Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як підготуватися, куди бігти, шо купляти: поради волонтерки на випадок надзвичайних ситуацій

Владислав Миронович
Владислав Миронович SPEKA, журналіст
13 жовтня 2022 10 хвилин читання

Львівська волонтерка Євгенія Мінаєва підготувала список порад, які допоможуть у разі чергової надзвичайної ситуації. Далі текст авторки з посту у її Facebook.

Бачу, ми це не пройшли. Тому поділюся думками, списками і підходами, завдяки яким події 24-го не збили з ніг мене і мою сім'ю (але зізнаюся, що два дні тому я зрозуміла, що розслабилася, тож треба поновити деякі речі).

Ключова ідея: більшість спроб підготуватися, які я бачу, не стосуються антикризових стратегій та управління ризиками. Це спроби вгадати майбутнє, передбачити його сценарії і розскласти яйця у вгадані кошики. І більшість ресурсу часу та когнітивних зусиль іде на перебирання аргументів стосовно майбутнього, якого не знає навіть той, хто його творить. Оперування повітряними замками і коридорами «вгаданого майбутнього» збільшує тривожність. Тривожність збільшує вірогідність помилки, а помилки бувають фатальні. 

Неможливо вгамувати хаос. Неможливо його вгамувати навіть силою свого переконання у настання найбільш обгрунтованого сценарію. Отже, ми з вам оперуємо вірогідностями. Десятками, якщо не сотнями вірогідних сценаріїв; про якісь ми здогадуємося, а якісь не можемо навіть уявити.

Отже, ми з вам оперуємо вірогідностями. Десятками, якщо не сотнями вірогідних сценаріїв; про якісь ми здогадуємося, а якісь не можемо навіть уявити.Так вот наша задача перестати про них думати першочергово. А сфокусувати на фактах. А які можуть бути факти, коли навколо повна ентропія? Заземляємося:

  • Факт 1. Ми не можемо вгадати наше майбутнє, але ми можемо знати напевне наші майбутні потреби. І вони здебільшого одні і ті ж, з невеликими похибками в межах переважної більшості сценаріїв.
  • Факт 2. Наші реакції і дії на момент настання будь-чого визначені. Біологією :) Звучать вони так: завмирання, втеча, контратака. Контратакувати можна не все; контратакуючим не потрібні поради, як це робити. На інших пунктах зупинимося детальніше.

Реакція ЗАВМИРАННЯ

Це сидіння на жопі рівно в хаті і бомбосховищі. Є цілий ряд варіантів розвитку подій, коли ми будемо сидіти на жопі рівно, бо це найкраща реакція. Ще раз, про варіанти не думаємо, натомість фокусуємося на факті своїх потреб у разі сидіння на жопі. А потреби — теж не вірогідності, їх вгадувати не треба: тепло, сухість, безпека, зв'язок+навігація, сон, їжа, вода, гігієна, енергія.

Реакція ВТЕЧІ

Це коли ми маємо забратися від небезпеки у відомий і невідомий бік. Знову: ми не вгадуємо, куди ми поїдемо, бо ми не знаємо.Що ми знаємо — таке це те, що потреби у нас ті самі, що вище (тепло, сухість, безпека, зв'язок+навігація, сон, їжа, вода, гігієна, енергія), але до того додається мобільність. 

Підсумовую і наголошую: ми ідемо не від «впорядуквання хаосу», а від стабільних, базових і критичних потреб, які є однакові на більшість сценарії. Починаємо з них, а потім додаємо екстремуми (про це далі). 

Тепер у вигляді списку речей. Дивимося у розрізі того, що робимо свою хату фортецею, і кожна категорія передбачає велику і маленьку версію. Велика — це ми сидимо на жопі. Маленька — це з «великої партії» береться маленький пакунок з основними складовими, і шуруємо геть з нею в рюкзаку.

Їжа та вода

  • поживна (багато глюкози!), відповідає вашим потребам та раціону;
  • зберігається довго, якщо псується — не вбиває;
  • спаковано в коробки, які можна завантажити в машину;
  • мати окремо версію «кинув в рюкзак їжу на два-три дні»;
  • мати, на чому готувати у версії «сидіти на жопі» і «звалити геть».

Вода: мати наповнені пластикові ємності. Від 50 літрів на квартиру запасу технічної води. Хоча б раз на 5-7 днів воду міняти. Мати особисту ємність для води, літр-півтора. Його наповнюємо і беремо з собою, коли звалюємо в закат.

Приклади запасу їжі: Консерви. Крупи. Олія-кава-чай-спеції. Сухі солодощі. Сухпай та сублімати (див. туристичні магазини). 

Готувати: пальник + газ. Варіації: плитка кемпінгова + газ, інтегрована система + газ, туристичний пальник+ газ.Я би радила туристичний пальник + туристичний газ мати в будь-якому разі, бо це ваша мобільність. Це пакується на сценарій «звалити». Газ беремо зимовий або всесезонний. Один балон на 300-400 мл може забезпечити вас готуванням до трьох днів. Майте запас.

Гігієна

Гігієна передбачає можливість забезпечувати незахворюваність тіла. І лише потім — красу і вотетовотвсьо.

Тому базово: мило, манікюрні ножиці, зубна паста, зубні щітки, ополіскувач для пасті, антисептики, маски, шампунь, пральний гель, вологі серветки та туалетний папір. Мати версію у вигляді косметички, яку кидаємо в рюкзак і їдемо. Обов'язково — рушник з мікрофібри, який швидко сохне.

Медицина

Тактична: повнa IFAK аптечка (так, саме «бойова версія», бо поруч може прилетіти ракета), розрахунок 1 на людину мінімум. Носити з собою дуже бажано.

Цивільна: срачка-ригачка, вотетовотвсьо. Ви знаєте про себе достатньо, плюс радитеся із сімейним лікарем. Якщо запускається сценарій втечі, хапаємо тактичну аптечку, маленьку версію цивільною і драпаємо в закат.

Сон, сухість і тепло

Вдома маємо намет. Без приколів. Якщо пропаде опалення, варіант заночувати в наметі, який розкладений в приміщенні — варіант. Намети досить добре зберігають тепло. Ба більше, з наметом ми біжимо світ за очі і не боїмося ночувати в полі. В намет — спальник та килимок, зимові версії.

Ще про тепло на людину: термоковдра, каталітичні або соляні грілки; термос; обігрівач; устілки електричні і будь-що, що гріє від павербанку; теплий одяг для сну; термобілизна на рух; теплий одяг та взуття.Тут можна писати довго, думаю, буду ще деталізовувати.

Енергія

Пропало світло — ми всі всралися :) Тому вдома — зарядна станція BanderaPower або EcoFlow. Тікати/ходити/носити з собою — павербанки, 1-2 на людину. Дуже і дуже добре —  бензиновий генератор.

Освітлювати: кемпінгові ліхтарі, дешеві гірлянди на батарейках, налобні ліхтарі, свічки+сірники. Навігація у коридорах — рибацькі стіки-світлячки (як воно називається?) Все, що має бути заряджено — має бути заряджено! Вогнегасник в хату, якщо ви шось підпалите, поки будете мутити з електрикою.

Навігація та зв'язок

Навігація — це не просто точка на мапі. Це знайти себе в системі координат реальності. Де я? Коли я? Що навколо мене? Де безпека? Де свої? Як я можу тут задовольнити свої потреби? Хто навколо мене?

Навігація: мапа вашого регіону і компас. Вмієте користуватися компасом? Вчіться, курвамать. Навігатор, бажано Гармін, з усіма скачаними мапами. Вивчіть, як на мапі виглядає вода, джерела, ліси, дороги, ж/д шляхи, височини/низини.

Зв'язок: резервний телефон, кнопочний; рації моторолла (але тут поправте мене, я рації лише для зв'язку між машинами використовую); список контактів близьких та друзів на папірчині. Радіо, він же брехунець. Бінокль, бо якщо ви тікаєте, і не маєте зв'язку — покладайтеся на свої очі. Бачу-чую-відчуваю діє при навігації та пошуку себе, якщо не діє нічого інше. Годинник з відображенням дати. Кварцевий. Механічний як варіант, але самі розумієте, що треба пильнувати, аби ця сука тихенько не зупинилася.

Мобільність

У машині: до трьох каністр палива. На бензу — тільки залізо, на дизель можна і пластик. Також сокира, лопата, додатковий плед/спальник, баклажка-дві води, трос (тащити), антибукса-трап (сандтреки), перехідники на зарядку телефону, аптечки, вогнегасник, все далі класично. 

Якщо ви без машини: домовляйтеся з друзями, що якшо треба звалювати з міста, ви робите це разом і який ваш алгоритм. Проговоріть кількість багажу на людину, бо місце не резинове.

Також до мобільності відноситься пакування. Всі запаси мають бути спаковані в коробки/пластикові ящики, які можна взяти в руки і закинути в тачку. Має бути рюкзак, в який пакується все на випадок, коли драпати треба пішки з дому, або кинути авто і йти пішки далі. Майте рюкзак з розгрузкою на поясі, ви так дальше пройдете. Майте мішечки для речей або будь-що, в шо ви швидко спакуєте речі до їх попадання в рюкзак. 

Безпека: екстремуми

Екстремуми — це коли звиздець космічних масштабів. Тому на людину: маска, респіратор, респіратор хімічний, повний костюм-комбінезон хімічного захисту, окуляри герметичні від хім. загроз, грубі резинові рукавиці. Плитоноска з плитами, шолом, бронежилет на дитину — не знаю, чи кожному треба, але давайте думати і про таке. Сигнальний фаєр, маркер + біла тканина, армований скотч. Зброя/набої — в залежності від вашого статусу та дозволів.

Кукуха

Кукуха — це ваша здатність використати все, що ви запасли. Кукуха має бути спокійна. Підготовка — це спокій. Але після підготовки мають бути рутини, які підтримують спокій. Перезарядка електроносіїв, поповнення зжертих запасів. Але також — коли будете сидіти в бомбосховищі або звалювати в закат, як ви себе втримаєте на плаву ментально? Які ваші вразливості, про які треба подбати наперед? Крім транквілізаторів та спілкування з близькими, майте щось, на що відволіктися. Шахи дорожні, карти, уно, пластилін, блокнот+ручка, улюблена книжка. Це обов'язково, без жартів. Ваша свідомість не має бути замкнена в хаті з припасами і конати від тиші і звуків вибухів на фоні. Безпека починається зсередини.

Ідентичність

Втеча має лишити вас вами. Хто тікав, знає, про що я. Майте з собою документи, жорсткий диск з фотками, щось маленьке і важливе. Готівка, паспорти, картки, вотетовотвсьо — це класика, згадую гігієнічно.

Обмін

Так. Ми з вами майже ніде не буває цілком ізольовані. Майте з собою не тільки валюту, але і «валюту» на обмін. Це про те, що не конче потрібно вам, але дуже цінно для інших. Жіночі прокладки, презервативи, дитячі товари, цигарки, знеболювальні, поширені і потрібні ліки, алкоголь, сірники, свічки. Щось, що по бартеру можна виміняти на потрібні речі або розхідники. Або кинути як круг порятунку друзям, яким потрібна допомога.

Дякую за увагу. Сподіваюся, було корисно. Посилання на списки одягу та спорядження на зиму: https://undergroundvolunteer.weblium.site/. Створювала для військових, але аплікується для нас усіх.

Задонатити на волонтерський двіж: 5354 3220 0018 7079

PayPal: j.b.minaeva@gmail.com

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ракетні обстріли 5 грудня: ситуація у Києві та регіонах. Оновлюється

Катерина Колонович 9 хвилин тому

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 3 години тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 4 години тому

Український ударний дрон успішно пройшов кілька випробувань

Катерина Колонович 5 годин тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 21 годину тому