Як працюють та скільки заробляють ІТ-фрилансери
За даними «Укрінформ», через війну приблизно 14 мільйонів українців змушені були покинути власні домівки та переміститися до безпечніших регіонів та країн. А це величезна кількість втрачених робочих місць! І це одна з тих причин, чому фриланс під час війни став надзвичайно актуальним. Як для бізнесу, так і для потенційних фрилансерів.
Отже сьогодні ми поговоримо про фриланс в умовах війни, про попит на послуги фрилансерів, про напрямки їх роботи та про можливості заробітку. Адже на найближчий час це для багатьох українців єдина можливість працювати, забезпечувати себе та своїх рідних коштами для нормального життя.
Чому в Україні є попит на послуги фрилансерів під час війни
Попри те, що на початку повномасштабного вторгнення багато фрилансерів втратили частину замовлень, в цілому ринок доволі швидко відновився. І послуги фрилансерів все ще затребувані навіть під час активної фази війни з декількох причин:
- бізнесу набагато легше знайти спеціаліста віддалено, аніж шукати його у своєму місті та наймати в штат;
- вільних спеціалістів з великим досвідом роботи стало більше, а знайти гарного експерта — легше;
- ціни на фриланс-ринку приблизно залишаються на довоєнному рівні, суттєвого росту поки що не сталося.
До того ж у фрилансерів зазвичай більше досвіду у вирішенні завдань, котрі можуть допомогти бізнесу вистояти в непростих умовах воєнного стану.
Кого більше — чоловіків чи жінок?
За даними української фриланс-біржі Freelancehunt, «гендерна» різниця серед фрилансерів доволі незначна:
- 52,05% — чоловіки;
- 47,95% — жінки.
Але тут важливо додати, що різниця може бути доволі суттєвою в залежності від напрямку, який вас цікавить. Серед веб-розробників та програмістів переважна більшість — чоловіки. Серед веб-дизайнерів, HR-спеціалістів, копірайтерів та SMM-ників — жінки.
Скільки годин на тиждень працюють українські фрилансери
Очевидна перевага фрилансу — можливість самостійно нормувати робочий день та працювати у зручному для себе графіку. Проте стереотип, начебто фрилансери працюють лише по кілька годин на тиждень, абсолютно хибний. Згідно з результатами опитувань, кількість робочих годин у фрилансерів навіть більша, ніж у офісних працівників.
Підписуйтеся на наші соцмережі
В середньому український фрилансер працює близько 45 годин на тиждень і має 25 днів відпустки на рік. Тобто ми можемо підтвердити, що в плані кількості робочого часу віддалений і очний формати роботи дуже близькі. Але тут варто додати, що робота в офісі — це ще й час на збори та дорогу. У великих містах це ще плюс кілька годин на добу. Тому насправді ми повинні рахувати не 40 годин, а всі 50-60. Іноді навіть більше.
Найпопулярніший напрямок серед фрилансерів
Ринок фрилансу обʼєктивно доволі неоднорідний. Є як дуже популярні напрямки, так і такі, що майже не користуються попитом. Серед українських спеціалістів найпопулярнішими є наступні:
- робота з аудіо та відео — 36,8%;
- переклади текстів — 32,8%;
- дизайн та арт — 28%.
Також згідно з результатами опитування, середньостатистичний вік українських фрилансерів — 24-35 років. Тобто це здебільшого більш молода та активна аудиторія.
Власне саме через цю тенденцію ми у Wezoom Академії і розробили оптимізовані двотижневі «Курси для Українців» якраз по названих напрямках. Курси створені вже після повномасштабного вторгнення і орієнтовані саме на переміщених осіб, котрим гостро необхідно якнайшвидше опанувати нову професію та почати заробляти віддалено.
Як війна позначилася на заробітку фрилансерів
Безумовно, війна зачепила всі сфери нашого життя без виключення. Згідно з результатами опитувань, понад 66% українських фрилансерів підтвердили зниження рівня доходу. Особливо в перші місяці після повномасштабного вторгнення, коли значна кількість бізнесів стала на паузу або повністю припинили роботу. Найчастіше про зниження доходів говорять дизайнери, копірайтери та програмісти.
Майже 25% фрилансерів сказали, що їхній рівень доходу не змінився. А 8,5% опитаних сказали, що почали заробляти навіть більше, ніж до війни. Тут, звісно, варто зазначити зміни курсу валют та зростання цін практично на всі групи товарів. Навіть ті, хто отримує оплату в доларах чи євро, все ж відчули економічні зміни.
Якщо ж говорити конкретніше, можемо назвати деякі цифри по зарплатні серед фрилансерів:
- 74,79% — до $500;
- 15,76% — до $1000;
- 6,13% — $1000-2000;
- 1,97% — $2000-3000.
При цьому зауважимо, що серед спеціалістів, котрі заробляють до $500-1000, далеко не для всіх фриланс — головне джерело прибутку. Понад 50% мають додаткові можливості для заробітку.
Детальніше з рівнем заробітної плати в різних напрямках ви можете ознайомитися нижче:
На жаль, зараз близько 70% усіх українських фрилансерів стверджують, що незадоволені рівнем доходу та хочуть заробляти більше. І наразі найкращий спосіб це зробити — розширювати список власних компетенцій, опановувати нові професії, прокачувати власні хард- та софт-скіли. Ну і звісно ж, чекати на перемогу України.
Як війна позначилася на роботі фрилансерів та житті загалом
Понад 67% українських фрилансерів зазначають, що їхній обсяг роботи з початком війни зменшився. Найгостріше дефіцит замовлень відчули дизайнери — понад 33% сказали, що задач по проєктах стало суттєво менше. Зменшення кількості замовлень також відзначають близько 18% копірайтерів та трохи більше 15% програмістів.
При цьому понад 75% фрилансерів продовжують працювати у тому ж напрямку, що й до війни. Іншим довелося перекваліфікуватися чи розширити список власних компетенцій через падіння попиту чи нестачу проєктів у своїх категоріях.
Що цікаво, багато хто зі спеціалістів зазначає, що зараз особливо важливими стали soft skills фрилансерів:
- комунікаційні навички;
- лідерські якості;
- уміння експериментувати, пробувати свої сили в чомусь новому.
Близько 66% українських фрилансерів не залишили власні домівки. Майже 24% змушені були переміститися всередині країни до безпечніших регіонів. І лише 10% виїхали за межі України.
Ну і наостанок ще дещо! Фрилансери, як і всі інші українці, після 24 лютого активно включилися в процеси, що наближують нашу спільну перемогу:
- займаються волонтерством;
- допомагають біженцям;
- роблять донати армії та різноманітним фондам;
- приєднуються до лав IT-армії тощо.
Очевидно, що зараз всім стало складніше працювати та підтримувати своє фінансове становище на довоєнному рівні. Проте ніхто не опускає руки, всі продовжують працювати, розширюють список власних компетенцій, розвиваються в нових напрямках і рухаються далі. І ви теж маєте рухатися вперед. Не лише заради себе та своїх близьких, а й заради всієї України. Разом переможемо!