Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Росія обходить санкції: які країни їй допомагають

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 серпня 2024 9 хвилин читання

Попри запроваджені низкою країн санкції, російська економіка продовжує зростати, а її військові заводи отримують необхідні для виробництва зброї матеріали. Видання The Economist проаналізувало, які країни допомагають росії обійти санкційні механізми та якими методами можна примусити їхні уряди обмежити торгівлю з росією. SPEKA публікує головне з матеріалу. 

Росія готується до «десятиліть» під західними санкціями

«Ця історія на десятиліття. Яким би не був процес та результат врегулювання», — зазначив Дмитро Бірічевський, директор департаменту економічного співробітництва мзс рф, натякаючи на те, що навіть після завершення війни з Україною, росія залишатиметься під тиском санкцій.

Але дані свідчать про те, що це може бути не надто великою проблемою. Економіка росії стрімко зростає — на 4% у другому кварталі після колосальних 5,4% кварталом раніше, всупереч одному із найжорсткіших режимів, які будь-коли запроваджувалися. Торгівля продовжує процвітати. Як так?

Для підказки подивіться на Казахстан. Минулого року технічна галузь цієї середньоазійської республіки, здається, зросла у кілька разів. Від 2022 року європейським фірмам заборонили продавати більшість товарів у росії, раніше вони були найбільшими постачальниками технологій у країні. Але крихітна технологічна галузь Казахстану, приблизно 50 фірм із виробничою потужністю $100 млн у 2021 році, здавалося, заповнила цю прогалину. Її експорт до росії зріс з $40 млн у 2021-му до $298 млн у 2023-му. Водночас імпорт електроніки з Європи до Казахстану також збільшився з 250 млн до 709 млн. Ймовірно, російські компанії знайшли обхідний шлях до своїх старих європейських постачальників, ніж казахстанські чарівним чином розширилися. 

Джерело: аналітична платформа Molfar Джерело: аналітична платформа Molfar

Хто допомагає росії обходити санкції 

Казахстан є однією з кількох країн, де торгівля з росією та Європою процвітає після вторгнення в Україну. Серед інших — Вірменія, Азербайджан, Грузія, Туреччина, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан

Підписуйтеся на наші соцмережі

Експорт з Європейського Союзу до цих країн у 2023 році зріс на 46 млрд євро, що на 50% більше, ніж у 2021-му. Це еквівалентно трьом чвертям падіння європейського експорту до росії з 2021 по 2023 рік.

Разом із військовою допомогою санкції є головним внеском Заходу у військові зусилля України, але, на відміну від ракет великої дальності, вони поки що не завдали значного удару. За два з половиною роки російська економіка тримається добре. Важко сказати, які європейські фірми добре пристосовуються до нових обмежень, а які обходять санкції. Найбільше зростання торгівлі через треті країни відбулося серед товарів, які зараз надто обмежені для росії. Європейські політики відчайдушно намагаються закрити джерела, але це означатиме жорсткі дії щодо урядів деяких капризних сусідів Європи.

Чому зростає торгівля через треті країни між Європою та росією

Є три причини, чому процвітає посередницька торгівля. Перша — торгівля товарами, які підпадають під санкції. ЄС ухвалив 14 пакетів санкцій, останній 24 червня. Вони забороняють експорт до росії фірмам, які виробляють будь-що, що можна використати на полі бою. Це охоплює напівпровідники та дрони, а також шарикопідшипники та мікрохвильові печі. Всупереч цьому, більша частина бойового обладнання, яке росія придбала у період з лютого по серпень 2022 року, містить компоненти, вироблені в Європі чи США, за даними лондонського мозкового центру Royal United Services Institute.

Міжнародна експертна група Єрмака-Макфола, яка розробляє рекомендації щодо санкцій проти рф, оприлюднила звіт, де нарахувала 1057 іноземних компонентів у російській зброї та техніці, якою агресор воює проти України. Ці компоненти виробили 155 компаній із 19 країн. Приблизно дві третини знайдених складників походять із країн-союзників України, зокрема із США (Ред.).

Наприклад, найшвидше зростання експорту з ЄС до Казахстану та Вірменії спостерігалося у хімікатах, електроніці та машинобудуванні, а ці групи товарів під жорсткими санкціями. Експорт техніки до Казахстану з ЄС подвоївся з 2021 по 2022 рік, а потім зріс ще на 23% у 2023-му, до 6,4 млрд євро. У 2023 році Вірменія імпортувала з Європи удвічі більше хімікатів, у п’ять разів більше ІТ-обладнання та вчетверо більше електроніки з Європи, ніж у 2021-му. Крім того, деякі товари, що не входять до офіційної статистики торгівлі, перевозять контрабандою.

Відправлення можуть проходити через кількох посередників на шляху до росії. Деякі експортери у Туреччині та Центральній Азії справді не знають, звідки походять товари, які вони відправляють. Але інші дуже добре знають. Торік США запровадили санкції проти мережі європейських фірм, організованих російським конгломератом «маяк», для транспортування забороненого обладнання через Узбекистан та Вірменію. У червні виявили дві мережі європейських виробників інструментів, які постачають до росії: одну через Туреччину для «остек», російської державної компанії, іншу через Киргизстан для «ньютон-итм», російської аерокосмічної компанії.

Друга причина зростання непрямої торгівлі полягає в тому, що росія заборонила вантажівкам в’їжджати безпосередньо з ЄС від 2022 року. ЄС дозволяє експорт деяких продуктів до росії, як-от сільськогосподарські товари, але тепер вони повинні використовувати обхідні маршрути. ЄС це не дуже турбує: це робить транспорт дорожчим, що перешкоджає торгівлі з рф, але дозволяє виживати фірмам, які надто від неї залежать. Офіційні дані показують, що з 2021 по 2023 рік кількість сільськогосподарської продукції, що надходить з Європи до Казахстану, подвоїлася.

Третю тенденцію Європі найважче зупинити. Це походить від виробничого буму в третіх країнах. Комапнії третіх країн імпортують деякі матеріали та деталі з Європи, що не обов’язково порушує правила. Санкціонери ще не запровадили обмеження на деякі експортні товари, як-от текстиль, сире залізо та необроблена сталь.

Туреччина була одним із найбільших постачальників побутової техніки до Європи до початку війни.

США вважають, що турецькі фірми зараз виготовляють безпілотники та мікроелектроніку для оосії. За словами чиновника МЗС Туреччини, метали для деяких боєприпасів можуть виплавлятися в Європі.

З 2021 по 2023 рік імпорт офісної техніки з Європи до Казахстану потроївся, до майже $1 млрд. Ймовірно, частково це сталося через появу нових офісів і фабрик. У 2023 році інвестиції у Казахстан зросли на 11% завдяки підтримці російських компаній.

Як можна зупинити ухилення від санкцій 

Економіки Центральної Азії та Кавказу, здається, отримують вигоду від війни. Загалом економіка п’яти центральноазійських республік зросла на 6% у 2023 році порівняно з 4% у 2022-му, а економіка Вірменії зросла на 8% порівняно з 5% у 2022-му. Логістичний сектор і вантажоперевезення щороку зростають на 20%.

Для європейських політиків це все погана новина. «Ми очікували певного витоку, — каже один чиновник, — але не у такому масштабі». У грудні 12-й раунд обмежень ЄС вперше стосувався компаній у Вірменії та Узбекистані. Відтоді бюрократи погрожували новими санкціями третім країнам і європейцям, які експортують до них, але вжили заходів лише проти кількох фірм. Але замість компаній, доданих до чорного списку, реєструється інша в іншому місці.

Справжнє вирішення вимагало б залучення допомоги урядів Кавказу та Центральної Азії. Це непросте завдання. Регіональні політики цінують свою близькість до росії й часто особисто наживаються на порушенні правил. І все-таки європейці могли запропонувати їм винагороду. Вірменія нещодавно почала закривати фірми, що торгують з росією, після того як ЄС виділив їй 270 млн євро допомоги та позик.

Звісно, Європа могла б використовувати батоги, а не пряники. Наприклад, поширити заборону на експорт на треті країни або обмежити їхні банки. Водночас це може спричинити роздратування таких країн, як Азербайджан, які є важливим джерелом газу в Європі та завдати шкоди європейським компаніям. Питання полягає в тому, чи вважає ЄС, що користь для України від більш жорсткого режиму санкцій того варта. Нинішній підхід свідчить про те, що ні.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Хакери, пов'язані з розвідкою рф, атакують країни НАТО та ЄС

Владислав Паливода 10 вересня 2024 13:14

Meta інтегрує сторонні чати у WhatsApp та Messenger для користувачів ЄС

Вікторія Рудзінська 7 вересня 2024 11:45

Український FPV-дрон перехопив російський «Ланцет»

Анастасія Ковальова 5 вересня 2024 13:58

Іран може передати балістичні ракети росії найближчим часом

Владислав Паливода 3 вересня 2024 11:48

Meest China обіцяє й надалі доставляти коптери та складники до них із Китаю

Максим Красіков 30 серпня 2024 18:57