Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як психологічний добробут впливає на продуктивність IT-команд

Людмила Скрипник
Людмила Скрипник Психотерапевт, співзасновниця 4ID Провайдер корпоративної психології та добробуту
27 лютого 2025 6 хвилин читання

За останні 5 років українські компанії взяли курс на підтримку психоемоційного здоров'я своїх співробітників. Цей тренд почався ще під час пандемії COVID-19: тоді віддалена робота поставила перед багатьма командами нові виклики.

Каталізатором змін стало повномасштабне вторгнення, коли безпека й психологічна стійкість працівників набули критичного значення для організації безперебійної роботи багатьох бізнесів.

Загалом з 2019 по 2024 роки кількість українських компаній, які дбають про психічне здоров'я своїх працівників, зросла на понад 50%. IT і фінансовий сектор стали лідерами у впровадженні корпоративної психотерапії. Близько 60−70% компаній з цих галузей мають програми підтримки психічного здоров’я, що підтверджує і наш досвід — до ІТ-сфери належать більше як третина наших клієнтів.

Розповідаємо детальніше, чому компанії вирішують піклуватися про добробут співробітників і як це впливає на ефективність роботи цілих команд в умовах турбулентності.

Кореляція між добробутом працівників і продуктивністю

Підписуйтеся на наші соцмережі

По-перше, піклування про психологічний добробут — частина бізнес-стратегії. Це підтверджується результатами нещодавнього дослідження McKinsey Health Institute у співпраці з World Economic Forum. Відповідно до нього, організації, які надають пріоритет здоров'ю та добробуту своїх співробітників, демонструють значне зростання продуктивності, скорочення прогулів і зменшення витрат на охорону здоров'я. Крім того, такі колективи вирізняються більшою стійкістю та здатністю адаптуватися до змін.

По-друге, створення здорової організаційної культури, де психічне здоров'я є пріоритетом, сприяє підвищенню рівня залученості працівників. Згідно з дослідженням Gallup 2022 року, компанії з високим рівнем залученості отримують на 21% більше прибутку. Також відкрите спілкування та зменшення стигми щодо ментальних проблем сприяє тому, що працівники частіше звертаються за допомогою. Це, своєю чергою, позитивно впливає на їхнє самопочуття та продуктивність.

По-третє, піклування про психологічний добробут співробітників дозволяє ефективно протистояти тривозі та депресії, що охоплює все більше працездатного населення. Особливо це актуально для українців, які щоденно зіштовхуються з наслідками повномасштабної війни. За даними ВООЗ, кожен долар інвестований у розширення масштабів лікування депресії та тривоги, призводить до повернення чотирьох доларів у вигляді покращення здоров’я та працездатності.

Щобільше, у ринкових умовах жорсткої конкуренції піклування про психічне здоров’я може стати вирішальним фактором для залучення найкращих талантів. Згідно з опитуванням McKinsey Health Institute, в якому взяли участь понад 42 000 осіб, щонайменше третина кандидатів при виборі роботи звертає увагу на заходи та програми підтримки фізичного та психічного здоров'я. Тобто, організації, які інвестують у ментальне здоров’я, є більш привабливими для кваліфікованих спеціалістів і можуть отримати вищі показники утримання що зрештою зменшує витрати на найм.

Як українські IT-команди дбають про психологічний добробут своїх співробітників під час війни

Як правило, IT-компанії під час повномасштабної війни транслюють усвідомлене ставлення до питань психічного здоров'я. Це передусім пов'язано з бажанням «якісно» допомогти своїм співробітникам прожити кризові стани і через саморозвиток вплинути на посттравматичне зростання команд.

Спираючись на власну статистику роботи з tech-індустрією, серед найчастіших запитів IT-команд — автоматизована підтримка в форматі онлайн-сесій з психологами та групові активності для всієї команди. Індивідуальна терапія дозволяє підвищити рівень самосвідомості, впоратися зі стресовими ситуаціями й ефективно використовувати енергію в інтересах поточних проєктів. Розвинути ж навички емоційної стійкості, ефективного спілкування та самопідтримки можуть регулярні групові зустрічі різних напрямків.

Загалом більшість українських IT-команд випередили час, ставши суб'єктами впровадження психологічного добробуту на робочих місцях до ухвалення цьогорічного закону «Про систему охорони психічного здоров'я в Україні». Така проактивність у питанні ментального здоров'я позитивно відобразилася на розвитку багатьох бізнесів: від залучення та утримання кращих талантів на ринку до формування репутації соціально відповідального роботодавця.

Як керівникам покращити продуктивність та вмотивованість команд під час кризових часів

У воєнний та післявоєнний час психологічна підтримка є критичною: війна спричиняє сильний стрес, який негативно впливає на емоційну стійкість. Отож, керівникам ІТ-команд доцільно «озброїтися» кількома важливими принципами щодо підтримки ментального здоров'я своїх співробітників, аби допомогти команді відновити психологічну рівновагу та сприяти успішній адаптації до викликів будь-якої складності. 

  • 1
    Варто створювати культуру відкритого спілкування. А саме, культивувати атмосферу психологічної безпеки, де співробітники можуть вільно обговорювати питання ментального здоров'я без будь-якого страху стигматизації.
  • 2
    Потрібно також надати доступ до професійної підтримки. Йдеться насамперед про впровадження програм психологічного добробуту, які охоплюють фізичне, емоційне та ментальне здоров'я. Від онлайн-сесій з кваліфікованими психологами, освітніх вебінарів до ресурсних зустрічей чи тематичних марафонів.
  • 3
    Важливо демонструвати особистий приклад. Ідеально, коли керівники напрямів стають рольовими моделями для своїх команд, відкрито говорячи про власне ментальне здоров'я та підтримуючи ініціативи з його зміцнення. Це надихає інших колег дбати про себе й свій емоційний добробут.
  • 4
    Слід прийняти реальність war-life balance й прагнути розвитку в умовах нестабільності. Організації, зосереджені на постійному вдосконаленні, можуть перевершити своїх конкурентів за продуктивністю та зростанням доходів.
  • 5
    Врешті-решт піклування про ментальне здоров'я необхідно вплітати в ДНК власної корпоративної культури — адаптуючи під настрої, запити та потреби власної команди.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 10 годин тому

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 10 годин тому

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00