Як позбутися стартап-страхів: практичний посібник для молодих фаундерів
Ваші страхи є логічними, шановні молоді стартапи, і, чесно кажучи, не існує чарівної пігулки, за допомогою якої можна подолати їх. Під час запуску вашого першого в житті проєкту страхи ймовірно будуть вашими фоновими привидами, які завжди намагаються зіграти з вами злий жарт, нав’язуючи внутрішні сумніви та невпевненість.
Поганим є те, що ви не можете повністю уникнути цього, хорошим — що існують секретні протиотрути від кожної тривоги, якою ви можете бути отруєні. Сьогодні попереджений, завтра — живий! Пройдімося найпоширенішими страхами.
Отрута №1. Я не готовий до стартапу
Світ стартапів не для всіх, це точно. Попереду багато роботи, невизначеність, понаднормова робота, брак ресурсів і грошей. На цьому етапі потрібен глибокий самоаналіз, щоб визначити, чи є ця справа для вас розумною. Просто щиро запитайте себе, на якому етапі ви зараз перебуваєте, чого хочете досягти і яку маєте внутрішню причину для створення стартапу. Серед усього розмаїття мотивацій є як мінімум дві, які можуть підтвердити ваші наміри й готовність:
- ви відчуваєте розповсюджену проблему і знаходите унікальне рішення. До того ж, ви настільки одержимі ідеєю, що готові працювати 24/7
-
після роботи в компаніях немає відчуття, що ви знаходитеся на правильному місці, і ви розумієте, що маєте нереалізований підприємницький потенціал, який не дає вам спати. Отже, ви вирішили створити стартап і з цього моменту перебуваєте в цілеспрямованому пошуку ще не винайдених рішень, щоб почати над ними працювати
Отрута №2. Команда неефективна, процеси/завдання заплутані
Гаразд, ви маєте рацію. Спочатку це виклик — правильно організувати процеси стартапу і з купи завдань виокремити пріоритети. Антидоти, які можуть допомогти впоратися з цим:
● використання правильних інструментів — тут все зрозуміло, просто обирайте тули, які найбільше підходять вашій команді
● знайти ідеальну комбінацію членів команди. Найкраще поєднання:
Підписуйтеся на наші соцмережі
- хакер — людина з менталітетом розв'язання проблем, яка завжди шукає різні способи розвитку й підвищення цінності продукту
-
хастлер — одночасно виконавець і керівник групи, який задає темп і стежить, щоб усі інші не відставали
-
візіонер — той, хто бачить загальну картину, завжди прагне розвивати й розширювати бізнес, а також готовий адаптуватися і змінювати напрямок, якщо цього вимагають обставини.
Отрута №3. Залишатися постійно вмотивованим є проблематично
Так, багато команд і засновників стикаються з розчаруванням і відсутністю підтримки на шляху стартапу. Отже, перше, що вам дійсно потрібно зробити, це змінити свій погляд на речі та спробувати запевнити у важливості та впливі вашого продукту. Щоб впоратися з цим, ви можете просто поспілкуватися з якомога більшою кількістю людей, отримуючи постійні відгуки про ваш продукт, таким чином перевіряючи реальний стан речей і підживлюючи себе потрібною енергією.
Підійдуть будь-які інші логічні й нелогічні показники, які допоможуть вам підтримувати швидкий темп, а також відступити від чогось, коли ви виснажені.
Отрута №4. Страх не знайти правильного кофаундера
Знайти когось, хто пройде з вами довгий шлях пліч-о-пліч, може бути непросто — прийміть цей факт. Щоб полегшити цей процес, зосередьтеся на органічному пошуку у вашому оточенні (клас, університет, поточне місце роботи, соціальні мережі, теперішній нетворк, хакатони й інші подібні заходи), що дозволить вам зустріти ідеального партнера-засновника з вашого найближчого оточення, а не поспішати з партнерством, яке може виявитися не таким ідеальним і в кінцевому підсумку зашкодити вашому бізнесу. Однак не кожен інвестор підтримує роботу з родичами, друзями, оскільки це може призвести до конфлікту інтересів. Але вести бізнес з незнайомцем може бути ще гірше, чи не так?
Отрута №5. Бракує грошей на створення продукту
Якщо ви боїтеся, що у вас забракне грошей, то зробіть свій проєкт блискучим, щоб він неодмінно привернув увагу інвесторів :) Жарти жартами, але сьогодні існує безліч способів почати створювати продукт, не маючи ні копійки, і ми не говоримо про очевидний підхід — залучення величезних інвестицій.
● Гроші важливі, але у світі стартапів найбільше значення мають зв'язки й люди. Ймовірно, на ранніх стадіях вам знадобиться багато консультацій у різних сферах: маркетинг, пітчинг, фандрейзинг тощо. Але замість наймати людей, ви можете шукати додаткові можливості та просити про допомогу свою мережу зв'язків. Ви будете здивовані, скільки людей готові підтримати вас 15-30-хвилинною консультацією і допомогти полегшити деякі процеси.
● Інший підхід — подати заявку на участь в інкубаційній програмі. Так, розмір грантів зазвичай невеликий, але це може стати чудовим поштовхом для вашого майбутнього збору коштів. Анастасія Смик, CEO та співзасновниця стартапу INPUT SOFT, має чудовий кейс щодо цього:
Отрута №6. Відсутність досвіду фандрейзингу
Однак перед тим, як розпочати фандрейзингову подорож, ви маєте закласти фундамент, провівши дослідження, залучивши зв'язки й налагодивши контакти з потенційними інвесторами. На цьому шляху ви зіткнетеся з багатьма викликами:
- Заповнюємо десяток заявок. Так, це може бути дратівливо і складно, але з іншого боку, це дає вам додатковий шанс глибше зрозуміти свій продукт, команду, слабкі й сильні сторони. Зі 100 надісланих анкет, ви отримаєте близько 50 відповідей, можливо, з 10 з них ви отримаєте особистий контакт, а можливо, один з них запросить вас на співбесіду. Це нормально, це нормально!
-
Перш ніж збирати кошти — знайте свою проблему. Ви повинні ідеально позиціонувати власне рішення. Ще краще, якщо ви можете пояснити це одним реченням: одне речення — проблема, одне речення — розв'язання.
-
Запросіть на зустріч усіх кофаундерів. Інвестиції в стартапи на ранніх стадіях — це, як правило, інвестиції в команду. Не в ваші показники чи ідею, а в ваш потенціал. Доведіть, що ваша команда здатна виконати місію і впоратися з усіма страхами, проблемами й поворотами.
Отрута №7. Мій стартап провалиться
Невдачі — це частина нашого життя, і єдиний спосіб захистити себе від них — це нічого не робити. Але ви ж не така людина, чи не так? Чарівної срібної кулі для уникнення невдач не існує, але плани B, C і D можуть посилити вашу впевненість і допомогти спрямувати ваш стартап попри труднощі. Ще один трюк, який може зробити стартап, — це півот. Певна антикризова тактика для проєкту, яка означає зміну курсу, стратегії або ідеї.
YouTube, Netflix, Slack і сотні інших світових брендів змінилися:
- з сайту знайомств — на YouTube;
-
з месенджера онлайн-гри Glitch до Slack;
-
від сервісу прокату DVD з доставкою додому до Netflix.
Як зрозуміти, що вашому стартапу потрібен півот? Просто коли ваші гіпотези більше не працюють, а показники різко падають.
Отже, відчуття, коли ви не знаєте, як рухатися вперед через страх, — це найгірше, що ви можете відчути під час створення власного продукту. Це як стояти на краю басейну, готовому пірнути, але замість цього просто чекати. Усвідомлення таких страхів, пам'ятаючи про всі протиотрути, допоможе вашій команді пройти турбулентний шлях стартапу із правильною енергією.