Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працює технологія ВАР у футболі

Назар Стрільчук
Назар Стрільчук Системний адміністратор у UpWork
4 березня 2025 4 хвилин читання

Футбол — дуже консервативний вид спорту. Основні правила гри не мінялися від її започаткування понад 160 років тому, а за всю історію серйозні нововведення (як-от заміни чи запровадження карток) можна перерахувати на пальцях.

Але прогрес не стоїть на місці й у 2018 році до офіційних правил гри потрапило найсерйозніше технічне нововведення — Система відеоасистента рефері (англ. Video assistant referee, VAR). Розповім трохи, навіщо вона потрібна і як працює.

Навіщо потрібна VAR

Помилки арбітрів траплялися у футболі протягом всієї його історії, причому від аматорського рівня до рівня Чемпіонату світу. Українці, напевне, пам’ятають угорського суддю Віктора Кашшаї, який не побачив, як під час гри Україна — Англія на Євро-2012 м’яч залетів на цілий метр у ворота англійців і не зафіксував гол. Справедливості заради зазначу, що під час тієї атаки один з гравців збірної України заліз у явний офсайд, який своєю чергою “проспав” боковий суддя. Тож якби тоді була система ВАР гол би все одно не зарахували.

Система відеоасистента рефері якраз і покликана за допомогою сучасних технологій боротися з помилками арбітрів на полі. Адже кожен матч зазвичай знімають десятки камер, тож помічники арбітра (відеоасистенти) можуть побачити набагато більше, ніж судді на полі й допомогти головному арбітру ухвалити правильне рішення.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Яке працює VAR

Відеоасистенти рефері знаходяться в окремій кімнаті з великою кількістю моніторів, на які виводиться трансляція матчу з різних камер. Вони переглядають спірні епізоди й у разі порушення правил, які не виявив головний рефері, сигналізують йому про це по радіозв’язку. Загалом ВАР перевіряє чотири основні типи ситуацій:

  • 1
    Голи – перевірка наявності порушень правил перед забитим голом.
  • 2
    Пенальті – перевірка наявності порушень правил у штрафному майданчику.
  • 3
    Червоні картки – перевірка епізодів, які можуть призвести до видалення гравця (мова йде саме про прямі червоні картки, а не про другі жовті).
  • 4
    Помилки в ідентифікації гравців – виправлення помилок у визначенні гравця, який порушив правила.

В кожній з цих ситуацій команда ВАР може підтвердити рішення арбітра або повідомити йому про свою незгоду з його рішенням. В такому випадку головний суддя відправляється до спеціального монітора, який розташований біля крайки поля і на власні очі переглядає спірний епізод. Після цього арбітр виносить остаточне рішення: або залишає в силі попереднє (наприклад, зараховує гол), або скасовує його (скасовує взяття воріт). Єдиний момент, коли арбітр не йде дивитися відеоповтор і цілком покладається на рішення відеоасистентів — це визначення положення поза грою, яке за допомогою спеціальних технологій  роблять відеоасистенти.

Як VAR визначає положення поза грою

Визначення офсайду за допомогою системи ВАР є одним з найбільш складних і технічно вимогливих аспектів використання цієї системи, адже дуже часто мова йде про визначення сантиметрів різниці у положенні гравців. 

Для точного визначення офсайду застосовуються спеціальні технології. Це, зокрема, технологія «Hawk-Eye». Вона використовує систему камер, розташованих на різних точках стадіону, яка дозволяє створювати 3D-модель положення гравців і м’яча на полі в конкретний момент часу. З її допомогою створюється об’ємна модель усіх гравців на полі, або гравців, що беруть безпосередню участь в епізоді. 

Як працює система Hawk Eye у спорті 

Після створення моделі відеоасистенти за допомогою спеціального ПЗ малюють лінії, які визначають чи перебуває гравець в офсайді, чи ні. Лінії офсайду малюються на основі положення гравців і м'яча, з урахуванням найвіддаленішої частини тіла гравця, якою можна забити гол. Потім лінії накладаються на екран і надають точне візуальне уявлення про те, чи знаходиться гравець в офсайді, чи ні.

Коротка післямова

Багато хто критикує систему ВАР, мовляв, вона все одно не дає 100% гарантії від суддівських помилок та уповільнює гру. Але з моменту її запровадження арбітри  переглянули тисячі помилкових рішень в усіх турнірах, а власне з їх помилками і покликана боротись система ВАР.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
18
Icon 5
Коментарі
Впровадження цієї системи – це як перехід від факсів до смартфонів: не всі одразу звикли, але тепер без нього ну просто ніяк
Так скоро в режимі реального часу почнуть офсайди фіксувати. Тоді бокові судді не будуть потрібні.
Не розумію як можна критикувати VAR? Стільки суддівських факапів вдалося уникнути, суддівство стало В РАЗИ якіснішим.
Так, але вар затягує гру(( і це страшно бісить. При всіх плюсах
Приклад з Євро-2012 досі болить... Якби тоді був VAR, історія могла б бути іншою для збірної.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Вперше в історії палеонтології досліджено мумію шаблезубого кошеня

Taras Satov 16 годин тому

Піротехнології льодовикової доби (Кормань 9, Україна)

Taras Satov 20 квітня 2025 04:54

Фон дер Ляєн проти Трампа і Маска: хто переможе у битві за цифрові правила?

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

Вчені вперше виростили людський зуб у лабораторії

Дар'я Щеглакова 20 квітня 2025 08:05

У Техасі знайшли музичні інструменти мисливців-збирачів — вони з людських кісток

Дмитро Мухін 19 квітня 2025 19:48