Як працює перша у світі школа у форматі онлайн-гри
Яка шкільна освіта чекає на дітей у майбутньому? Яким чином школа перетворюється на метавсесвіт? Чи готові вчителі до змін?
Unicorn School — це перша в світі школа, яка працює у форматі комп'ютерної гри. Made in Ukraine :) Наш продукт ліцензований Міністерством освіти і науки, за його допомогою навчаються приблизно 5000 дітей, ми видаємо класичний атестат про середню освіту.
Хочу поділитися досвідом, як прийшли до цього IT-продукту, куди рухаємося і якою вбачаємо шкільну освіту в Україні через 3-5 років.
Школа як IT-продукт
Починалося все з того, що ми хотіли запустити дистанційну середню школу, яка буде базуватися на 3-х аспектах:
- Дітям більше подобається грати в комп'ютерні ігри, аніж навчатися. Це факт. В Minecraft вони готові проводити 10 годин поспіль, а з уроку хочуть втекти.
- Вміння важливіші за знання. Ми вважаємо, що немає значення, як дитина переказує зміст книжки. Важливо те, як вона застосовує на практиці здобуті навички.
- Побудова індивідуальної освітньої траєкторії. Ми прагнули від початку збирати детальну аналітику по навчанню кожної дитини. Щоб завдяки цифрам будувати індивідуальну стратегію, враховуючи здібності та сильні сторони особистості.

Також ми прагнули знайти нову модель навчання. Зараз багато шкіл дистанційної освіти, я би навіть сказав, що Україна — одна з лідерів за чисельністю таких закладів. Але чим ці заклади відрізняються?
Є три складові: контент, дизайн платформи, де проходить навчання (частіше всього це кастомізований Moodle), сервіс. А ось модель навчання стандартна — дитина дивиться відео, проходить онлайн-тест, отримує оцінку, йде далі.
В цей же рік організовується сильна команда з геймдев-спеціалістів (понад 30 розробників), вчителів, педагогів, психологів та запускається платформа M.A.P.S, яка стає основою Unicorn School.
Мапа пригод замість класичного шкільного розкладу
Ми запропонували дитині формат подорожі у відкритому світі — карту пригод, яку потрібно досліджувати, поступово відкривати, проходити будь-якими доступними способами, збирати ачівки.

Кожен елемент карти — це навчальний модуль, який містить в собі контент та певні випробування. Найголовніше — навчання будується саме навколо випробувань, а не контенту. Тут поясню.
Ми проаналізували разом з вчителями поведінку дітей у різних дистанційних школах. Усі знають, що теоретичну частину діти, зазвичай, слухають неуважно, а от проходити квест у Відьмаку кілька годин поспіль або збирати ачівки в Apex — це залюбки. Чому так?
Проаналізувавши це, ми створили карту не контенту, який потрібно засвоїти, а карту випробувань. Контент — лише помічник, який допоможе підготуватися.


Зал Слави: ачівки — це вміння дитини
В Unicorn School школярі збирають ачівки. Це важливий елемент навчання.
Для прикладу, візьмемо ачівку — «Я знаю дроби». Щоб отримати це вміння, дитині потрібно виконати 20 завдань різної складності, пройти кілька випробувань, кожне з яких містить шматочок цього вміння.

Але ось завдань з дробами не 20, а більше 50. Якщо дитина хоче відкрити для себе нову місцевість на карті, отримати додаткові винагороди, пройти усі квести і збільшити свій рейтинг — вона може пройти додаткові завдання, глибше досліджуючи тему дробів.
Ось це і є індивідуальна освітня траєкторія. Якщо дитині подобається географія, то їй мало основних завдань на карті. Наприклад, я в школі дуже любив історію і мені, окрім підручників, ще купували історичні енциклопедії. Підручник — це ж лише загальний фактаж. Тому ми організували в Unicorn School навчальний процес таким чином, що кожна дитина могла б заглибитися в той предмет, який їй цікавіший.
І вся ця робота не буде марною, адже за кожне завдання та випробування школярі отримують навчальну валюту та артефакти, які витрачають на спеціальні скіни для свого аватара.


Пізніше ці скіни можна буде використати у «Війні Кланів», а також їх побачать в загальному «Залі Слави» (це рейтинг по потоку, класу, місту). Так, для дітей процес змагання між собою суперважливий.

Клани — це можливість об'єднуватися у команди за будь-яким принципом чи спільним інтересом. Діти можуть проходити разом квести, виконувати завдання, заробляти для себе додаткові ресурси. Є чати, налагоджений конект з Microsoft Teams і т.д.

Ще не все налагоджено так, як ми б того хотіли, але приведу нещодавній кейс, який показує реакцію дитини.
Як директор школи, я періодично слухаю розмови наших менеджерів з батьками — особливо, якщо це перший контакт. І ось мама зареєструвалася на безкоштовну демо-версію Unicorn School і через два тижні дала фідбек.
Дитина сказала, що вперше в житті вона займалась дослідженнями. Вона зайшла в якийсь будиночок на карті, в якому знайшла завдання. Спробувала кілька разів виконати — не вийшло. Пішла шукати контент, звернулася до онлайн-бібліотеки, почала дивитися відео-уроки від вчителів.

І вийшло! Що тут головне? Дитина отримала моральне задоволення, вона чогось досягла самостійно, пройшла шлях, який привів до результату, потім отримала ачівку (вміння) і кристали, які можна витратити у шкільному магазині.
Вчителі в Unicorn School як розробники навчального контенту
Більшість батьків в Unicorn School обрали для своїх дітей формат навчання взагалі без прямого залучення педагогів, діти навчаються лише за допомогою дистанційної карти.
Але, звичайно, вчителі у нас є. І тут 4 основні ролі:
- Вчителі, які розробляють контент для карти. Вони створюють тексти, відео та генерують завдання і випробування.
- Вчителі-т'ютори. Це педагоги, які допомагають розібратися дитині з тим, як правильно подорожувати картою — щось по типу ігрових наставників, до яких дитина може звернутися в будь-який момент. Тут вчитель допомагає дитині побудувати свій індивідуальний освітній маршрут, перевіряє домашні завдання, які передбачають творчий компонент (твори, малюнки, презентації, відео тощо).
-
Вчителі, які проводять живі уроки з дітьми. Звичайно, у нас є класичний варіант дистанційної освіти — навчання за розкладом з живими зустрічами в онлайні. Але додам важливу деталь. Ми проводимо уроки в тренінговому форматі — це, так звана, концепція перевернутого класу. Школярі приходять на урок вже ознайомившись з матеріалом, вже пройшовши потрібні випробування на карті, а завдання вчителя — обговорити тему, побудувати дискусію.
Приклад: ми вивчаємо в 9-му класі Французьку революцію. Завдання вчителя створити проблематику, а не розкласти факти по хронології. Вчитель має задати правильні питання, а дитина повинна побудувати причинно-наслідкові зв'язки та екстраполювати їх. Як Французька революція потім вплинула на інші країни? Як вплинула вона на наступні революції у світі? Ми в Unicorn School вважаємо, що немає неправильних відповідей. Головне — дискусія навколо теми.
- Вчителі-психологи, які займаються соціалізацією. Це формат, де діти зустрічаються в онлайні та разом з вчителем беруть участь у різноманітних активностях більш розважального характеру. Це про фан, а не про навчання. Діти в рамках цих зустрічей спілкуються між собою, знайомляться.
Але думаю, що в Україні є певна криза з вчителями. Є категорія (і вона не мала), яка впевнена, що урок — це коли вчитель головний, а діти його повинні слухати. З такими дуже важко налагодити роботу. Але є і хороші педагоги, які з радістю реагують на нововведення і на свою нову роль в освітньому процесі. Таких стає все більше.

Які діти зараз навчаються дистанційно?
Ще п'ять років тому дистанційно навчалися:
- діти, які талановиті в якійсь певній галузі і весь час віддають своєму заняттю — музиканти, спортсмени, танцюристи тощо;
- діти з особливими потребами, а також ті, хто на індивідуальному графіку за станом здоров'я (немає можливості постійно відвідувати школу);
- діти, які стикаються з постійним булінгом.
Після коронавірусу, а особливо тепер, під час війни, ці категорії об'єдналися в одну — дистанційно навчаються усі.
Багато дітей зараз живуть в Україні, але перейшли до нашої школи, бо держава в плані дистанційної освіти ще шукає рішення. Батьки хочуть знайти альтернативу zoom-урокам, щоб була стабільна освіта, яка не залежить від зовнішніх обставин.
Також багато дітей за кордоном і вони змушені ходити до місцевих шкіл, інакше сім'ю позбавлять статусу біженців. А діти в іншій країні стикаються з проблемою — відсутність синхрону нашої та їхньої програм.
Наведу приклад. Ми часто хвалимо британську модель навчання, але у них математика для 9-го класу така ж, як у нас для 6-го. А от із природничими науками навпаки, вони у них розвинені — бо сильна матеріальна база. Тому дітям за кордоном доводиться навчатися паралельно.
Також по загальним результатам Unicorn School за два роки (проводили своє дослідження):
- учні демонструють результати мінімум на 30% вищі, ніж у звичайних школах;
- 87% учнів кажуть, що вони із задоволенням чекають понеділка;
- в минулому році у наших учнів 93 призові місця на Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «На урок»;
- 92% батьків перестали робити домашні завдання разом з дітьми;
- 34% дітей навіть займаються у вихідні і це абсолютно їхня ініціатива.
По вартості навчання в Unicorn School:
- 1440 грн — мінімальний пакет (повноцінний доступ до карти + перевірка вчителями домашніх завдань).
- 13999 грн — максимальний пакет (карта + до 25-ти уроків на тиждень у живому форматі, поглиблена програма з IT, Speaking club, друга іноземна мова та ін).
Наша команда лише почала. Плани амбітні, але знаємо — майбутнє за освітнім мета-всесвітом.
Уявіть собі, що дитина потрапляє в онлайн-середовище, яке має своїм фокусом освіту. Це 3D-простір (а ми вже почали перехід з 2D на 3D), в якому дитина грає за власний аватар, вчиться, спілкується з друзями з Франції, США, Австралія, Японії, Індонезії, може придбати собі віртуальний будинок, завести тваринку, досліджувати величезну онлайн-карту знань.
Створення цього світу — це не наша примха, це той формат, в який освіта трасформується.