Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що варто знати про злочини Євгена Пригожина та ПВК «Вагнер» – британський юрист

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
24 червня 2023 6 хвилин читання

ПВК «Вагнер» довго була вістрям російської пропаганди, особливо за кордоном. За її плечима воєнні злочини, втручання у виборчий процес, вбивства, перевороти і маніпуляції. Сьогодні ця структура, імовірно, нарешті повернулася проти режиму, що її вигодував. 

На фоні заколоту Пригожина SPEKA піднімає своє інтервʼю з британським юристом Джейсоном Маккʼю, який почав воювати з Пригожиним ще до того, як це довелося робити путіну. 

Британський юрист Джейсон Маккʼю, старший партнер Mccue Jury & Partners, та його команда ініціювали груповий позов проти ПВК «Вагнер». Джейсон має 30 років досвіду боротьби з терористами і впевнений, що притягнути до відповідальності «вагнерівців» та власника ПВК Євгенія Пригожина за воєнні злочини цілком реально, а також використати їхні активи по всьому світу для виплат компенсацій українцям, що постраждали від їхніх дій. 

SPEKA поспілкувалася з Джейсоном Маккʼю про те, як позов допоможе українцям отримати відшкодування за втрачене майно і завдану шкоду, як британська фірма вперше почала працювати з Україною і який стосунок має Facebook до геноциду рохінджа у Мʼянмі.

Наводимо ключові тези з інтервʼю.

Джейсон Маккʼю
Джейсон Маккʼю
старший партнер Mccue Jury & Partners

Чому ПВК «Вагнер» настільки впливова і небезпечна

Ця група є вістрям спису російської воєнної машини. Її дії підсилюють російську пропаганду, не кажучи вже про різноманітні воєнні злочини, які вчиняє ця група, пояснює Джейсон Маккʼю. 

Те, що ПВК «Вагнер» стане першою ціллю у боротьбі українців за справедливість не лише на полі бою, але й у суді, є вкрай символічним. 
Джейсон Маккʼю, Mccue Jury & Partners

Позов має три мети. По-перше, визнання «вагнерівців» терористичною організацією, що ускладнить для неї рекрутинг, пересування світом та використання її закордонних активів. По-друге, забезпечення виплати репарацій українцям, які стали жертвами злочинних дій «вагнерівців». По-третє, відтягнути якомога більше уваги «вагнерівців», переслідувати їхні активи та привернути до них увагу міжнародних медіа. 

Чи реально українцям отримати компенсації завдяки колективному позову

Досвід Маккʼю показує: не лише реально, це набагато більш ефективний та швидкий процес, ніж репарації через міжнародний трибунал. Адже отримання репарацій через міжнародний трибунал, навіть за успіху, може тривати 5-10 років. 

Якщо вдасться створити прецедент виплати компенсацій із заморожених активів «Вагнера», а згодом потенційно й інших російських організацій, цей процес буде набагато швидшим, ніж якщо чекати виконання обіцянок Лугано

Як відстежити активи ПВК «Вагнер» за кордоном

Джейсон розповідає, що його компанія і волонтери, які долучилися до боротьби, здатні відстежувати активи ПВК «Вагнер» на усіх континентах, крім Антарктиди. 

Але для того, щоб ефективно заблокувати дії «вагнерівців», потрібні додаткові ресурси, попри те що до ініціативи вже долучилися такі впливові розслідувачі, як Bellingcat

Про досвід боротьби з терористами і не тільки

«Я витратив 30 років на боротьбу з терористами, вів справи тисяч і тисяч жертв. Ми воювали проти ІРА, ХАМАС, „Аль-Каїди“, держав-ізгоїв, як-от Лівія за часів Каддафі, Іран. Ми також представляємо інтереси рохінджа за геноцид, вчинений проти них, і ми подаємо до суду на Facebook на 200 мільярдів доларів», — розповідає Джейсон.

Чим мотивований позов проти Facebook на $200 млрд

Річ у тім, що вони чотири роки дозволяли режиму та екстремістам використовувати свою платформу.

Мені дуже не подобаються глобальні технологічні компанії, зокрема Facebook, відома тепер як Meta. На мою думку, вони вбивають цей світ. Я не вважаю, що вони приносять людям радість і дух спільноти, якраз навпаки. 

Йдеться не лише про те, що відбувається на макрорівні, як в Україні чи Мʼянмі, але й у мікромасштабі, коли молодій дівчині вбивають самооцінку, навʼязують нереалістичні стандарти краси абощо. Платформи потребують регулювання та належної модерації, їх треба позбавити можливості уникати відповідальності. 

Кожна інша компанія у світі несе відповідальність у межах певної юрисдикції. Вони грають на цьому, і це треба зупинити. Ми повинні знайти спосіб впоратися з цим. Ці компанії нікуди не зникнуть, але вони потребують належного регулювання.

Проблема, яка виникла в Україні з юридичної точки зору щодо Facebook, полягає в тому, що це не єдина платформа в країні. Якщо взяти М'янму, Facebook там фактично і був інтернетом. Тож з юридичної точки зору ця справа була набагато простішою. 

Як Mccue Jury & Partners почали допомагати Україні

Вперше юристів залучила українська влада у справі розслідування збиття росіянами малазійського боїнга, рейсу MH17. Тоді з різних причин справу не вдалося довести до кінця, але компанія має великий досвід у регіоні, зокрема допомоги білоруській опозиції. 

Як Пригожин відреагував на позов

Маккʼю пояснює, що вони знайшли спосіб передати позовні документи Пригожину особисто і той відповів жорстокими жартами, навіть запропонувавши заплатити «за бій з ним». За словами юриста, Пригожин вважає себе настільки могутнім, що впевнений — ніхто не зможе його покарати. 

Пригожин — справжнє зло, у ньому немає нічого хорошого. Тому так важливо показати світу, які жахіття скоїла ця людина, а також покарати тих, хто спілкується з ним і заробляє завдяки йому. 
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Україна працює над посиленим видобутком нафти та газу

Олеся Дерзська 14 травня 2024 14:15

F-16 прибудуть в Україну цього літа — Данія

Олеся Дерзська 14 травня 2024 10:44

Данія пообіцяла Україні F-16 за місяць (інформація оновлена)

Олеся Дерзська 13 травня 2024 22:28

Посвідчення ветерана з'явиться в Дії

Олеся Дерзська 13 травня 2024 19:18

Закон про мобілізацію та ринок праці в IT

Сергій Коноплицький 13 травня 2024 14:48