Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Робота для ВПО: успішні кейси соціальних підприємств

Богдана Дронюк
Богдана Дронюк Платформа соціальних змін, комунікаційний менеджер
16 січня 2023 6 хвилин читання

Соціальне підприємництво — це ефективний інструмент інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя громад, де вони тепер проживають. Ситуація потребує надійного методу, який сприятиме вирішенню соціальних проблем та забезпечуватиме фінансовий розвиток ОТГ. 

Понад 8 мільйонів українців були вимушені покинути рідні домівки та шукати прихистку у більш безпечних громадах країни. Із локалізацією активних боїв та звільненням окремих регіонів частина з них повернулася до місць постійного проживання. Проте значна кількість громадян досі не може цього зробити, зокрема через продовження гарячої фази війни чи втрату власного дому. Чимало українців залишаються у нових для себе громадах, потребуючи допомоги в інтеграції та пошуку роботи

Навчитися правильно вести бізнес, поєднуючи заробіток та соціальну складову, цілком можливо. Нещодавно «Платформа соціальних змін», інноваційний центр розвитку соціального підприємництва в Україні, завершила 8-й набір програми розвитку соціальних стартапів. Розповідаємо про шість кейсів випускників, що розвивають громади через інтеграцію внутрішньо переміщених осіб.

Простір соціально-харчового коворкінгу 

Простір розвивається у Гуківській громаді Хмельницької області. Засновники прагнули створити місце, де люди разом із фахівцями зможуть здобути кухарські навички, отримати професійний досвід і підвищити власну кваліфікацію.

Створення коворкінгу сприятиме вирішенню декількох соціальних проблем одразу. Спершу створення та розвиток бізнесу в сільській місцевості. По-друге, залучення до коворкінгу внутрішньо переміщених осіб як підприємцями та працівниками. Це допоможе краще сприяти їх інтеграції у життя громади та допоможе із пошуком роботи. У просторі допомагатимуть студентам і тим, хто бажає здобути професію кухаря. 

Сучасна сімейна пасіка

Сімейна пасіка у с. Кормильче на Хмельниччині, займається виготовленням крафтової продукції бджільництва. Тут виробляють мед, віск, маточне молочко, пилок та багато іншої продукції. Зокрема тут створюють незвичайні туристичні маршрути, цікаві програми для відвідувачів громади та нестандартні фотозони. 

Головна мета проєкту — забезпечити внутрішньо переміщених осіб робочими місцями та сприяти їх соціальній адаптації на новому місці проживання. Ще один соціальний аспект роботи підприємства полягає у передачі частини готової продукції у Кам'янець-Подільську районну лікарню та спеціальну школу. Завдяки роботі пасіки жителі громади можуть отримати якісний продукт, а місцевий бюджет — додаткові надходження.

Агенція нерухомості «Квадратний метр»

Агенція починає працювати в Чернівцях, куди з початком війни переїхало доволі багато людей. Проте в області досі існує доволі мало інформації про ринок нерухомості для вимушених переселенців, які часто зіштовхуються з нестачею вільного житла.

Проєкт орієнтований на допомогу постраждалим від війни, які перебувають в Чернівецькій області і зіштовхуються з проблеми із пошуком домівки. Задля цього тут будують взаємодію між власниками житлової та нежитлової нерухомості для реконструкції та створення тимчасових прихистків через посередників агенції. Це сприяє посиленню співпраці між владою міста та залученням профільних фахівців. Наразі уже завдяки такій діяльності на безкоштовній основі у Чернівецькій області проживає понад 200 родин в приміщеннях, переобладнаних під тимчасові прихистки. 

Бренд чоловічого одягу «Фламінго»

Бренд з виробництва одягу створює дешевий, якісний та доступний чоловічий верхній одяг. На початку він стилізований у стилі мілітарі і орієнтовний на зимовому колекцію, зокрема виробництво плащів, балаклав та баффів. Бренд буде залучати до роботи внутрішньо переміщених осіб та тих, хто втратив роботу. Нових працівників навчатимуть та допоможуть отримати нові навики в швейній галузі, а також наймі на роботу.

Scientific Coworking 

Це — соціальний простір, де відвідувачі можуть реалізувати свій науковий або творчий потенціал та завести нові знайомства. Його вирішили створити через відсутність приміщення для молодіжного наукового ком'юніті при Подільському державному університеті та загалом у місті Кам'янець-Подільський.

Проєкт націлений на небайдужих до майбутнього, студентів, підприємців з наукової та креативної сфери. Завдяки простору у місті покращують умови для проведення наукових досліджень, допоможуть швидко вирішувати наукові проблеми та проводити наукові дослідження. Соціальний вплив проєкту розширює можливість проведення наукових досліджень завдяки створенню відокремленого простору. Зокрема тут сприяють вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб та соціально-вразливих категорій населення

Продуктова лінійка «Vilni»

Проєкт було започатковано на початку війни як відповідь на зростаючу кількість безробітних жінок-ВПО та біженок, які опинились у скрутному фінансовому становищі та, зокрема, потребували психологічної підтримки. Vilni — це виробництво виробів ручної в'язки. Тут виготовляють шкарпетки з унікальними українськими орнаментами, теплі шарфи та шапочки.

Виробництвом займаються жінки-ВПО та біженки. Так соціальне підприємство надає їм робочі місця та допомагає розвивати жіночу спільноту. Кожен продукт містить унікальний QR-код та розповідає історію майстрині, яка його створила. До речі усю крафтову продукцію Vilni експортують за кордон для поширення українських товарів. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що відбувається з ціною біткоїна на тлі халвінгу?

Павло Осадчук 4 години тому

Як зробити енергетичну компанію зрозумілою для клієнтів: кейс Legko

Юлія Ільницька 5 годин тому

Як та чим збили Ту-22М3 та як це вплине на російські ракетні атаки

Олександр Тартачний 5 годин тому

AI несеться: роботи-футболісти, партнерство OpenAI з Adobe та багато нових релізів

Кирило Чеботарьов 5 годин тому

Як підібрати ключові слова у Google Ads, щоб збільшити продажі

Ігор Івіцький 9 годин тому