносять учасникам нові можливості — навчання від українських компаній та корисні подарунки. Для резидентів асоціації подібні хакатони — можливість виявити соціальну позицію та поділитися знаннями побувши менторами та членами журі, а також прокачати свій бренд та відібрати у співробітники найсильніші команди.
Замість післямови
Ми не покидаємо жодної ідеї, ми щоденно працюємо над масштабуванням наших проєктів, збільшенням наших можливостей, над розвитком як теперішніх успішних резидентів, так і молодих стартаперів і зовсім юних джунів, які щойно роблять крок в ІТ-кар'єрі. Ми вкладаємо усі сили у те, щоб створити ще корисніше та більше ком'юніті, ніж зараз.
У планах — підкорення українським айтівцям міжнародних ринків, яке вже відбувається. А починалось усе з простої ідеї, новачків з маленькою командою, які за два роки зробили неймовірні речі. Не бійтесь ризикувати, адже кейс EASE доводить, що головне не зупинятись і працювати.