Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як прості люди можуть допомогти у боротьбі з дронами та ракетами

Владислав Миронович
Владислав Миронович SPEKA, журналіст
26 жовтня 2022 8 хвилин читання

Чи реально чимось замінити радіолокатори? Чи можливо забезпечити 100% покриття території України для відстеження та усунення ракет, якими нас тероризує росія? Так, якщо взяти професійну команду, скласти правильне ТЗ та презентувати пропозицію потрібним людям. 

Текст надав редакції один з розробників застоснку, який попросив не називати його імені.

Що таке «єППО»?

Система ППО призначена для виявлення і збиття ракет, що вторгаються у повітряний простір України. Її функціонування забезпечують фахівці-локаторники та зенітники, робота радарів і певний софт. Але основна проблема своєчасного виявлення повітряної загрози полягає в тому, що РЛС мають вкрай низьке покриття на висотах до 50 м, тобто саме там, де літають «Калібри», Shahed 136 та Х-101. Для своєчасного виявлення таких цілей штатних РЛС недостатньо. І це проблема не українська, а загальносвітова.

Завдання «єППО» — виявляти гучні й повільні Shahed 136, так і швидші та майже безшумні «Калібри» і Х-101. При цьому використовується допомога людей, які мимоволі стають свідками прольоту подібних смертоносних «НЛО». Саме для цього і розробили застосунок «єППО».

В оновленого ППО є три компоненти:

  • Програма «єППО» допомагає відстежувати ракетні атаки. У момент, коли користувач бачить небезпечний об'єкт, він наводить на нього телефон у напрямку польоту ракети/БПЛА/літака і натискає відповідну кнопку.
  • Ця інформація йде на серверну частину — «єППО». Оброблення на сервері відбувається у реальному часі в єдиній системі ППО. Сервер може обробляти величезну кількість запитів, зроблених одночасно.
  • На підставі цих даних будується траса ракети — це траєкторія, за якою вона летить. За командою оперативного чергового ППО (відповідальної особи) починається ліквідація ракети силами, які натепер перебувають у траєкторії її польоту. Усі вогневі пости зареєстровані в системі, і команду на ураження дають саме тим підрозділам, які у цей момент і в цьому місці здатні ефективно вразити ціль.

Фахівців ППО цікавить скорочення часу від моменту виявлення ракети/БПЛА/літака до команди на ураження. Що менший цей інтервал, то ефективніша і результативніша робота ППО.

Для прикладу можна взяти «Калібр». Це нешвидка, дозвукова ракета, що низько літає. Для того щоб відстежити «Калібр», потрібні очі людини — її потрібно побачити.

Кількість точок і сигналів формується за допомогою обладнання, яке вже є у всіх зареєстрованих у «єППО». Завдяки великій кількості алгоритмів, узгоджених із військовими фахівцями ППО, фейкові та реальні запити суворо відстежуються, обійти систему не вийде. Кожен кейс на етапі тестування оброблявся окремо.

Наприклад, людина бачить, що летить якийсь об'єкт. Вона зазначає цю точку у своєму застосунку. Ракета летить далі за своєю траєкторією, її бачить інша людина в іншій точці, зазначає це у своєму застосунку. Так, маючи кілька точок, можна обчислити напрямок руху ракети.

Скажімо, ракета, запущена з Каспійського моря облітає всю країну, її побачить багато людей. Але тільки тепер вони будуть про це писати не у Telegram-канали, а передавати дані безпосередньо військовим.

Чи можливі фейкові сигнали?

Питання безпеки й чистоти запитів вкрай актуальне.

Відсікти фейкові натискання дуже просто: потрібно проаналізувати точки. У об'єкта в польоті у будь-якому разі буде траєкторія. Якщо на сервер одночасно надійшли дані про кілька різних точок, розташованих у різних місцях, а не на єдиній траєкторії, зрозуміло, що цей сигнал — фейк.

Ми можемо відстежувати ракети в режимі реального часу. Є певні таймінги, коли ми вимірюємо траєкторію і кількість точок. Завдяки їх зіставленню з'явилася можливість не просто виявляти об'єкти, а й ділитися цією інформацією з потрібними людьми.

Коли ухвалюється рішення, що траса ракети правильна, то ухвалюється рішення на збиття. Для цього використовується друга частина програми, доступна тільки для військових — «єППО Стрілець».

Військові, звісно, знають, де розташовані вогневі позиції засобів ураження ППО. Команди передаються тим, хто перебуває на шляху проходження ракети. Визначається часовий інтервал, що виділяється на ураження цілі, з урахуванням конкретного вогневого поста.

Траєкторія польоту ракети обстрілюється всіма постами. Таким чином, тепер кожен українець, у якого є цей софт на смартфоні, може взяти участь в усуненні ракет ворога і закритті неба. Смартфон перетворюється на зброю.

Звісно, одним з основних питань під час реалізації проєкту була безпека. Що більше людей користується застосунком, то більшим має бути захист.

Над кібербезпекою працювали найкращі спеціалісти одеського IT-ком'юніті. Система витримує потужні DDоS-атаки, величезну кількість одночасних запитів, звернень і кількість даних.

Це зроблено в Україні, аналогів немає.

Як працює застосунок?

Розробка такого застосунку потребує сильної та досвідченої команди.

Усе починалося практично на колінцях. Зараз ми злагоджена група, що складається з більш ніж 10 осіб. Завдяки комунікабельності та активності команди проєкт підтримали, він пройшов кілька етапів узгоджень, уточнень та презентацій і був затверджений.

Після цього справа залишилася за малим: розробити, презентувати, впровадити. Перший етап — розроблення. Після презентації ідеї почалася реалізація програми, адже без цього її дуже складно було б узгодити.

Найбільше часу тривало розроблення технічного завдання та документації. Зараз сервери мають максимальний захист та здатні обробити величезну кількість запитів.

Після появи першого варіанта програми необхідно було не тільки його закінчити, а й повністю підготувати проєкт для його представлення. Демонстрація та тестування такої пропозиції також потребує певних зв'язків і контактів. Цим займався я — знайомив і знайомився з людьми, завдяки яким хлопці змогли продемонструвати принципи роботи застосунку військовим.

На етапі узгодження ми надали свої програми військовим, вони встановили їх на свої смартфони та почали тестувати.

Тестові версії дуже зручні тим, що там можна створити штучні ракетні траси, можна легко відтворити кейс із виявлення та збиття ракети. Під час тестування моделювалися різні ситуації — від одночасного використання застосунку великою кількістю користувачів до переміщення між певними точками для відтворення ракетної траси.

Головною перевагою роботи у такій «ламповій» команді стало те, що це дало змогу зменшити час на розроблення застосунку та його тестування. Крім того, багато хто з тих, хто розробляв «єППО», могли замінити один одного, виступаючи одночасно розробниками, product, тестувальниками, компонентами, що зв'язують між собою різних людей (вони займалися поширенням інформації та домовлялися з військовими).

Використання нашого «єППО» можливе на всій території України, зокрема й на тимчасово окупованих територіях. Що більше людей користуватимуться застосунком, то ефективнішою буде робота нашого ППО та врятовано більше життів. Користувачу треба підключитися до мережі та зареєструватися у Diia.

«єППО» постійно оновлюється: покращуються алгоритми на підставі реальних даних, додається новий функціонал як результат зворотного зв'язку від офіцерів ППО та планових змін у роботі всієї системи.

Застосунок доступний на операційній системі Android, протягом двох тижнів «єППО» з'явиться і в AppStore.

Від редакції: коли матеріал сьогодні, 26 жовтня, готувався до випуску, стало відомо, що за допомогою «єППО» ще 22 жовтня на півдні України збили першу ворожу ракету.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00

У Херсоні вже запрацювали 32 зі 150 станцій мобільного зв'язку «Київстар»

Руслан Сорока 2 грудня 2022 15:56

План безперервності бізнесу: ключові поради, як досягти стійкості

GlobalLogic Ukraine 2 грудня 2022 13:30

В Україні створили чатбот психологічної допомоги «Друг»

Руслан Сорока 1 грудня 2022 18:07