Як стартапи трансформують культуру: історії з HATA Hub
За часів швидкого технологічного прогресу українська культура активно використовує цифрові інструменти для збереження спадщини, залучення аудиторії та створення нових форматів взаємодії. Акселераційна програма HATA Hub стала каталізатором для розвитку українського напряму Culture Tech, що поєднує культурні проєкти та технології. Ось п'ять прикладів, що найбільш запам'ятовуються (і один у запас), які продемонстрували, як інноваційні ідеї здатні змінити культурну сферу.
Що таке акселераційна програма HATA Hub?
Акселераційна програма HATA Hub — це тримісячний інтенсивний курс, який не тільки навчає, але й надає можливість розвинути свою ідею. Учасники отримують доступ до технологічних інструментів, освоюють креативне підприємництво та можуть швидко перетворити свої задуми на успішні проєкти за допомогою експертів з різних галузей.
Протягом трьох місяців акселераційної програми 15 команд пройшли через шість навчальних модулів, отримуючи групове та індивідуальне менторство. Навчальні модулі охоплювали такі теми, як концепція культурного продукту, аудиторія, навички презентації, сторителінг, бюджетування, правове регулювання, PR тощо. Команди також активно обмінювалися досвідом та знаннями на peer-to-peer-сесіях, оскільки учасники є професіоналами у своїх галузях. Серед спікерів були експерти, як-от Юлія Петрик, міжнародна tech-піарниця, та Олександра Ковальчук, заступниця директора Одеського національного художнього музею та співзасновниця громадської організації Museum For Change.
Підписуйтеся на наші соцмережі
5 учасників з ціннісними проєктами та найкращими результатами
Проєкт «Онлайн-сервіс кримськотатарської мови» має на меті створити цифрову платформу для розвитку і підтримки кримськотатарської мови, яка перебуває під загрозою зникнення. Завдяки акселераційній програмі HATA Hub команда змогла перетворити початкову ідею на реалістичний план, розробивши мінімально життєздатний продукт (MVP) і пропрацювавши стратегію монетизації. Паралельно команда займалася оцифруванням словників. Програма надала команді цінні знання та додаткову мотивацію, допомогла залучити волонтерів і налагодити корисні контакти для подальшого розвитку сервісу та пошуку партнерів.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України прагне оцифрувати свою колекцію архівних документів та книг, що містить рідкісні видання, як, наприклад, перший «Кобзар» Шевченка. Участь у програмі HATA Hub допомогла команді розробити фінансову модель і технічне завдання, а також оцифрувати вже 200 книг і 40 тис. сторінок. Програма не тільки розширила їхні навички, але й дала корисні контакти, що сприятимуть подальшому розвитку проєкту та залученню партнерів.
«Новатрадиція» — це освітній проєкт у формі гри для старшокласників, створений для популяризації культурної спадщини через інтерактивне занурення в історичні події. Проєкт виник із бажання покращити методи викладання історії, зробивши їх більш доступними та цікавими для підлітків. Під час акселераційної програми HATA Hub команда розробила демоверсію гри, отримала експертний зворотний зв'язок і розпочала пошук фінансування.
Диджитал-колекція кіноархіву Довженко-Центру поєднає фізичний і віртуальний простори, сприятиме дослідженню кінематографу, стане місцем для комунікацій та перетином мистецьких медіа.
«Хочу зробити архів місцем, куди хочеться повертатись. Дуже вдячна, що під час хататону були лекції з диджиталізації та просування проєктів. Просування не дуже моє, але розумію, що немає іншого вибору. Вихід у фінал акселереаційної програми дає натхнення щось змінювати і є доказом того, що я рухаюсь правильним шляхом», — розповіла представниця Довженко-Центру Василина Полянська.
Проєкт Camino Podolico спрямований на створення пішохідного маршруту з Вінниці до Кам'янця-Подільського за зразком шляху святого Якова. Завдяки участі в акселераційній програмі HATA Hub команда отримала експертну підтримку у галузі віртуальних турів, що дасть змогу оцифрувати маршрут для дистанційного доступу до історичних місць.
Проєкт KARB — це інтерактивний інструмент для музеїв, що пропонує ігри та наративні історії для залучення відвідувачів до культурної спадщини через творчі експозиції. Участь в акселераційній програмі HATA Hub, допомогла команді вдосконалити прототип, адаптувати продукт для різних аудиторій та розробити бізнес-модель для залучення партнерів і комерціалізації. Програма також сприяла презентації проєкту на міжнародних заходах, як-от фестиваль анімації «Лінолеум», та розширенню мережі контактів у музейній та культурній сферах.