Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як працює патологоанатом та що відбувається під час розтину? Пояснює судмедексперт

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
22 вересня 2024 7 хвилин читання

Іноді незрозуміло, як і чому людина померла. Детальне дослідження тіла після смерті, відоме як розтин, може допомогти знайти відповіді. Хейлі Грін, старший викладач судової антропології, розповідає, чим відрізняється справжнє обстеження тіла від кримінальних серіалів. Публікуємо головне з матеріалу The Conversation.

Чи часто необхідно проводити розтин  

Всупереч тому, що ви, можливо, бачили у телевізійних кримінальних фільмах та серіалах, більшість розтинів мінімально інвазивні, тобто тіло часто залишається недоторканим протягом більшості процедур.

Іноді потрібне детальніше дослідження, але на кожному етапі розтину всі учасники надають пріоритет гідності та повазі померлого. Тобто якщо є можливість, то втручання не проводять

Коли смерть людини потребуватиме розтину

Якщо хтось помер природною смертю, немає доказів підозрілих обставин або є нещодавня історія хвороби, то смерть засвідчує лікар. Потім людину бере під опіку ритуальна служба.

Та коли причина смерті не до кінця зрозуміла, лікарі, техніки та допоміжний персонал можуть провести подальше розслідування. Іноді це передбачає розтин.

В Австралії (та більшості англомовних країн. — Ред.) застосовують два види розтину — некоронерний і коронерний (залежно від залучення коронерної служби, яка розслідує обставини смерті).

Некоронерний розтин проводять, коли причина смерті відома, але потрібна додаткова інформація. Наприклад, родина може захотіти знати:

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • ступінь вже відомого захворювання, яке призвело до смерті;
  • наскільки ефективними були методи лікування до моменту смерті;
  • якщо є докази потенційного недіагностованого захворювання, яке могло сприяти смерті.

Некоронерний розтин проводить у лікарняному морзі або судово-патологічному закладі анатомічний або судово-медичний патолог. Анатомічний патолог — фахівець із виявлення та діагностики захворювань органів і тканин (переважно живих). Судово-медичний лікар бере участь у судово-медичному дослідженні та оглядає тіло та його органи, щоб виявити захворювання чи травми, які могли спричинити смерть.

Коронерний розтин проводять, коли смерть є несподіваною, насильницькою, неприродною або є результатом нещасного випадку. Подібні смерті класифікують як випадки смерті, про які можна повідомити, за законом про них потрібно повідомити коронеру, який є магістратом суду з юридичною освітою. Ці звіти (зазвичай готуються поліцією), а також законодавство штату допомагають коронеру вирішити, призначати розтин чи ні. Коронерний розтин проводить судмедексперт у судово-патологічній установі.

Як відбувається розтин тіла

(В Україні аналога коронерної служби не існує. Завдання, виконувані коронером, розділені між судово-медичною експертизою, попереднім слідством і судом. Розтин призначають якщо людина померла без діагнозу у лікарні з ознаками насильницької смерті або підозри такої, якщо невстановлена особа або людина померла поза місцем проживання. — Ред.)

З чого починають з’ясування причини смерті

Людину, яка померла за обставин, про які необхідно «доповісти», відправлять до судово-медичної установи. Якщо коронер призначає розтин, тіло спочатку проходить комп’ютерну томографію, якої може бути достатньо, щоб судмедексперт міг визначити причину смерті без подальшого дослідження.

Якщо ні, патологоанатом проведе зовнішній огляд, обстеживши поверхню тіла та зафіксувавши видимі ознаки причини смерті або розпізнавальні сліди. Це можуть бути татуювання або шрами, за допомогою яких можна встановити або підтвердити особу померлого.

Можна зробити фотографії тіла, взяти зразки рідин організму, як-от сеча, кров і склоподібна рідина з очей, і перевірити їх на наявність наркотиків, отрут або інших речовин.

У багатьох випадках причину смерті можна визначити лише за допомогою зовнішнього огляду, і подальше обстеження не потрібне. В інших випадках потрібні більш інвазивні методи.

Патологоанатом може провести детальний огляд, зваживши кожен орган окремо. Потім вони розкриють його, щоб визначити, чи є якісь видимі ознаки захворювання або травми, які могли б стати причиною смерті.

З кожного органа візьмуть зразки тканини для гістології (вивчення під мікроскопом), щоб знайти докази причини смерті.

Документальний фільм про роботу судмедексперта та моргу

Дослідження мозку під час розтинів

Коронер або слідчі також можуть вимагати дослідити мозок. Це передбачає розріз шкіри голови у межах лінії росту волосся, де це можливо, щоб шкіру можна було здерти, аби відкрити череп.

Верхня частина черепа буде видалена за допомогою осциляційної пилки для доступу до мозку, який потім видалять (після відділення його від стовбура мозку).

Патологоанатом шукатиме ознаки тромбів, травми чи захворювання. У деяких випадках коронер може дати розпорядження залишити мозок на тривалий період для більш ретельного дослідження.

Після закінчення розтину органи повертають у черевну порожнину, а всі розрізи зашивають.

Потім тіло можна передати родині та організувати похорон. Проміжний звіт про причину смерті готується та надається родині.

Остаточне визначення причини смерті оновлять після отримання результатів тестів та лабораторних досліджень зразків тканин. Іноді причину смерті вкажуть як «не встановлено», тобто причину смерті неможливо точно визначити попри результати розтину.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Штучний інтелект в медицині: чи готові великі мовні моделі до клінічного випробування

Олександр Тартачний 29 жовтня 2024 09:05

Apple тестує програму моніторингу рівня цукру в крові

Кіра Іванова 26 жовтня 2024 16:09

Відкрий портал у науку 2.0: як МАН надихає нове покоління дослідників

Анна Сергієнко 15 жовтня 2024 16:01

Хрещений батько ШІ отримав Нобелівську премію. Тепер він застерігає людство від своєї спадщини

Сергій Коноплицький 9 жовтня 2024 15:22

Скільки коштує планета Земля?

Неля Збишко 9 жовтня 2024 06:30