Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як помирає ідея: 10 помилок під час пітчингу

Valentyna Sakhno
Valentyna Sakhno Очільниця KSE Graduate Business School
25 травня 2023 5 хвилин читання

Ви теж мріяли на кухні за чашкою чаю чи кави про відкриття власного бізнесу? Кав’ярні, онлайн-видання чи запуску корисного застосунку, наприклад, для розшифрування аудіо- та відеофайлів (до речі, цю ідею вже втілили). Та зараз не про неї. Більшість стартапів так і лишаються там, на кухні, інші виходять далі — до обговорення з інвесторами. Це і є пітчинг — спроба продати ідею. Тож що не варто робити під час презентації проєкту? Вашій увазі – 10 антипорад.

Що не треба робити під час пітчингу: 10 антипорад

1. Розтягніть презентацію на три години

Розкажіть історію свого роду, про важку долю бабусі Катрусі, а коли слухачі почнуть поглядати на годинник, розбавте атмосферу жартом. Словом, тягніть час, адже всі прийшли вас послухати. 

Насправді ні. Час — найбільша цінність у наш час (тавтологія не випадкова). Поважайте чужий і цінуйте свій. Що стислішою буде презентація, то більше шансів отримати інвестиції.

Текст пітчу має відскакувати від зубів і тривати три хвилини. Сам пітч має бути суперпростим, лаконічним і мати стандартну структуру. Після цього вже варто тренувати відповіді на запитання від аудиторії та презентувати продукт перед живими людьми.
Всеволод Франко, команда Ochi. Переможець буткемпу для українських стартапів від KSE та Martin Trust Center

2. Не думайте про результат

Буде що буде, головне — голосно стартонути, а там побачимо.

І знову ні. Бачення кінцевого продукту, чіткий план побудови бізнесу та його мета — козирі, які запевнять інвесторів у серйозності ваших намірів. Ви найкраще знаєте свій проєкт. Варто продумати все до дрібниць.

3. Конкуренти? Не чули

Які конкуренти, якщо ви вже найкращі? Навіть не варто витрачати час на вивчення їхніх продуктів.

Це непрактичний підхід. Вивчення ринку, оцінка роботи конкурентів і виокремлення своїх унікальних козирів вам лише на руку. Адже саме це допоможе знайти ту саму «родзинку», яка зацікавить інвесторів.

4. Грошей треба багато і зараз

Ви ж інвестори, то інвестуйте. Я хороший, чесно! І ідея — вогонь.

Такий підхід навряд чи спрямує ріки інвестицій у ваш бік. Люди, які готові інвестувати, тому і мають кошти, бо прораховують усі кроки. Тож мати фінансову стратегію важливо. Вона допоможе окреслити загальну картину проєкту, як контролюватимуться витрати та на який прибуток можна розраховувати.

5. Мій продукт для всіх, я хочу підкорити світ

Це, звісно, круто. Але світ занадто різнобарвний, тому визначити цільову аудиторію проєкту — це знайти його серце і для кого воно буде битися.

Найскладніше під час презентації — це побороти бажання розповісти про усі фішки, які ви придумали з командою, та встигнути закохати у проєкт за короткий час пітчингу. Також дуже важливо розуміти аудиторію — хто журі буткемпу (або ж реальні інвестори) і які для них критерії оцінювання. Треба усе формулювати так, щоб саме їм сподобалось і вони побачили те, що шукають.
Ігор Мостовой, команда Do It! App. Учасник буткемпу для українських стартапів від KSE та Martin Trust Center

6. Маркетинг — то складно, продукт класний і розлетиться. як гарячі пиріжки

Така впевненість схвальна. Однак у сучасної людини занадто мало часу і занадто багато реклами навколо, щоб вашій ідеї пощастило потрапити в поле зору споживача. Маркетинговий план має бути однією з основних складових проєкту. На рекламу теж потрібні кошти, і про це варто подбати на етапі зародження бізнесу.

7. Мені ніхто не потрібен, я сам

А що там? Рахувати гроші зможу, вести Instagram теж. Навіщо команда?

Універсальність дійсно цінується. Та часто підхід «усе сам» веде до хаосу. Варто зібрати команду однодумців, в ідеалі, де кожен професіонал своєї справи. Так у ідеї є більше шансів на життя.

8. Пояснюйте все на пальцях

Не витрачайте час на підготовку презентації, ви ж не студент і не на парах.

Насправді візуалізація — наше все. Із розвитком інформаційних технологій саме зоровий контакт став вирішальним. Яскравий віжуал бізнес-ідеї — це вагомий плюс у карму проєкту.

9. Не слухайте зауважень і не давайте ставити запитання. Врешті хто тут головний?

Ви ж придумали класну ідею, то хай усі лише слухають.

Фідбек — один із пріоритетів будь-якої роботи. Тож після презентації проєкту проявіть зацікавленість у діалозі — дайте потенційним інвесторам поставити запитання. Саме під час діалогу виявляють можливі слабкі місця чи ризики проєкту, яких можна буде уникнути. А знати, від кого будуть запитання та хто є вашою аудиторією, надважливо.

Незважаючи на те що презентація продукту триває лише декілька хвилин, ми повинні докладно все пояснити про проєкт, тримати в голові всі розрахунки, щоб відповісти на будь-які запитання інвесторів. Тому найбільшу частину свого часу ми приділили саме удосконаленню наших умінь відповідати на можливі запитання.
Дарина Батуренко, команда SOLOway. Учасниця буткемпу для українських стартапів від KSE та Martin Trust Center

10. Бійтеся відмови настільки, щоб врешті відкласти все це

Навіщо пробувати, якщо вже двічі отримували «ні»?

Що швидше ви припините приймати відмови, то краще буде для вашої ідеї. Ніщо не може завадити ідеї, час якої настав. Пропонуйте її, плекайте, презентуйте та шукайте фінансування — і в часу не залишиться іншого вибору, окрім як настати. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як переселенцям отримати підтримку для розвитку бізнесу — проєкт «Ідеї»

Олеся Дерзська 15 червня 2024 08:16

AI несеться: боротьба з аудіодипфейками, багато оновлень від OpenAI та Anthropic

Владислав Миронович 14 червня 2024 18:30

PRO наголоси, академічно правильну українську, приказки та сракознавство

Наталя Місюк 14 червня 2024 17:45

Будуємо затишок: науковий погляд та чекліст комфортного дому

Володимир Мельнічук 14 червня 2024 16:30

Дракони, інтриги та честь. Враження від першої серії другого сезону «Дому дракона»

Владислав Миронович 14 червня 2024 15:45